Dobrá stabilita krajiny, vysoký počet lékařů, nízké ceny bytů, rychlost vyřizování agendy a vstřícní úředníci. To jsou důvody, proč se podnikatelsky nejpřívětivějším městem Středočeského kraje stala Příbram. Na druhé příčce se umístil Benešov. Třetí pozici ve srovnávacím výzkumu Město pro byznys, který již šestým rokem hodnotí 205 obcí s rozšířenou působností a 22 městských částí hlavního města České republiky, obsadilo Mnichovo Hradiště. Výzkum zpracovala agentura Datank.
Příbram získala první místo v hodnocení přístupu veřejné správy. V hodnocení podnikatelského prostředí skončila třetí. „Naší výhodou je vedle přímého spojení s Prahou i dostatek nebytových prostorů pro podnikání. Působí u nás řada středních a odborných škol i vysokoškolská fakulta. Navíc se vedení radnice s podnikateli pravidelně setkává a úzce spolupracuje s místní hospodářskou komorou,“ uvedl starosta Příbrami Pavel Pikrt.
Benešov, který skončil druhý, vede především ve spokojenosti s přístupem radnice a odbornosti úředníků. Třetí Mnichovo Hradiště se může pochlubit čistým ovzduším a dle názoru podnikatelů také dobrým ekonomickým rozvojem.
Do hodnocení vstupovalo také hodnocení finanční stability měst. „Oproti předchozímu roku došlo ve Středočeském kraji k mírnému poklesu zadlužení v přepočtu na obyvatele, a to na téměř 4 778 Kč, což představuje meziroční pokles o 2 %. Je to o 1 500 Kč méně než v průměru dosahují obce České republiky. Průměrný dluh na obyvatele dosáhl v roce 2012 výše 6 284 Kč. Ve Středočeském kraji má nejvíce obcí ratingové hodnocení podle metodiky iRating ve skupině B-, a to téměř 28 %. V kategoriích obce bez rizika (A+) až po obce s nízkým rizikem (B-) jsou téměř tři čtvrtiny středočeských obcí,“ uvedla Věra Kameníčková, vedoucí analytička CRIF – Czech Credit Bureau.
V letošním roce je součástí projektu Město pro byznys také Cena týdeníku Ekonom za přínosnou spolupráci s radnicí. Ta vyzdvihuje firmy, jež pro své město dělají víc, než je náplň jejich práce. Firmy nominují samotní starostové. Ve Středočeském kraji tuto cenu získala společnost Fančík z Nymburka. Firma pana Blažeje Fančíka již patnáct let finančně podporuje nymburský fotbalový klub SK Polaban Nymburk. Každý rok přispívá na provoz klubu a pomáhá i s realizací větších investic – prioritní je pro něj příprava mládeže. V roce 2012 například dovybavil kabiny v nově zrekonstruovaném objektu ve sportovním areálu Veslák – výše investice byla půl milionu korun. Sponzoruje také nymburský dětský domov. V letošním roce podpořil vydání básnické sbírky Lukáše Trejbala „Na dnešek jsem spal líp“. Dále finančně podporuje rychlostní kanoisty Martina Fusku a Martina Drahokoupila.
Obce se ve srovnávacím výzkumu Město pro byznys hodnotí na základě 42 kritérií rozdělených do dvou oblastí: podnikatelské prostředí a přístup veřejné správy. Druhou jmenovanou oblast, která se na celkovém hodnocení podílí padesáti procenty, mohou svým chováním radnice ovlivnit.
(tz)