INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

Prezidenti obchodních a hospodářských komor zemí Visegrádské čtyřky (V4) se včera sešli v Praze, aby za přítomnosti obchodních radů pokračovali v jednání o tom, jak mohou komory přispět k upevnění vzájemné hospodářské a obchodní spolupráce mezi jejich zeměmi. Navázali tak na jednání v Budapešti, které proběhlo počátkem dubna letošního roku, a které vyústilo v podpis Memoranda o porozumění a obnovení pravidelných kontaktů mezi prezidenty komor jejich zemí. Komory budou pořádat každoročně podnikatelská setkání u příležitosti summitu V4. V letošním roce převezme v polovině roku předsednictví od Maďarska Slovensko.

Setkání se uskutečnilo u příležitosti 10. výročí vstupu zemí V4 do Evropské unie. „Prezidenti hospodářských komor V4 chtějí společnými postupy zvýšit tlak a intenzitu vůči EU. V rámci svého rozhodování dokonce zvažujeme návrh, aby se našich zasedání, které budou probíhat s frekvencí jednou ročně, zúčastňovali i předsedové vlád jednotlivých zemí. Podnikatelská samospráva, zastoupená hospodářskými komorami, je totiž základním kamenem pro dobré fungování ekonomiky státu,“ uvedl Petr Kužel, prezident Hospodářské komory České republiky. Prezidenti komor si v rámci včerejšího setkání vyměnili informace o tom, jaký dopad má členství v EU na podniky visegrádských zemí. Vzájemně se informovali, jak jednotlivé země dokázaly využít evropské fondy, a s jakými problémy se při tom setkaly. Přínos vstupu ČR do EU je nezpochybnitelný a projevil se v růstu objemu zahraničního obchodu a investic. Vzrostla také konkurence, což má dopad na inovativnost, efektivnější využití zdrojů a kvalitu. Hlavním bodem jednání byla výměna zkušeností společně se zintenzivněním spolupráce komor s ministerstvy průmyslu a obchodu, zahraničních věcí a velvyslanectvími, a to při prosazování zájmů podnikatelské sféry a rozšiřování vzájemných kontaktů v oblasti evropské agendy. „V současnosti se rozvíjejí debaty o dopadech vstupu do EU na naše ekonomiky. Je zřejmé, že z pohledu národních ekonomik přinesla integrace řadu pozitivních dopadů, zároveň ale i negativa. V této bilanci však v každém případě převažují pozitiva a podle průzkumů tomu tak bude i v budoucnu. Naše komory se zapojily do tohoto procesu v předstihu jako jeho mediátoři a urychlovatelé, a to s plným vědomím své zodpovědnosti, zvažujíce jak evropské, tak národní zájmy,“ řekl László Parragh, prezident Maďarské obchodní a průmyslové komory.

Komory se hodlají nadále zaměřovat zejména na rozvoj průmyslové kooperace a podporu vytváření klastrů sdružujících inovační podniky v rámci přeshraniční spolupráce. Shoda všech zúčastněných stran panovala i v oblasti vzájemného obchodu mezi zeměmi V4, který je pro ně rovněž velmi významný. Například Česká republika je dlouhodobě druhým největším obchodním partnerem SR. Polsko je po Německu a Slovensku třetím nejvýznamnějším obchodním partnerem ČR. Avšak i Maďarsko patří mezi nejvýznamnější obchodní partnery naší země a obdobně je tomu i naopak. „Země V4 jsou v dobrém slova smyslu odsouzeni ke spolupráci. Konstatujeme, a jsme velmi rádi za to, že obchodní komory dokážou efektivně spolupracovat i na globální úrovni. Důkazem tohoto tvrzení je mimo jiné i Mezinárodní obchodní komora v Paříži. V rámci jejího padesátičlenného nejvyššího orgánu držíme 3 pozice. Zastoupeno je zde totiž Česko, Polsko, i Slovensko,“ doplnil Peter Mihók, prezident Světové komorové federace a Slovenské obchodní a průmyslové komory a pokračoval: „V rámci včerejšího jednání jsme věnovali pozornost i situaci na Ukrajině, a to včetně ekonomických sankcí. Vyjadřujeme obavu z možných negativních dopadů na ekonomiky zemí V4. Dáváme přednost politickému řešení zachování vysoké úrovně ekonomicko-hospodářských vztahů.“ Prezidenti komor V4 se rovněž jednohlasně shodli na tom, že případné uplatnění sankcí by s vysokou pravděpodobností uvedlo země V4 do hospodářské recese.

Dále bylo řečeno, že komory V4 usilují o to, aby prohlubování politické koordinace bylo doplněno také zlepšením koordinace v hospodářské oblasti, a zejména usilují o společný postup vůči Evropské unii v otázkách, jako je snižování administrativní zátěže, zreálnění energetických a klimatických cílů, propojení dopravní infrastruktury a odstraňování překážek na Jednotném trhu.

(tz)

Slovo ke dni

  • Voda a veselí

    Tvoří až 80 % lidského těla. V její molekule jsou obsaženy dva atomy vodíku a jeden atom kyslíku. Podle některých studií uspořádáním molekul dokáže reagovat na emoce. Harmonické uspořádání lze dosáhnout tím, když tuto kapalinu udržujeme v prostředí, kde vládne pohoda, pozitivní lidské emoce bez extrémních výkyvů. K opaku stačí vodu vystavit agresi, hněvu a lítosti či smutku. Je to zjištění, které vede k zamyšlení. Voda je základem procesů v lidském těle. A je-li vystavena každodennímu bohatému přísunu negace, jak na to organismus musí reagovat? A co když bychom naopak naše smysly zušlechťovali přísunem optimismu, radosti a naděje? Jak by se naše těla změnila? Dala by se tak třeba zvrátit některá psychosomatická onemocnění… Možná by se dokázaly aktivovat hluboké procesy obnovy a prodloužila by se průměrná délka dožití ve zdraví… Nebylo...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Červenec 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2 audepor

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3