Přiblížení odborného vzdělávání praxi, lepší příprava učňů na zaměstnání v technických odvětvích a zlepšení komunikace mezi průmyslem a vzdělávacími institucemi - to jsou cíle nového projektu Pospolu, který realizuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) spolu s Národním ústavem pro vzdělávání (NÚV). Stranu zaměstnavatelů v tomto projektu zastupují v Komisi sociálních partnerů mimo jiné Česko-německá obchodní a průmyslová komora (ČNOPK) a Svaz průmyslu a dopravy. Kooperující podniky a střední odborné školy se nyní mohou hlásit do veřejného výběrového řízení na testování modelů spolupráce, pilotní fáze projektu Pospolu, a získat finanční podporu.
Pilotní ověřování modelů spolupráce středních škol (SOU a SOŠ) a firem v projektu Pospolu bude probíhat od září 2013 do ledna 2015. Pilotáž bude zaměřena na technické obory a bude prováděna ve všech regionech ČR. Cílem této pilotní fáze je zjistit, jaké možnosti a limity má spolupráce škol a firem v rámci platné legislativy. Praktické zkušenosti ze spolupráce budou přeneseny do tzv. aplikovaných modelů spolupráce, které budou pro školy a firmy zdrojem inspirací a příkladů, jak mohou vzájemnou spolupráci realizovat. Po vyhodnocení spolupráce a ověření modelů mají být připraveny návrhy pro legislativní a další systémová opatření a úpravy pro realizaci spolupráce odborných škol a firem do budoucna.
"Jako zástupci česko-německých firem velmi vítáme pilotní projekt Pospolu pro užší spolupráci firem a škol, protože díky němu může v budoucnu být zlepšeno praktické odborné vzdělávání, což požadují mnohé subjekty. Proto jsme vyzvali naše členské firmy, aby se zapojily do pilotní fáze projektu Pospolu a zaslaly své nabídky do příslušného výběrového řízení. Požádali jsme i další hospodářské svazy a komory, aby se k této iniciativě připojily. Čím více firem se zapojí, tím více zkušeností bude možné předat do příští fáze,“ vysvětlil prezident ČNOPK Rudolf Fischer.
„Doufáme, že tato pilotní část bude prvním z mnoha dalších kroků na cestě k prakticky zaměřenému vzdělávání v České republice. Nově navržený kooperativní model vzdělávání má šanci převzít na základě pilotní fáze projektu potřebné a osvědčené prvky ‚duálního vzdělávání‘. Cenné zkušenosti ze zahraničí a zmapování současných forem spolupráce škol a firem pomůže najít přirozená řešení. Pokud pilotní fáze odkryje objektivní překážky, bude snazší s těmito fakty a argumenty dosáhnout legislativních změn,“ dodává viceprezident ČNOPK Pavel Roman, který ČNOPK zastupuje v příslušné pracovní skupině MŠMT.
Z výběrového řízení vzejde celkem 25 partnerství, na realizaci jednoho partnerství je vyhrazena částka cca 1,75 mil. Kč bez DPH. Do pilotáže se mohou přihlásit buď společně firma a škola, nebo pouze jeden z obou subjektů. Zbývající pak mají v zakázce roli smluvního partnera. Partnerství pro pilotáž může tvořit jedna škola a jedna firma, jedna škola a více firem, jedna firma a více škol nebo více škol a více firem. Povinnou formou spolupráce je v rámci pilotáže odborný výcvik či odborná praxe v reálném pracovním prostředí firmy. Odborný výcvik je požadován u většiny partnerství jako povinný způsob výuky žáků a je označen jako tzv. hlavní modul pilotáže. Výčet oborů, které lze zařadit do hlavního modulu pilotáže, i celkový přehled oborových a regionálních podmínek všech 25 partnerství najdete na www.projektpospolu.cz/pilotaz.
Nabídky mohou zájemci podávat do 8. srpna 2013 prostřednictvím zadávacího formuláře na https://www.softender.cz/home/zakazka/3666599.
O ČNOPK: Česko-německá obchodní a průmyslová komora (ČNOPK) je se zhruba 570 členy největší bilaterální zahraniční hospodářskou komorou v České republice. Podporuje vytváření obchodních vztahů mezi českými a německými firmami a zároveň se zasazuje v politice a u správních orgánů o podnikatelsky příznivé rámcové podmínky v České republice. ČNOPK patří do sítě německých zahraničních hospodářských komor (AHK) a německých obchodních a průmyslových komor (IHK); zastřešující organizací je Německý sněm obchodních a průmyslových komor (DIHK) v Berlíně. Její 100% dceřiná společnost AHK Services s.r.o. nabízí podporu a poradenství ve všech otázkách vstupu na nový trh. Globální značka DEinternational pak garantuje kvalitu
a profesionální služby v síti AHK.
(tz)