Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR odsuzuje petici „Na sucho se musí od lesa“, kterou spustila Strana zelených 10. srpna. Petice obsahující řadu polopravd a účelových tvrzení vyzývá ministra zemědělství, aby zabránil dalšímu ničení českých lesů a levnému vývozu surového, nešetrně pokáceného dřeva do zahraničí a s odkazem na boj proti suchu i v zájmu českého venkova zahájil přechod státních lesů na certifikaci FSC.
Termín voleb do Poslanecké sněmovny se blíží a politické strany stupňují své kampaně. Proti tomu nelze nic namítat, pokud jsou korektní a v jejich podtextu je skutečný zájem řešit existující problémy. Tvrzení, že les pod certifikací FSC je nejlepším opatřením proti suchu a povodním, že bez tohoto certifikátu budou těžaři dál ničit české lesy a levně vyvážet tuny surového, nešetrně pokáceného dřeva do zahraničí a místní dřevozpracující firmy budou krachovat a propouštět tisíce lidí, považuje SVOL za účelové klamání veřejnosti hraničící až s poplašnou zprávou.
Hospodaření v českých lesích podléhá jednomu z nejpřísnějších lesních zákonů na světě, který již sám o sobě zaručuje mnohem šetrnější způsoby hospodaření v lesích než vůbec samotný systém FSC např. v Rusku, Ukrajině a dalších postsovětských zemích. Velkoplošné holosečné kácení není v ČR povoleno, což autoři petice jistě dobře vědí. Použití chemických přípravků je v některých případech nezbytné a povoluje ho i český standard FSC, „pokud nelze určité opatření zajistit jinými prostředky. Důvodem pro jejich nasazení může být také výrazně vyšší finanční náročnost nechemických prostředků“.
Ministr zemědělství je vyzýván, aby začal jednat ve prospěch českého venkova. Je ale skutečně ve prospěch českého venkova, aby, jak praví český standard FSC, vlastník lesa o výměře nad 1000 ha vymezil nejméně 2 % z porostní plochy lesů jako referenční plochy, které musí být trvale vyjmuty z intenzivního lesnického využívání a slouží jako ukázky s přirozenou dynamikou vývoje? Tyto jsou pak ponechány v bezzásahovém režimu. U státních a obecních vlastníků lesů by se měla do 5 let tato plocha zvýšit na 3 % a do 10 let na 5 % rozlohy majetku! Takováto opatření jsou nejen nákladná, ale nesou s sebou i rizika pro rozšíření podkorního hmyzu nebo ohrožení bezpečnosti návštěvníků lesa.
„Strašení krachem místních dřevozpracujících firem z toho důvodu, že české lesy mají většinou certifikát PEFC, je spíše populistické. Většina odběratelů uznává oba certifikáty. S rostoucím podílem melioračních a zpevňujících dřevin v našich lesích se ale ukazuje do budoucna jako velký problém chybějící místní zpracovatelská kapacita na listnaté dříví. Tady bychom uvítali větší angažovanost politických stran“, uvedl předseda SVOL František Kučera a dodal: „Sucho je problém komplexní, nevyřeší jej certifikát FSC v našich lesích, ty zadržují vodu v krajině i bez něj. Řešení spočívá v mnoha opatřeních, především ale v pozemkových úpravách, rozčlenění krajiny, motivaci zemědělců hospodařit jinak než dosud, v zavádění agrolesnických systémů, v úsporách vody v průmyslu a lepším hospodařením se srážkovou vodou.“
(tz)