Podle pravidelného průzkumu České asociace pojišťoven mají Češi stále větší obavy z nedostupnosti kvalitní zdravotní péče – za čtyři roky vzrostly o 12 % a za riziko ji považuje každý druhý.
Předpokládají, že by je to významně finančně zasáhlo a náklady by museli pokrýt z rezerv. Uvítali by tak možnost pojistit si třeba lepší zdravotnické pomůcky a materiál, náklady na nehrazené služby či kratší čekací dobu na operaci.
Přes 70 % Čechů se obává nesoběstačnosti ve stáří. Je to totiž situace, která podle jejich vlastních odhadů přinese vysoké náklady, které nebudou schopni zaplatit z naspořených prostředků. Rádi by se proto proti ní pojistili. „Pojištění pro případ nesoběstačnosti dnes nabízí hned několik pojišťoven, některé pomohou i se zajištěním místa v sociálním zařízení. Navíc plánujeme do deseti let vytvořit také síť 20 center péče o seniory,“ vysvětlil Jan Matoušek, výkonný ředitel České asociace pojišťoven.
Stále více Čechy ale trápí také možná nedostupnost kvalitní zdravotní péče. Podle pravidelného průzkumu České asociace pojišťoven vzrostly obavy od roku 2021 o 12 procentních bodů a aktuálně ji za riziko považuje 55 % Čechů. „Češi stárnou a s tím budou podle ekonomů do budoucna stoupat náklady na péči o ně. Obavy o dostupnost zdravotní péče tak jsou oprávněné,“ komentoval Jan Matoušek. Výrazně více se přitom obávají lidé nad 57 let a středoškoláci.
Využijeme rezervy, chtěli bychom ale pojištění
Pokud by situace s nedostupností kvalitní péče nastala, Češi očekávají vysoké finanční dopady. „Neschopenka činí prvních 14 dní zhruba 60 % mzdy, navíc se týká jen zaměstnanců. Pokud tedy nedostanu kvalitní zdravotní péči, přijdu o značnou část příjmů, OSVČ dokonce o celý. Nebo si ji budu muset zajistit v soukromém zařízení, pak na ni ale musím mít našetřeno,“ vysvětlila Jana Hamanová z výzkumné agentury SC&C, která průzkum realizovala. Využít vlastní finanční rezervy by mohlo 42 % respondentů, a to především ti s vyšším ukončeným vzděláním.
Další možností je být pojištěný. „Respondenti by uvítali možnost pojistit se proti řadě rizik – nejvíce je zaujala možnost zajistit si lepší typ zdravotnického materiálu a pomůcek, chtěli by ale krýt také náklady na nehrazené služby nebo kratší čekací dobu na operaci,“ doplnila Jana Hamanová. Takové pojištění zatím ale není možné. „Češi se přitom s problémy s dostupností péče setkávají již nyní, a to s dlouhými čekacími lhůtami i celkovým či částečným omezením péče,“ uzavřel Jan Matoušek.
(tz)