Spolkové ministerstvo pro vzdělávání a výzkum (BMBF) vystavovalo spolu s vybranými podniky a výzkumnými a vzdělávacími institucemi z Německa na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně. Německo se na společném stánku prezentovalo jako země výzkumu a inovací a zastoupené firmy a instituce hledaly kooperační partnery z České republiky. Česko-německá obchodní a průmyslová komora (ČNOPK) pro ně za tímto účelem zorganizovala kooperační rozhovory.
Spolkové ministerstvo pro vzdělávání a výzkum od 7. do 11. října již potřetí v řadě umožnilo vybraným německým výzkumným a vysokoškolským institucím, podnikům a kontaktním sítím aktérů působících ve výzkumu a vývoji prezentovat se na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně. Na svém stánku v pavilonu B nabízely německé instituce své expertízy a služby v oblastech strojírenství, tribologie, hydraulika a pneumatika, mikro- a optoelektronika, nanotechnologie, výzkum materiálů, zařízení pro energetiku a technika životního prostředí, mechatronika či dopravní technika. „BMBF se za podpory ČNOPK již potřetí účastní veletrhu s cílem prezentovat Německo jako zemi výzkumu a inovací. Angažmá BMBF podtrhuje význam česko-německé spolupráce ve vědě a výzkumu,“ zdůraznil velvyslanec Spolkové republiky Německo v ČR Detlef Lingemann v rámci slavnostního otevření stánku, které se uskutečnilo 7. října. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR zastupoval náměstek ministra pro vysoké školství a výzkum Tomáš Hruda.
Účastí na Mezinárodním strojírenském veletrhu chtělo BMBF v České republice podpořit vnímání Německa jako země výzkumu a inovací a zároveň zprostředkovat německým účastníkům kooperační partnery z výzkumné sféry v České republice. V tom jim pomohla i kooperační burza, kterou BMBF organizovalo společně s ČNOPK. V jejím rámci se uskutečnilo 60 bilaterálních jednání, kterých se zúčastnily české a německé firmy, výzkumné instituce a vysoké školy.
ČNOPK podporuje inovační podniky při hledání kooperačních partnerů také mimo rámec Mezinárodního strojírenského veletrhu prostřednictvím kompetenčního centra „Inovativní technologie“, které jim jako spojnice mezi německými a českými podniky, výzkumnými institucemi, klastry a kontaktními sítěmi poskytuje poradenství a zprostředkovává kontakty.
Účast BMBF proběhla v rámci iniciativy „Propagace inovační a výzkumné lokality Německo“ BMBF pod značkou „Research in Germany - Land of Ideas“.
(tz)