Chovatelé dojného skotu v České republice jsou pod tvrdým cenovým a konkurenčním tlakem. Nejvíce jim vadí velké výkyvy ve výkupních cenách, nesrovnatelné dotační prostředí v porovnání s okolními státy EU a „nespravedlivé“ rozložení marže z prodaného mléka a mléčných výrobků na domácím trhu.
Prezident Agrární komory ČR (AK ČR) Jan Veleba poukázal na tiskové konferenci v Praze na značné rozdíly mezi farmářskou a spotřebitelskou cenou mléka. Největší zisk si odnášejí obchodníci, sdělil.
Prezident AK ČR upozornil také na rozdílnou cenovou úroveň v ČR a EU v neprospěch českých dodavatelů. Důsledkem je podle Veleby trvalé snižování stavu krav a mléčné produkce. Na tuzemském trhu už dovážené sýry a tvarohy tvoří téměř 59 procent celkové nabídky. Situace může být stejné jako v chovu prasat, kde naše soběstačnost už také klesla pod 50 procent.
V České republice hospodaří 1900 chovatelů dojnic s počtem 370 tisíc kusů dojného skotu. Produkce mléka se snižuje (v červenci meziročně o téměř 2,2 procenta) a navíc část mlékáren nezpracovává mléka na mléčné výrobky, ale vyváží surovinu do zahraničí. V letošním roce zřejmě export dál poroste, protože v některých zemích EU po něm stoupá poptávka. Navíc nižší sklizeň krmných plodin vlivem nepříznivého počasí bude vytvářet tlak na růst spotřebitelské ceny mléka.
Jak uvedl Jan Veleba, z českých polí mizí pícniny, zejména trvalé travní porosty, a nahrazují je obiloviny a řepka. Vinou měnící se skladby pěstovaných plodin nám hrozí „měsíční krajina“.
„Domlouváme se proto s ministrem zemědělstvím Miroslavem Tomanem na podpoře přežvýkavců,“ prohlásil Veleba. Díky tomu by se dotace přesunuly do chovu skotu s cílem rozšířit výměru krmných plodin.
(kčr)