Nejen o aktuálních podnikatelských příležitostech v Indii u kulatého stolu diskutovalo 60 zástupců českých firem. Stalo se tak při příležitosti Dne Indie, který organizovala Hospodářská komora České republiky (HK ČR) ve spolupráci s velvyslanectvím Indické republiky. HK ČR tak v roce 2015 pokračuje ve svých aktivitách na podporu exportu, mezi které se řadí i teritoriálně zaměřené Dny.
„Hlavním cílem Dne Indie bylo interaktivní sdílení zkušeností přítomných exportérů s touto významnou obchodní destinací, od které máme po změně indické vlády velká očekávání. Dílčím cílem byl předvýjezdní brífink před plánovanou doprovodnou podnikatelskou misí ministra průmyslu a obchodu ČR Jana Mládka do Indie a Nepálu, kterou HK ČR organizuje ve dnech 27. - 30. ledna 2015,“ řekl Bořivoj Minář, viceprezident HK ČR pro průmysl, zahraniční vztahy a export. Indie podle Mináře nabízí příležitosti nejen pro export, ale i import či zakládání společných podniků.
Den Indie zahájil i J. E. Somnath Chatterjee, Chargé d´affaires Velvyslanectví Indické republiky v ČR, který potvrdil zájem Indie o české firmy a jejich produkty, který je postaven na dlouholeté tzv. Baťovské tradici, neboť právě Baťa otevřel v Indii svůj první obchod již v 30. letech minulého století. „Indie a Česká republika mají vybudovány obchodní vztahy na pevných základech. S přispěním nové národní iniciativy premiéra Indie Nárendra Módího nazvané Make in India hodláme proměnit Indii ve výrobní „hub“, a naše vztahy a investice tak za pomoci snížení byrokratické zátěže a zvýšení transparentnosti maximálně prohlubovat,“ uvedl Chargé d´affaires Chatterjee a připomněl, že spolupráce s českými firmami se nabízí především v energetice, rozvoji dopravní infrastruktury (železnice, koridory pro rychlovlaky aj.), ve strojírenství anebo textilním a automobilovém průmyslu.
Řada firem již v Indii - prioritní zemi pro český export dle Exportní strategie ČR - dlouhodobě působí, jako třeba Škoda nebo TOS VARNSDORF, a další podniky potenciál tohoto trhu objevují. Za posledních 20 let totiž vzájemná obchodní výměna rostla až desetkrát. Ostatně, i za posledních 10 měsíců vykazuje český vývoz do Indie prorůstový trend, který podle prognóz bude i nadále pokračovat. „Čísla mluví jasně a není nač čekat. Pokud je naším dlouhodobým cílem hledání nových trhů a diverzifikace exportu, je Indie jasným cílem, který nesmíme minout. I proto si vážíme plánu současné vlády vypravit do Indie v první polovině tohoto roku hned dvě doprovodné podnikatelské mise – ministra průmyslu a obchodu a předsedy vlády. Z vlastní zkušenosti víme, že podnikatelské mise bez účasti nejvyšších ústavních činitelů nemají – zejména v Asii – takovou váhu, kterou pro vstup na místní trhy český byznys potřebuje,“ uzavřel viceprezident Minář.
Firmy se v rámci Dne Indie od zástupců Ministerstva průmyslu a obchodu ČR či Indicko – české smíšené obchodní komory dozvěděly například o obchodních a investičních příležitostech, právních aspektech podnikání v Indii a diskutovány byly i konkrétní doporučení a zkušenosti českých firem.
(tz)