Úřad vlády České republiky chce zapojit členy Česko-německé obchodní a průmyslové komory (ČNOPK) do diskuze o formování budoucí politiky výzkumu a vývoje v České republice. Při vypracování nové strategie státní podpory výzkumu a vývoje a posílení tzv. transferu technologií tak budou zohledněny praktické zkušenosti a potřeby podniků. To je výsledek jednání ČNOPK s náměstkem místopředsedy vlády a ředitelem Sekce pro vědu, výzkum a inovace Arnoštem Marksem. Diskuze s členskými organizacemi ČNOPK se uskutečnila v rámci letošního tématu roku ČNOPK „Výzkum a vývoj - zaostřeno na budoucnost“.
Úřad vlády ČR na jednání navrhl, aby ČNOPK fungovala jako komunikační platforma. Experti z členských firem ČNOPK tak budou radit české vládě při formování její podpůrné politiky, aby tato byla zaměřená na budoucí potřeby českého hospodářství. „Dalším krokem bude příprava setkání na pracovní úrovni o potřebách v jednotlivých sektorech ekonomiky a odpovídající krátkodobé a dlouhodobé priority ve výzkumu, vývoji a vzdělávání. Dialog by měl přispět k dlouhodobému zlepšení efektivity veřejných výdajů na výzkum a vývoj v ČR a také přispět ke konkurenceschopnosti firem včetně členů ČNOPK,“ říká Arnošt Marks.
ČNOPK chce prostřednictvím svého letošního tématu roku přispět k dalšímu rozvoji a posílení aktivit v oblasti výzkumu a vývoje v ČR. Kromě interních vývojových aktivit německých firem vidí ČNOPK velký potenciál především ve spolupráci a s tím souvisejícím transferu technologií mezi podniky, univerzitami a výzkumnými institucemi. „Jedním z našich cílů je společně s partnery česko-německého hospodářství a státem podpořit spolupráci mezi výzkumem a hospodářskou sférou a s tím spojený transfer technologií, i u malých a středních podniků, mezi oběma sektory. Velmi by nás těšilo, kdybychom mohli dát české vládě k dispozici zkušenosti a znalosti našich členských firem v této oblasti,“ zdůrazňuje prezident ČNOPK Rudolf Fischer.
ČNOPK nabízí partnerům tématu roku tematickou platformu pro prezentaci a vzájemnou výměnu zkušeností. Naplánována jsou další diskuzní jednání se zástupci Úřadu vlády ČR a členskými organizacemi ČNOPK i jejími partnery, na kterých mohou obě strany spolu diskutovat a navzájem si představit své konkrétní potřeby.
„Výzkum a vývoj – zaostřeno na budoucnost“ – naši prémioví partneři: Bavorské státní ministerstvo pro hospodářství a média, energetiku a technologii, MBtech, Schunk, Veletrhy Brno | Partneři: Bosch, Brose, Zeiss, Siemens, ZF | Partnerské instituce: ELI Beamlines, Fraunhoferovo centrum pro střední a východní Evropu (MOEZ), Strojírenský institut Chemnitz (ICM e. V.), Technická univerzita v Liberci – Ústav pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace, České vysoké učení technické v Praze, VÚTS a.s. / Centrum rozvoje strojírenského výzkumu, Západočeská univerzita v Plzni.
O ČNOPK: Česko-německá obchodní a průmyslová komora (ČNOPK) je se zhruba 600 členy největší bilaterální zahraniční hospodářskou komorou v České republice. Podporuje vytváření obchodních vztahů mezi českými a německými firmami a zároveň se zasazuje v politice a u správních orgánů o podnikatelsky příznivé rámcové podmínky v České republice. ČNOPK patří do sítě německých zahraničních hospodářských komor (AHK) a německých obchodních a průmyslových komor (IHK); zastřešující organizací je Německý sněm obchodních a průmyslových komor (DIHK) v Berlíně. Její 100% dceřiná společnost AHK Services s.r.o. nabízí podporu a poradenství ve všech otázkách vstupu na nový trh. Globální značka DEinternational pak garantuje kvalitu
a profesionální služby v síti AHK.