Podnikatelská delegace v čele s viceprezidentem Hospodářské komory České republiky (HK ČR) Bořivojem Minářem doprovázela ministra průmyslu a obchodu ČR Jana Mládka na pracovní návštěvě Čínské lidové republiky. Po městech Ningbo, Šanghaj a Suzhou pokračovala delegace do Nanjingu, hlavního města provincie Jiangsu.
Na podnikatelském semináři zorganizovaném ve spolupráci s Ekonomickou komisí města Nanjing se české firmy představily místním partnerům. „Chceme otevřít cestu českým výrobkům a službám především do regionů, perspektivních provincií Číny. Nanjing se profiluje např. v automobilovém průmyslu, elektronice a petrochemickém průmyslu, příležitosti jsou ale i v energetice a zpracování železa. HK ČR se snaží firmám připomínat, že přes dominanci Šanghaje a Pekingu je v Číně celá řada velmi zajímavých měst a provincií, kde mohou uplatnit své výrobky a služby nebo si zřídit firmu. Provincie Jiangsu patří k nejvyspělejším v zemi,“ řekl viceprezident HK ČR Bořivoj Minář a pokračoval: „Přítomnost hejtmana Moravskoslezského kraje Miroslava Nováka v této delegaci svědčila o tom, že z české strany existuje zájem o kontakty mezi českými a čínskými regiony. Jako předseda Krajské hospodářské komory Olomouckého kraje doprovodím také v srpnu tohoto roku hejtmana Olomouckého kraje na návštěvě Číny. Pokud se nám bude dařit propojovat podnikatelské aktivity a vztahy na úrovni regionů, budeme moci v Číně úspěšněji prosazovat české zboží a služby.“
Během jednání ministra Mládka s viceguvernérem provincie byla zmíněna i otázka zjednodušení vízového režimu. Česká republika zavádí pětiletá multivíza pro čínské podnikatele a investory, pro turisty z Číny lze vízum udělit už za čtyři dny. Tato opatření by měla postupně navýšit frekvenci návštěv mezi podnikateli a občany z obou zemí.
Osmidenní návštěvu ČLR zakončila delegace v hlavním městě Pekingu. Podnikatelé se zde rozdělili do několika skupin a absolvovali přijetí na rezortních ministerstvech (doprava, průmysl a informační technologie a další), aby získali podporu pro své stávající a nové projekty v Číně. Velmi slibné přijetí absolvoval zástupce Letiště Praha na Čínském úřadu pro civilní letectví (CAAC) v souvislosti s plánovanou přímou linkou z Číny do Prahy. Pozitivní posun v jednání se svým čínským partnerem zaznamenal i zástupce firmy TATRA TRUCKS. „Pokračovali jsme zde v Pekingu v již dříve započatém jednání o poskytnutí know-how pro výrobu těžkých terénních vozidel modelové řady TERRNo1 a shodli jsme se na společném zájmu spustit výrobu prvního vozu ještě v tomto roce. Pracujeme na konečném znění smlouvy, technické specifikaci jednotlivých typů vozidel a technické podpory po dobu trvání licence,“ sdělil prodejní ředitel TATRA TRUCKS, a.s. Martin Hubík.
Viceprezident HK ČR Minář se setkal také s novým generálním ředitelem České exportní banky Karlem Burešem. Shodli se, že je třeba pokračovat v přípravě produktů i pro financování exportu v segmentu malých a středních podniků, nové produkty chce ČEB představit už v létě. Financování musí být dostupné a rychle realizovatelné, zároveň je třeba rozšířit okruh financovaných podniků.
Pekingský obvod Chaoyang uspořádal pro české podnikatele a jejich potenciální partnery seminář, který zahájil ministr Mládek a náměstek primátora Cheng Hong. Chaoyang je nejrychleji rostoucím obvodem pekingské metropolitní oblasti, sídlí zde nejvýznamnější čínské firmy a také přes 3 000 zastoupení zahraničních firem. Během následných bilaterálních jednání se české firmy představily svým čínským protějškům a jejich zástupci konkrétně diskutovali o možných společných projektech. „Představil jsem celou českou podnikatelskou delegaci zástupcům obvodu Chaoyang a věřím, že profesionalita a tradice českých výrobců a obchodníků čínské partnery zaujme. Tyto akce zvyšují zároveň povědomí o České republice a jejích stěžejních průmyslových oborech, což velmi potřebujeme. I Čína ukázala, že máme mnoho podnikatelů s dobrým produktem, prostor pro rozvoj je ve vytváření pozitivní prezentace České republiky. Chtěl bych poděkovat Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR a jmenovitě panu ministrovi Mládkovi za zaštítění doprovodné podnikatelské mise, což všechny účastnické firmy ocenily. Velký dík patří také Česko-čínské smíšené obchodní komoře vzájemné spolupráce a Velvyslanectví ČR v Pekingu,“ uzavřel viceprezident Minář.
(tz)