INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

Jedním z hlavních bodů programu bylo mj. nedělní setkání rezortních ministrů 16 zemí střední a východní Evropy a Číny ve formátu tzv. Varšavské iniciativy ve městě Ningbo, které zároveň hostí mezinárodní veletrh se zastoupením České republiky. Během akce rovněž proběhla konference hospodářských komor zemí Varšavské iniciativy, během níž se viceprezident HK ČR Bořivoj Minář setkal se svým protějškem z CCPIT Ningbo (Čínská rada na podporu mezinárodního obchodu) Jeanwarem Huangem.

Zájem o další spolupráci byl potvrzen podpisem Společného prohlášení hospodářských komor 16 zemí střední a východní Evropy a Číny, které směřuje k intenzifikaci kontaktů mezi podnikateli zúčastněných zemí. Zástupci českých firem v čele s ministrem Mládkem navštívili také výrobní závod Škoda Auto v Ningbo a pokračovali dále do Šanghaje, kde byla delegace přijata náměstkem primátora při příležitosti 65. výročí navázání diplomatických vztahů mezi oběma zeměmi.

V podnikatelské delegaci doprovázející ministra Mládka jsou zastoupeny jak firmy z tradičních oborů jako je energetika, chemický a textilní průmysl, potravinářství nebo automobilový průmysl, ale i z hi-tech oborů, výběrem letecký průmysl či nanotechnologie. „Pro HK ČR je důležité, že české firmy projevují o Čínu dlouhodobý zájem. Dubnovou návštěvu ministra Zaorálka i tuto cestu ministra Mládka lze považovat za první kroky ke sbližování České republiky a Čínské lidové republiky na nejvyšší úrovni, které určitě prospěje aktivitám českých podnikatelů v Číně. České výrobky a služby jsou při porovnání ceny a kvality ty nejlepší na světě a já jsem přesvědčen, že v Číně uspějeme. Ceníme si podpory české ambasády v Pekingu, která zde v Číně odvádí velmi dobrou práci,“ říká viceprezident HK ČR Minář.

Z hlediska vzájemného obchodu je bilance pro Českou republiku dlouhodobě pasivní, a to až desetinásobně. Z Číny dovážíme zejména textilní výrobky. Proto je až paradoxem, že na vysoce konkurenční čínský trh pronikla česká textilní firma. „Jsme v Číně už 10 let a dosahujeme tu v současné době ročního obratu cca 100 mil. korun. Čínští zákazníci si naše výrobky oblíbili a mohou si je dnes koupit až na 600 místech v celé Číně,“ sděluje generální ředitel Alpine Pro China Tomáš Tauchmann a pokračuje: „Všechna doporučení ohledně trpělivosti a vytrvalosti pro zahraniční firmy na čínském trhu určitě platí. Zároveň je ale nutno počítat se značnými finančními náklady nutnými pro vybudování povědomí o značce, čínská střední třída je totiž náročná na značkové zboží.“

Úspěšných příběhů středních a menších firem z České republiky na čínském trhu dosud není mnoho. Jedním z nich je však úspěch společnosti Nafigate v pětimilionovém Suzhou v provincii Jiangsu. „S podporou města budeme se zázemím v místním průmyslovém parku dodávat technologie a zařízení pro přeměnu použitého kuchyňského oleje na biologicky odbouratelný plast. Jedná se o chemický proces, který je založen na využití nanotechnologií,“ sděluje generální ředitel Ladislav Mareš. Právě Suzhou se profiluje jako nanotechnologické centrum Číny a nabízí rozsáhlé incentivy pro zahraniční firmy. Ministr Mládek se zde s podnikatelskou delegací zúčastnil slavnostního podpisu založení společného podniku Nafigate a jejího čínského partnera a také vzniku CzechTech Centre in China, českého technologického centra zaštítěného vládní agenturou CzechTrade.

V podnikatelské delegaci je i zástupce Letiště Praha, protože absence přímé linky mezi Prahou a Čínou je významnou překážkou nejen pro podnikatele, ale i pro rozvoj cestovního ruchu. Po dubnové návštěvě ministra zahraničních věcí ČR Lubomíra Zaorálka a díky návazné cestě ministra Mládka se navíc cíl spojit Prahu s Pekingem a/nebo Šanghají zdá reálný. „Vedeme jednání s několika čínskými leteckými společnostmi, které projevily o zajištění leteckého spojení zájem. Věřím, že pokud se tato jednání vyvinou příznivě, budeme moci už v květnu příštího roku přivítat v Praze první přímou linku z Číny,“ dodává obchodní ředitel Letiště Praha Jiří Vyskoč.

(tz)

Slovo ke dni

  • Voda a veselí

    Tvoří až 80 % lidského těla. V její molekule jsou obsaženy dva atomy vodíku a jeden atom kyslíku. Podle některých studií uspořádáním molekul dokáže reagovat na emoce. Harmonické uspořádání lze dosáhnout tím, když tuto kapalinu udržujeme v prostředí, kde vládne pohoda, pozitivní lidské emoce bez extrémních výkyvů. K opaku stačí vodu vystavit agresi, hněvu a lítosti či smutku. Je to zjištění, které vede k zamyšlení. Voda je základem procesů v lidském těle. A je-li vystavena každodennímu bohatému přísunu negace, jak na to organismus musí reagovat? A co když bychom naopak naše smysly zušlechťovali přísunem optimismu, radosti a naděje? Jak by se naše těla změnila? Dala by se tak třeba zvrátit některá psychosomatická onemocnění… Možná by se dokázaly aktivovat hluboké procesy obnovy a prodloužila by se průměrná délka dožití ve zdraví… Nebylo...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Červenec 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2 audepor

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3