Začátek roku 2025 přinesl nárůst firemních transakcí jak v meziročním, tak v meziměsíčním srovnání. Index firemních nákladů, který společnost Fidoo sleduje na vzorku 1200 malých a středních firem, zaznamenal meziroční růst objemu transakcí o 8 %.
Počet transakcí však meziročně stoupl o více než 10 % – ukazuje se tak, že firmám, které využívají nástroje pro správu drobných firemních výdajů a jejich monitoring v reálném čase, se daří s prostředky zacházet efektivněji.
Po prosincovém útlumu se lednové firemní transakce dočkaly opět oživení. Oproti poslednímu měsíci loňského roku utrácely firmy za nemandatorní výdaje o 13,4 % více a o 11 % častěji. Meziročně pak firmy utrácely o 8 % více, zatímco meziroční počet transakcí vzrostl o 10,38 %. S počtem transakcí tak české firmy navázaly na trend, kdy od poloviny loňského roku počet každý měsíc zaznamenává meziroční růst alespoň ve vyšších jednotkách procent.
„Ekonomický útlum a nejistota posledních několika let přiměly české firmy důkladněji se zabývat výškou běžných provozních výdajů. Pozorujeme rostoucí zájem o efektivní řízení nákladů plně digitálně a v reálném čase, ne až o měsíc později při vystavování faktur,“ řekl Petr Herzmann, CEO Fidoo. „Inflace je nyní pod kontrolou a české firmy mají prostor pro opatrný růst. Nejlépe ho využijí ty, které přesně vědí, jak nakládají se svými prostředky. I ve firemních financích platí, že každá koruna se počítá, ve výsledku totiž firmy kvůli neefektivní správě nákladů dokážou spálit i statisíce ročně.“
Význam efektivního řízení nákladů pro české firmy zvyšuje i současný vývoj na mezinárodním trhu. Sérii celních opatření amerického prezidenta, zaměřených vůči konkrétním státům, vystřídalo univerzální 25% clo na dovoz ocele a hliníku, které se dotýká i EU. Předsedkyně evropské komise již naznačila, že lze očekávat odvetná opatření. Pokud se situace neuklidní, nelze vyloučit opětovný růst inflace, narušení dodavatelských řetězců a růst nákladů. Firmy si proto potřebují vytvořit rezervy i zajistit efektivní mechanizmus, jak i přes případné komplikace s omezenými prostředky dosahovat růstu.
„Česku se sice možná přímý dopad amerických cel vyhne, to samé ale nelze říct o Německu, které už v posledním čtvrtletí loňského roku vykazovalo propad HDP o 0,2 procentního bodu. A řada českých firem je na výkon těch německých přímo navázaná. Je pro ně proto o to důležitější připravit se i na tržní turbulence a nenechat si utéci náklady v době, kdy se jim to bude nejméně hodit, ale naopak být díky efektivnímu finančnímu řízení tváří v tvář obchodní válce ještě silnější,“ sdělil Petr Herzmann. „A výkyvy lze očekávat i u měnových kurzů. I tady mohou české firmy se zahraničními obchodními partnery najít nečekanou úsporu. Musí si však zajistit, že se se jim při směně dostane férového přístupu a transparentních podmínek, a ne pokoutného ad hoc smlouvání po telefonu.“
„Náš index sleduje náklady s výjimkou nájmů a mezd. Ty si totiž firma dokáže ohlídat, denní náklady ale spíše ne – přitom jsou nutné pro podnikání a generování zisku. Obecně jde o transakce, které pracovníci potřebují k výkonu své práce. Takže nákup materiálů, pohonných hmot, kancelářského vybavení, produkční náklady a jiné. Nejde tedy jen o mandatorní výdaje, ale také výdaje spojené s realizací zakázek a podnikáním, které mají přímou výpovědní hodnotu o ekonomice firmy. Liší se odvětví od odvětví, každopádně jsou to přesně ty náklady, které se ke konci měsíce nasčítají,“ vysvětlil Petr Herzmann.
(tz)