Stabilní výhledy pro české hospodářství, optimismus ohledně vývoje vlastní ekonomické situace a sdílené první místo v žebříčku atraktivity investičních lokalit – to jsou výsledky aktuálního průzkumu Česko-německé obchodní a průmyslové komory (ČNOPK) mezi převážně německými firmami v České republice. Průzkum ukázal, že téměř 90 procent dotázaných by zde investovalo znovu. Třetina firem plánuje navýšení investic, vytvoření nových pracovních míst a zvýšení mezd. Naopak potenciál ke zlepšení spatřují dotázané podniky i nadále v boji proti korupci, politické sféře, veřejné správě a právní jistotě.
Aktuální ekonomickou situaci zhodnotily téměř dvě třetiny dotázaných jako uspokojivou a 16 procent jako dobrou. Zatímco minulý rok označila situaci za špatnou jedna třetina, letos tak učinilo jen 19 procent. Vyhlídky pro letošní rok jsou optimističtější: 41 procent respondentů počítá v Česku s hospodářským vzestupem a téměř polovina očekává stabilní podmínky. Pouze 11 procent se obává zhoršení. Nicméně jen třetina firem počítá se zvýšením obratu z vývozu, většina předpokládá stabilní situaci. „To, že export i nadále zůstane na vysoké úrovni, je dobrá zpráva. U mnoha německých firem vývoz totiž představuje velkou část jejich obratu,“ vysvětluje výkonný člen představenstva ČNOPK Bernard Bauer.
Celých 40 procent dotázaných skutečně počítá se zlepšením vlastní ekonomické situace a polovina očekává stabilní poměry. „Dotázané firmy opět vidí vývoj své vlastní ekonomické situace o poznání pozitivněji než všeobecnou hospodářskou situaci,“ říká Bernard Bauer a doplňuje: „To mi dodává optimismu, protože z průzkumů z posledních let víme, že prognózy obratu našich členských firem byly většinou velmi realistické.“
Také prognózy týkající se investic a pracovních míst jsou optimističtější než minulý rok. V obou případech počítá více než polovina dotázaných se stejnými výdaji. Jedna třetina plánuje dokonce zvýšit investice a obdobný počet respondentů chce přijmout nové zaměstnance. Výrazně více než jedna třetina mezinárodních investorů chce zvýšit mzdy o více než 3 procenta.
Stejně jako minulý rok je většina firem spokojena se svým rozhodnutím podnikat v České republice – 88 procent by zde investovalo znovu. Tomu odpovídá i hodnocení německých investorů působících v České republice, pro které je Česko opět nejatraktivnější investiční lokalitou v regionu střední a východní Evropy – avšak poprvé společně se sousedním Slovenskem, které získalo stejné vynikající hodnocení. Polsko skončilo v žebříčku atraktivity investičních lokalit na druhém místě a Čína, která byla do průzkumu zařazena pro srovnání, obsadila třetí pozici.
Podle průzkumu ČNOPK je i nadále největší výhodou České republiky její členství v EU. Dobrá hodnocení získali také místní dodavatelé a produktivní a dobře kvalifikovaní zaměstnanci s konkurenceschopnými pracovními náklady. Zatímco české vysoké školství bylo v průzkumu hodnoceno převážně kladně, známky pro odborné vzdělávání a dostupnost odborných pracovníků v posledních letech klesají. Podmínky pro výzkum a vývoj získaly průměrné hodnoty. Nejhorší hodnocení patřilo opět korupci a hospodářské kriminalitě. Špatné známky obdržely i rámcové podmínky politická stabilita, veřejná správa a právní jistota.
„Hrozící nedostatek odborných pracovníků, nejistota v právním systému a nedostatečná důvěra v politiku a státní správu oslabují konkurenceschopnost českého hospodářství. Na těchto faktorech bude záviset nejen budoucí angažmá německých firem v zemi, ale i celá budoucnost Česka coby lokality pro výrobu a vývoj,“ komentuje Bernard Bauer výsledky průzkumu, „proto doufáme, že nová vláda se bude těmito tématy aktivně a trvale zabývat, a nabízíme se v tomto směru jako partner k diskuzi.“
Průzkumu se zúčastnilo na 150 firem působících v České republice, z toho zhruba 80 procent německých, 5 procent českých a 15 procent firem z ostatních zemí. Zastoupena byla všechna odvětví a velikosti podniků.
O ČNOPK:Česko-německá obchodní a průmyslová komora (ČNOPK) je se zhruba 560 členy největší bilaterální zahraniční hospodářskou komorou v České republice. Podporuje vytváření obchodních vztahů mezi českými a německými firmami a zároveň se zasazuje v politice a u správních orgánů o podnikatelsky příznivé rámcové podmínky v České republice. ČNOPK patří do sítě německých zahraničních hospodářských komor (AHK) a německých obchodních a průmyslových komor (IHK); zastřešující organizací je Německý sněm obchodních a průmyslových komor (DIHK) v Berlíně.
(tz)