INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem
 Počet osob vyžadujících speciální každodenní péči se do roku 2025 zdvojnásobí - z dnešního počtu 117 637 osob vyžadujících služby dlouhodobé péče na 241 885 v roce 2025. Vyplývá to ze studie „Model efektivního financování a poskytování dlouhodobé péče" Ladislava Průši z Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí. Kapacity vhodných zařízení jsou však již dnes v celé řadě míst České republiky nedostačující. V době, kdy se redukují veřejné rozpočty a zároveň roste poptávka po sociálních službách, jsou PPP projekty jednou z cest, jak pomoci potřebnou sociální infrastrukturu na municipální úrovni vybudovat a především provozovat.

„V období, kdy se veřejné rozpočty potýkají s nedostatkem financí potřebných na investice, nejen do výstavby zařízení služeb zdravotně – sociální péče, jsou PPP projekty často jedinou cestou, jak pomoci potřebnou sociální infrastruktury vybudovat," řekl Vladimír Sloup, výkonný ředitel Asociace PPP. „Máme zde již několik zrealizovaných projektů. V rámci partnerství veřejného a soukromého sektoru byl již například postaven a je provozován Domov pro seniory Vysoké Mýto. Celkové náklady na projekt byly vyčísleny na 150 milionů korun, na financování se podílelo Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR a město Vysoké Mýto. Obec je vlastníkem domova a provozovateli vyplácí služebné, má vůči němu také rozsáhlé kontrolní pravomoci, které jsou zárukou kvality požadovaných služeb. Na provozovatele, tedy koncesionáře, pak připadá péče o provoz a rizika s ním spojená, zároveň platí městu nájemné," vysvětlil Vladimír Sloup.

Podle zmíněné studie Ladislava Průši z roku 2011 je již nyní sociálně - zdravotní péče v některých okresech obtížně dostupná. S nízkým počtem míst v domovech pro seniory se potýkají například Karlovy Vary (4 místa v DS na 1000 obyvatel), Plzeň – sever (necelá 4 místa na 1000 obyvatel), Brno – venkov (necelých 8 míst na 1000 obyvatel) nebo Jablonec nad Nisou (necelých 8 míst na 1000 obyvatel). Pokud nebudou vybudována odpovídající zařízení, ať už jde o léčebny dlouhodobě nemocných, domovy pro seniory či centra denních služeb pro handicapované, situace se vzhledem ke stárnutí populace rozhodně bude zhoršovat, což může některým rodinám způsobit existenční potíže a obce dovést do velmi složité situace. Celá studie je k dispozici zde:

http://praha.vupsv.cz/Fulltext/vz_340.pdf.

PROVOZOVÁNÍ SOCIÁLNÍ SLUŽBY V OBJEKTU DOMOVA PRO SENIORY VE VYSOKÉM MÝTĚ

Cíl projektu

Do zahájení provozu Domova pro seniory Vysoké Mýto nabízel tuto službu ve městě pouze jediný poskytovatel a to občanské sdružení Naděje. Hlavní dokument, o který se vedení města mimo jiné při svém rozhodování o realizaci projektu opíralo, byl: „Plán sociálních služeb ve Vysokém Mýtě a v místních částech na období 2008–2010". Dalším strategickým dokumentem, týkajícím se mimo jiné právě i problematiky potřebnosti domova pro seniory, byl: „Integrovaný plán rozvoje sociálních služeb Pardubického kraje 2008–2010," který potřebu nových kapacit rovněž podpořil.

Finanční objem zakázky

Celkové náklady projektu: 150 mil. Kč

Financováno z prostředků státního rozpočtu prostřednictvím Ministerstva práce a sociálních věcí České republiky a z rozpočtu města Vysoké Mýto

Dotace z Ministerstva práce a sociálních věcí ČR: 97 500 000 Kč

Financování z rozpočtu města: 52 500 000 Kč

Popis projektu

Místo: Město Vysoké Mýto

Stavba: Domov pro seniory Vysoké Mýto

Příprava projektu: 2002–2005

Registrace investiční akce: 2008

Termín výstavby: 2009–2010

Kdo se projektu zúčastnil na straně veřejného a soukromého sektoru

Investor: Město Vysoké Mýto

Dodavatel: PROFISTAV Litomyšl, a. s.

Spolupráce na přípravě a realizaci projektu: BKN, s. r. o. Vysoké Mýto

Koncesní projekt: „Provozování sociálních služeb Domova pro seniory v objektu Domova důchodců Vysoké Mýto," které si město nechalo vypracovat od Advokátní kanceláře Perthen, Perthenová, Švadlena a partneři s.r.o.

Koncesionář: Ledax Vysoké Mýto o.p.s.

Popis využití PPP při realizaci projektu

Finanční vztahy vyplývají z hodnotících kritérií ke koncesnímu řízení, kterými byla především výše nájemného za objekt domova pro seniory, výše investic do oprav a obnovy mobiliáře a investice koncesionáře do mobiliáře.

Tzn. koncesionář platí městu nájemné, investuje na počátku vlastní prostředky do domova pro seniory (v podobě mobiliáře), do určité výše hradí opravy a obnovuje mobiliář na své vlastní náklady. Město platí koncesionáři služebné a opravuje a obnovuje mobiliář nad smlouvou upravenou výši.

Na straně města došlo k výraznému omezení rizik (zůstala rizika spojená se stavbou). Na koncesionáře byla přesunuta prakticky všechna provozní rizika (obsazenost domova pro seniory, inspekce kvality sociálních služeb, lidské zdroje, dotace MPSV, změna legislativy...).

Tzn. koncesionář zajišťuje provozně téměř vše (personál, finanční prostředky, obsazenost domova, kvalitu,...).Činnosti města ve vztahu k domovu pro seniory se týkají jen stavby (vyřizování záručních oprav atd.) a plateb služebného. Navíc má město značné možnosti kontroly koncesionáře v oblasti kvality, financí apod.

(tz)

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3