INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

K nejrizikovějším oborům podnikání v České republice patří obchod, pohostinství, doprava
a stavebnictví. Nejstabilnější a nejméně rizikové jsou firmy, které podnikají v oblasti zdravotní péče, výroby elektřiny, vzdělávání, nemovitostí a zemědělství. Z pohledu rizikovosti podnikání je na tom Česká republika lépe než Slovenko. Analýzu rozložení rizikovosti a stability firem v jednotlivých sektorech podnikání v České republice a na Slovensku dnes zveřejnila poradenská společnost Bisnode. Výsledky vycházejí z metodiky skóringového modelu Bisnode, jehož cílem je odhadnout riziko úpadku firmy v následujících dvanácti měsících.

Detailní analýza tuzemské podnikatelské základny ukázala, že zvýšeným rizikem krachu je ohrožena každá třetí firma podnikající v oblasti obchodu nebo pohostinství a ubytování, každá čtvrtá firma z dopravy a každá pátá stavební firma. V těchto oborech činnosti působí největší podíl společností  se skóringovým stupněm „rizikový“ (CCC, CC, C). „Každý obor má svá specifika a důvody stojící v pozadí zvýšeného rizika firem. Známý investiční trojúhelník riziko-výnos-likvidita je platný i pro obory. Obchod je schopen poskytnout relativně vyšší výnos, avšak za cenu vyššího rizika podnikání, větší konkurence. Restaurace a ubytování je velmi závislé na cestovním ruchu a reflektuje jak aktuální, tak historický stav domácí i zahraniční ekonomiky. Dlouhodobě se potýká s problémy poptávky, které se tak odráží do zvýšeného rizika ohrožení tamějších firem. V dopravě je extrémní konkurence a velmi vysoký tlak na efektivitu a produktivitu firem, čímž se část méně zdatných podnikatelů ocitá ve zvýšeném riziku. Stavebnictví je obecně známé zvýšeným rizikem projektů, které však nabízejí zajímavé zhodnocení, pokud se povedou. Nicméně riziko oboru jasně ukazuje na náročnost podnikání v tomto oboru,“ komentuje výsledky analytik Bisnode Michal Řičař.

K nejstabilnějším oborům činnosti v České republice, z pohledu největšího zastoupení firem se skóringovým stupněm „vynikající“ (AAA, AA, A), patří jednoznačně zdravotní a sociální péče, výroba elektřiny a vzdělávání. V těchto oblastech činnosti současně podniká velmi malý počet rizikových subjektů. „I v tomto případě se musíme podívat na každý obor zvlášť. Zdravotní a sociální péče je ze své podstaty méně rizikovým oborem podnikání. Jednak proto, že existuje stálá poptávka po těchto službách - jedná o základní a nevyhnutelnou potřebu občanů. Dále fakt, že je na tento obor úzce napojen státní sektor přes VZP a také proto, že v tomto oboru podnikají zpravidla erudovaní podnikatelé. Taktéž u vzdělávání můžeme nalézt podobné faktory – zejména nutnost užití občanem. V neposlední řadě, výroba elektřiny je v podmínkách ČR tradičně velmi profitabilním oborem podnikání, jenž přináší svým investorům jednak značné zisky, jednak výsadní a stabilní postavení v ekonomice,“ uvedl dále analytik Bisnode.

V rozložení rizikovosti a stability firem v jednotlivých oborech podnikání na Slovensku, ve srovnání s Českou republikou, jsou podle skóringového modelu Bisnode patrné shody i zřetelné rozdíly. Také na Slovensku k nejméně rizikovým oblastem podnikání patří zdravotnictví a sociální péče a činnosti v oblasti nemovitostí. Rozdílnosti nalezneme zejména u podílu rizikových firem, které působí v oborech těžby, výroby elektřiny, vzdělávání a pohostinství. „Zajímavé je, že na Slovensku je největší podíl nejméně a současně nejvíce rizikových firem zastoupen v oblasti výroby elektřiny. To poukazuje na fakt, že zde působí skupina silných firem, které ovládají trh a zbytek společností v oboru je značně rizikový, nestabilních. Naopak v ČR všechny firmy ve výrobě elektřiny vykazují extrémně nízké riziko, což naznačuje velmi dobré postavení všech firem a celého oboru. V ČR jsou tedy firmy v oblasti výroby elektřiny stabilnější,“ komentuje rozdíly analytik Bisnode Michal Řičař. Závěrem dodává: „Z pohledu rizikovosti podnikání je na tom Česká republika značně lépe než Slovenko, což odráží stav rozdílné vyspělosti obou ekonomik“.

Rozložení rizikovosti a stability firem v jednotlivých oborech podnikání v ČR

NACE

Vynikající

(AAA, AA, A)

Dobré
(BBB, BB, B)

Rizikové
(CCC, CC, C)

Zemědělství, lesnictví, rybářství

56,0%

35,6%

8,4%

Těžba a dobývání

42,3%

42,7%

15,0%

Zpracovatelský průmysl

38,6%

44,7%

16,7%

Výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu

74,5%

24,0%

1,5%

Zásobování vodou, čin. související s odpadními vodami, odpady a sanacemi

37,9%

42,4%

19,7%

Stavebnictví

33,1%

46,3%

20,6%

Velkoobchod a maloobchod, opravy a údržba motorových vozidel

26,2%

43,4%

30,4%

Doprava a skladování

39,0%

35,7%

25,2%

Ubytování, stravování a pohostinství

35,3%

35,3%

29,4%

Informační a komunikační činnosti

47,0%

45,2%

7,8%

Činnosti v oblasti nemovitostí

61,1%

32,6%

6,4%

Profesní, vědecké a technické činnosti

45,4%

45,7%

8,9%

Administrativní a podpůrné činnosti

36,0%

51,6%

12,5%

Vzdělávání

67,0%

32,3%

0,8%

Zdravotní a sociální péče

81,8%

17,8%

0,4%

Kulturní, zábavní a rekreační činnosti

44,1%

51,5%

4,4%

Ostatní činnosti

45,3%

50,3%

4,5%

Zdroj: Bisnode

Slovní popis a charakteristika skóringové stupnice Bisnode

 

  Název skupiny

Ratingové hodnocení

Slovní popis ratingového hodnocení

Slovní popis skupiny

VYNIKAJÍCÍ

AAA

Excelentní

Stabilní společnosti, vysoká pravděpodobnost spolehlivého plnění závazků z obchodního styku, vysoká pravděpodobnost návratnosti investic, nízké úvěrové riziko, minimální riziko úpadku.

AA

Vynikající

A

Výborný

DOBRÉ

BBB

Velmi dobrý

Kvalitní společnosti, možnost mírného prodlení při plnění závazků z obchodního styku, nutnost individuálního posouzení návratnosti investic, přijatelné úvěrové riziko, nízké riziko úpadku.

BB

Dobrý

B

Dostatečný

RIZIKOVÉ

CCC

Rizikový

Rizikové společnosti, pravděpodobnost prodlení plateb při plnění závazků z obchodního styku, možnost budoucího zhoršení finanční situace, vyšší úvěrové riziko, společnosti ohrožené úpadkem

CC

Vysoce rizikový

C

Extrémně rizikový

ÚPADKY

D

Úpadek

Neschopnost dlužníka dostát svým závazkům

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                               

Slovo ke dni

  • Bez předsevzetí? Bez cíle?

    Mnoho z nás na novoroční předsevzetí zanevřela. Nedivím se. Vždycky, když si nějaké dávám, nakonec jsem z něj vystresovaná. Jednoduše proto, že si do hlavy člověk vtiskne slovo musím. O to víc mám chuť na čokoládu, ke které bych začátkem ledna neměla ani přivonět. O to víc mě rozčiluje, že v jógovém studiu je každé úterý pořádná zima a vlastně se mi tam vůbec nechce. A tak jsem nad předsevzetími zlomila hůl. Takhle to prostě nemá smysl. Teď to dělám jinak. Sepisuju si cíle. A každý den, podle zásad Čtyř dohod, velmi inspirativního filozofického díla, dělám to nejlepší, co v daný moment mohu. Ne více, ne méně. Tak, aby mi činila každá moje volba radost. Slovo musím jsem vygumovala ze scénářů, které si v hlavě vytvářím. A nahradila je pocitem hřejivého potěšení, kdy je srdce, mysl i čin v rovnováze. A tak si jógu zacvičím doma, pěkně v...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Březen 2025

INZERCE

Partneři

 

Partneři plus:

 
 

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2 audepor

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

budova UPV 2 copy

Co jsou dodatková ochranná osvědčení 3. prosinec 2024

Uplynutím platnosti patentu průmyslověprávní ochrana léčiva nebo účinné látky na ochranu rostlin nemusí končit V důsledku období, které uplyne mezi podáním patentové přihlášky na nový léčivý přípravek a jeho registrací, není doba patentové ochrany vždy postačující k pokrytí investic vložených do výzkumu. Obdobná situace je i v rostlinolékařské oblasti.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto  cmsm105caim200 AVLOGOM3