Obchodní spolupráce s Německem je klíčovým tématem XII. Exportního fóra, které právě probíhá v Mladých Bukách. Do hotelu Grund Resort Golf & Ski se sjela více než stovka předních českých vývozců, významných ekonomických odborníků i představitelů vrcholné domácí politiky, včetně ministra financí Andreje Babiše a ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka.
Téma letošního jarního fóra není zvoleno náhodně, Německo je již mnoho let nejvýznamnějším obchodním partnerem českých exportérů. V loňském roce tam vyvezli zboží za 987,6 mld. Kč, což tvořilo 31,3 % hodnoty exportu. Meziroční nárůst činil 2,2 % a obchodní bilance skončila přebytkem 269,6 mld. Kč. Hlavní exportní komoditou byly stroje a dopravní prostředky, které tvořily 56,1 % z exportu do Německa.
„Německo je jednoznačně pro české exportéry klíčové. Hledání nových trhů je pokaždé běh na dlouhou trať. A protože není jasné, jak se bude dále vyvíjet krize v Rusku a na Ukrajině, význam Německa jako exportní destinace ještě více vzroste. Konkurence je tam silná, české firmy musí přicházet s neotřelými nápady a inovacemi. V rámci možností mohou konkurovat na tomto perspektivním teritoriu také cenou,“ zaznělo na Exportním fóru z úst Jiřího Grunda, předsedy Asociace exportérů.
„Samozřejmě je neméně důležité, jak nás bude podporovat současná vláda a zda budou její sliby podložené konkrétními činy. Uvítali bychom i aktivity české diplomacie, které by přinesly nové příležitosti pro české firmy, a to nejen v Německu, ale na jiných trzích. Je třeba si uvědomit, že export je významným tvůrcem našeho domácího produktu. Jeho hodnota v loňském roce dosáhla téměř 82 % vytvořeného HDP,“ dodává Otto Daněk, místopředseda Asociace exportérů.
XII. Exportním fórem rezonovaly také události na Ukrajině a s tím spojené diskuse nad možným zesilováním ekonomických sankcí vyvolaných konfrontační politikou Vladimíra Putina. Zástupci Raiffeisenbank, která je generálním partnerem Asociace exportérů, připravili dva scénáře možného vývoje, kdy ten pesimističtější počítá s dopady nejen na zahraniční obchod, ale také na investice a spotřebu domácností (kromě jiné přes pravděpodobný růst cen plynu).
Mezi účastníky XII. Exportního fóra byli například ministr financí Andrej Babiš, ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, výkonný ředitel Raiffeisenbank Rudolf Rabiňák, investiční stratég Raiffeisenbank Aleš Michl, hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská, viceguvernér ČNB Mojmír Hampl, generální ředitel a předseda představenstva EGAP Jan Procházka, člen představenstva AUTO Škoda a.s. Bohdan Wojnar, analytik AKCENTA CZ Miroslav Novák a další hosté.
Aktivity Asociace exportérů
Asociace exportérů vznikla v roce 2002 s cílem zachovat a zvyšovat konkurenceschopnost tuzemských firem, zejména těch exportních. Zástupci Asociace sledují tendence a vývoj legislativy Evropské unie a upozorňují na možná rizika pro Českou republiku. Členové Asociace posilují komunikaci s vládou při přípravě proexportních opatření a upevňují i vztahy se zástupci České národní banky. Asociace spolupracuje rovněž se špičkovými analytiky na tvorbě ukazatelů, které vyjadřují vliv tuzemských exportních společnosti na ekonomiku České republiky. www.asociaceexporteru.cz
(tz)