Sdružení pro zahraniční investice - AFI sjednocuje hlasy pro podporu projektu “Praha HQ”. Jeho cílem je přilákat do Prahy centrály globálních firem v regionu střední a východní Evropy. Jako první chce AFI koordinovat přístup státních a privátních organizací v Praze ke globálním firmám a to tak, aby převzaly cíle projektu do svých plánů. „Praha má pro umísťování investic typu headquarters řadu předpokladů, v lecčems ale zaostáváme za Vídní,“ řekl Kamil Blažek, předseda AFI.
Hlavní výhody pro Česko a jeho metropoli jsou 1. daňové příjmy - jak od firem tak od zaměstnaných manažerů, 2. nárůst příjmů pro sektor služeb, jako je kongresová turistika, restaurace, ubytování a další, 3. efekt "sněhové koule" ve vztahu k investicím dotčených firem v celém Česku a 4. v mezinárodní profilaci hlavního města. Při porovnání s faktem, že Praha stabilně produkuje více než 25% HDP celé České republiky, to pro českou metropoli znamená vedle zvýšení mezinárodní prestiže také nezanedbatelné příjmy.
Ustavením Poradního sboru projektu „PRAHA HQ“ chce AFI získat širokou podporu zainteresovaných institucí. „Praha má vysokou úroveň kvalifikované pracovní síly, výhodné ceny kancelářských prostor a je příjemným městem pro žití. Aktuální daňová a vízová legislativa však investice typu "CEE headquarters" spíše odrazuje. Ani dopravní infrastruktura očekáváním zahraničních investorů zatím zcela neodpovídá,“ shrnul základní teze Blažek.
Mezi členy Poradního sboru jsou generální ředitel agentury CzechInvest Marian Piecha, 1. náměstek ministra pro místní rozvoj Daniel Braun, náměstkyně ministra průmyslu a obchodu Alexandra Rudyšarová, náměstek ministra školství Tomáš Hruda nebo 1. zástupce ředitelky Útvaru rozvoje hlavního města Prahy Tomáš Ctibor. Dále jsou v tomto orgánu zastoupeny Ministerstvo práce a sociálních věcí, tým Strategického plánu hl. m. Prahy,CzechTourism, Americká obchodní komora, Czech Republic for Finance, Prague Convention Bureau a Asociace cestovních kanceláří ČR.
Expertní skupina AFI složená z předních odborníků na příchozí investice shrnula přednosti a nevýhody Prahy v základních sektorech a nastínila jejich možná řešení.
Vyzdvihnout lze především tyto:
„Z daňového hlediska je Praha atraktivní především nízkou mírou zdanění právnických osob. Bohužel zdanění mezd je v celé České republice vysoké. V budoucnu pravděpodobně dojde k dalšímu zvýšení odvodů z mezd pro vysokopříjmové skupiny. Hlavní cílová skupina tohoto projektu – top manažeři nadnárodních firem - bude mít velmi nízkou motivaci umístit svůj projekt v České republice. Pokud přičteme nestabilitu daňového systému, není Praha v daňové oblasti konkurenceschopná,“ řekl Jan Linhart, Partner mezinárodní konzultační společnosti KPMG.
„Česká republika má oproti konkurenci poměrně liberalizovaný trh s nemovitostmi, nová legislativa v oblasti obchodního práva, která vejde v účinnost příští rok, přitom zjednoduší proces zakládání společností. Potíží však zůstává doba nutná pro získání dlouhodobého víza, která je velmi nepřívětivá pro vrcholové zahraniční manažery,“ uvedl za AFI hlavní legislativní problémy Viktor Dušek, advokát NWD Legal. Ten nachází oporu také u odborníka na problematiku pracovního trhu Martina Ježka z poradenské agentury Grafton: „Chybí nám proaktivní a cílená imigrační politika.“ Oproti tomu však Ježek shrnuje také přednosti pražského pracovního trhu, který svou strukturou nabízí pro investory typu headquarters nadstandardní podmínky: „Pražský pracovní trh je poměrně veliký, investoři zde mohou získat kvalifikované kandidáty nejen z dalších regionů ČR, ale také z jiných zemí. Úroveň platů kandidátů v mezinárodním srovnání, dobrá jazyková vybavenost našich absolventů a velmi dobrá úroveň vysokého školství posilují konkurenceschopnost Prahy v oblasti lidských zdrojů.“
Pozitivně shrnul situaci na nemovitostním trhu v Praze pro korporátní centrály Jan Kratochvíl ze společnosti CBRE: „Z pohledu nákladů na pronájem administrativních prostor je Praha s dlouhodobě stabilní cenou 20 – 21EUR/m2/měsíc konkurenceschopná. Na nižší úrovni je jen Bratislava.“
„I přes některé překážky jako jsou nedostatečná přímá letecká spojení nebo málo kulturních akcí v cizích jazycích je Praha příjemné město k žití se solidní kosmopolitní základnou. Celková dobrá infrastruktura, včetně celoevropsky nadstandardní úrovně městské hromadné dopravy, bezpečnost, velmi dobrá a dostupná úroveň lékařských služeb, přítomnost mezinárodních škol a školek a dostupnost dalších služeb pro vysokopříjmové skupiny a expaty je velkou devizou hlavního města. Bohužel, Praha v povědomí investorů při rozhodování o výstavbě regionálních centrál mezinárodních společností nefiguruje. Aktuálně lze tyto centrály v Praze počítat v jednotkách. Zvýšení jejich počtu by významně zlepšilo propagaci Prahy jako města vhodného pro výstavbu regionálních headquarters. To je fakt, na kterém bude AFI spolu se všemi zúčastněnými subjekty intenzivně pracovat,“ uzavírá Blažek, předseda AFI a Partner Kinstellar.
(tz)