INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

Česká asociace věřitelů podporuje projednávanou změnu občanského soudního řádu, která upřesňuje výčet exekučně nezabavitelných movitých věcí (ST 181). Humanizace exekucí, která zohlední základní lidské potřeby dlužníků a přispěje ke spravedlivému uspořádání vztahů mezi dlužníky a věřiteli, patří k dlouhodobým cílům asociace. Novela ovšem musí být koncipována tak, aby neměla negativní dopad na uspokojení práv věřitelů.

„Zpřesnění a rozšíření okruhu movitých věcí vyloučených z výkonu rozhodnutí tak, aby lépe odrážel základní potřeby dlužníků a standardy novodobé domácnosti, je z hlediska spravedlivého uspořádání vztahů mezi věřiteli a dlužníky určitě žádoucí. Účelem exekuce by rozhodně neměla být hmotná ani psychická likvidace dlužníka. Na druhou stranu by však výkon rozhodnutí měl i nadále zůstat efektivním nástrojem k prosazení práva věřitele, které bylo potvrzeno soudním rozhodnutím,“ komentuje projednávaný návrh Pavel Staněk, prezident České asociace věřitelů.

Aktuální znění novely je z tohoto hlediska problematické zejména tím, že pouze vyjmenovává soubor nezabavitelných věcí jako postel, pračka, lednička, stůl či nádobí, ovšem aniž by byly blíže specifikovány. Podstatné kritérium by přitom měla hrát i jejich hodnota. „Určitě je rozdíl v tom, jestli někdo obědvá u stolu, jehož hodnota je zanedbatelná, nebo na kusu starožitného nábytku v hodnotě desítek tisíc korun. Zákaz zabavení takového předmětu by mělo negativní dopad nejen na uspokojení práv věřitele, ale zároveň i rychlé a přijatelné vyřešení situace dlužníka,“ upozorňuje Staněk.

Druhé úskalí novely spočívá podle České asociace věřitelů ve vyloučení věcí, jejichž cena zjevně nepřesahuje částku tisíc korun. „V domácnostech se určitě nachází řada věcí, jejichž hodnota nepřesahuje tuto hranici a které by skutečně nemělo smysl zabavovat, protože jsou neprodejné.Na druhou stranu by takto byla z exekuce vyloučena i řada předmětů, které jsou snadno zpeněžitelné a přitom neslouží k uspokojování základních potřeb dlužníka. Jedná se například o různé vybavení pro volnočasové aktivity, levné pracovní nástroje či okrasnou keramiku, která jako soubor může mít i mnohonásobně vyšší hodnotu než jednotlivé kusy,“ uvádí Staněk.

„Celkově se z našeho pohledu jedná o jednoznačně smysluplnou změnu, která prospěje dlužníkům i věřitelům. Některé věci by však ještě bylo vhodné dopracovat, aby nedocházelo ke zbytečným sporům, prodlužování výkonu exekuce a tím poškozování věřitelů,“ uzavírá prezident České asociace věřitelů.

O České asociaci věřitelů

Česká asociace věřitelů je sdružením fyzických a právnických osob, jehož hlavním cílem je chránit zájmy věřitelských subjektů v České republice. Byla založena 31. prosince 2013 a její vznik byl motivován především skutečností, že zde, na rozdíl od velkého množství organizací bojujících za práva spotřebitelů, dlužníků, zadlužených či předlužených osob, doposud neexistoval subjekt, který by svým zaměřením a komplexním přístupem přispíval ke zvýšení ochrany oprávněných zájmů všech věřitelů bez ohledu na jejich profesní či oborové zaměření. Tuto úlohu dílčím způsobem plnilo několik asociací, komor či zájmových sdružení, většinou se však jednalo o aktivity značně roztříštěné. Záměrem České asociace věřitelů je chránit práva věřitelů nejen z řad velkých institucí, ale i řadových občanů, přispívat ke zlepšení a zefektivnění právního systému i celospolečenské osvětě, která povede ke spravedlivému uspořádání vztahů mezi věřiteli a dlužníky.

(tz)

Slovo ke dni

  • Voda a veselí

    Tvoří až 80 % lidského těla. V její molekule jsou obsaženy dva atomy vodíku a jeden atom kyslíku. Podle některých studií uspořádáním molekul dokáže reagovat na emoce. Harmonické uspořádání lze dosáhnout tím, když tuto kapalinu udržujeme v prostředí, kde vládne pohoda, pozitivní lidské emoce bez extrémních výkyvů. K opaku stačí vodu vystavit agresi, hněvu a lítosti či smutku. Je to zjištění, které vede k zamyšlení. Voda je základem procesů v lidském těle. A je-li vystavena každodennímu bohatému přísunu negace, jak na to organismus musí reagovat? A co když bychom naopak naše smysly zušlechťovali přísunem optimismu, radosti a naděje? Jak by se naše těla změnila? Dala by se tak třeba zvrátit některá psychosomatická onemocnění… Možná by se dokázaly aktivovat hluboké procesy obnovy a prodloužila by se průměrná délka dožití ve zdraví… Nebylo...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Červenec 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2 audepor

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3