Česká ekonomika jde správným směrem a podniky mohou při sestavování svých strategií popustit uzdu většímu optimismu. Takové jsou závěry včerejší schůzky prezidenta Hospodářské komory České republiky (HK ČR) Vladimíra Dlouhého s guvernérem České národní banky Miroslavem Singerem.
„Probrali jsme samozřejmě střednědobé a dlouhodobé výhledy ekonomiky, ale zejména otázky měnové politiky v ČR a v Evropě - ostatně těžko si dnes představit naléhavější téma. A dospěli jsme k závěru, že většina současných deflačních impulsů je důsledkem externích šoků, tedy faktorů, které na nás působí zvenčí,“ řekl po jednání v centrální bance prezident HK ČR Vladimír Dlouhý. „Shodli jsme se také na tom, že ekonomika jde dobrým směrem a že podniky proto nemají důvod, aby svá očekávání, na nichž stavějí svou výrobní a obchodní politiku, neformulovaly pozitivně,“ dodal.
Dalším společným závěrem nejvyšších představitelů centrální banky a HK ČR bylo, že na hodnocení politiky Evropské centrální banky je příliš brzo. V každém případě však platí, že pakliže bude tato politika úspěšná a bude-li pokračovat vývoj kurzu eura v aktuálně pozorovaném trendu, prospěje to i české ekonomice.
Guvernér ČNB Miroslav Singer v blogovém příspěvku zveřejněném 13. ledna uvedl, že v tuto chvíli není nutné, aby měnová politika ČNB rychle reagovala na deflační impulzy v oblasti cen potravin či ropy. Potvrdil tak platnost stanoviska z posledního měnového zasedání Bankovní rady ČNB v prosinci loňského roku, že zvažování posunu hladiny kurzového závazku na slabší úroveň by přicházelo v úvahu pouze v případě, že by v ekonomice došlo k dlouhodobému posílení deflačních tlaků schopných způsobit propad domácí poptávky, k obnovení rizik deflačního vývoje české ekonomiky a k systematickému poklesu inflačních očekávání.
(tz)