Výsledky průzkumu „Manpower Index trhu práce“ ukazují, že zaměstnavatelé pro 3. čtvrtletí opět očekávají nárůst náborových aktivit.
Společnost Manpower Česká republika dnes zveřejnila výsledky průzkumu „Manpower Index trhu práce“pro třetí čtvrtletí roku 2015.
V rámci průzkumu Manpower Index trhu práce pro třetí čtvrtletí 2015 byla všem účastníkům vybraného reprezentativního vzorku 750 zaměstnavatelů v ČR položena otázka: „Jak očekáváte, že se změní celkový počet zaměstnanců ve vaší společnosti v následujícím čtvrtletí do konce září 2015 v porovnání s aktuálním čtvrtletím?“
Manpower má pro Českou republiku k dispozici i sezonně očištěná data SAD (jelikož průzkum v ČR se provádí již pět let), která eliminují dopad sezonních výkyvů v datech týkajících se náborových aktivit. Tisková zpráva uvádí všechna data sezonně neočištěná.
Zaměstnavatelé v České republice hlásí pro třetí čtvrtletí 2015 optimistické náborové plány. 9 % zaměstnavatelů očekává nárůst počtu pracovních sil, 2 % předpovídá snížení počtu pracovních sil a 88 % zaměstnavatelů nepředpokládá žádné změny. Na základě těchto údajů vykazuje Čistý index trhu práce pro Českou republiku pro třetí čtvrtletí 2015 hodnotu +7 %.
„Na trhu práce pozorujeme skutečnou euforii a nevídané oživení, které připomíná roky 2006 – 2008, než vypukla ekonomická krize. Trh práce se v posledních několika měsících výrazně proměnil ve prospěch uchazečů o zaměstnání. Poptávka výrazně převyšuje nabídku pracovníků a ve velkých městech a průmyslových zónách hlásí firmy jejich kritický nedostatek. Hlavním tahounem oživení na trhu práce je automobilový sektor, který vytváří nová místa nejen v samotných automobilkách, ale v celé síti jejich subdodavatelů. Masivní nábory realizujeme také ve velkých logistických centrech a call centrech po celé republice. Nová situace na trhu nutí zaměstnavatele k novým přístupům v personální strategii. Přehodnocují odměňovací schémata a benefity, jinak organizují své provozy, více využívají částečné úvazky a flexibilní formy zaměstnávání, organizují nábory ve vzdálených regionech nebo dokonce v zahraničí. Na druhé straně v několika regionech zůstává vysoká nezaměstnanost a překonání této disproporce bude nadále velkou výzvou pro stát, firmy a jednotlivce,“ řekla Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka ManpowerGroup Česká a Slovenská republika.
Porovnání organizací podle velikosti
V příštím čtvrtletí se očekává nárůst náborových aktivit ve všech čtyřech kategoriích podniků podle velikosti. Zaměstnavatelé velkých společností hlásí nejoptimističtější náborové plány s Čistým indexem trhu +28 % a středních +24 %. Ostatní následují s umírněnějšími očekáváními. Malé společnosti s Indexem +6 % a mikropodniky s +5 %.
Porovnání dle odvětví
Zaměstnavatelé v osmi z 10 odvětví předpovídají pro nadcházející čtvrtletí zvyšování počtu pracovních sil. Nejsilnější náborové prostředí předpovídá odvětví Stavebnictví, Zpracovatelský průmysl a Finance, pojištění, nemovitosti a další služby podnikům s Čistým indexem trhu práce +10 %. Jedno odvětví očekává mírný pokles počtu pracovních sil, a to Těžba nerostných surovin s hodnotou -1 %, Výroba a rozvod elektřiny, plynu a vody vykazuje 0 %.
Regionální srovnání v rámci ČR
Zaměstnavatelé ve všech třech regionech očekávají v příštím čtvrtletí nárůst počtu pracovních sil. Nejsilnější Čistý index trhu práce +13 % hlásí Morava. Zaměstnavatelé v Praze a v Čechách hlásí Index ve výši +4 %. V porovnání s předchozím čtvrtletím zůstávají náborové plány ve všech třech regionech relativně stabilní, mírný nárůst o 4 procentní body hlásí regiony Praha a Morava, Čechy pouze o 1 procentní bod.
Globální pohled
Výsledky průzkumu pro třetí čtvrtletí ukazují, že zaměstnavatelé ve 40 ze 42 zemí očekávají různou míru nárůstu počtu pracovních sil. Přestože výsledky průzkumu pro třetí čtvrtletí jsou obecně pozitivní, úroveň zvyšování počtu pracovních sil je nevyrovnaná a nárůst bude slabší v porovnání s předchozím čtvrtletím i se stejným obdobím minulého roku. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím se Index zlepšil v 11 zemích a oblastech a poklesl ve 22 zemích. V meziročním srovnání Index posílil v 15 zemích a oblastech a oslabil ve 23. Nejsilnější náborové prostředí z globálního hlediska hlásí zaměstnavatelé na Tchaj-wanu, v Indii, Japonsku, Hong Kongu a ve Spojených státech. Nejslabší – a jediné negativní – náborové prostředí hlásí Itálie a Brazílie.
Další výsledky průzkumu Manpower Index trhu práce budou zveřejněny 8. září 2015.
Průzkum Manpower Index trhu práce se provádí každé čtvrtletí za účelem sledování záměrů zaměstnavatelů snížit nebo zvýšit počet zaměstnanců během následujícího čtvrtletí. Česká republika je jednou ze 42 zemí a oblastí, ve které průzkum probíhá. V rámci projektu Manpower Index trhu práce pro 3. kvartál roku 2015 byli osloveni zaměstnavatelé reprezentativního vzorku 750 zaměstnanců v České republice a byla jim položena stejná otázka:„Jak očekáváte, že se změní celkový počet zaměstnanců ve vaší společnosti ve třetím čtvrtletí 2015 v porovnání s aktuálním čtvrtletím?“
Průzkum „Manpower Index trhu práce“ se provádí každé čtvrtletí za účelem sledování záměrů zaměstnavatelů snížit nebo zvýšit počet zaměstnanců během následujícího čtvrtletí.
Průzkum probíhá již více než 50 let a za tuto dobu se stal jedním z nejdůvěryhodnějších průzkumů náborové aktivity na světě. Manpower Index trhu práce je založen na dotazování téměř 59 000 zaměstnavatelů z veřejného i soukromého sektoru napříč 42 zeměmi a je považován za vysoce důvěryhodný ekonomický indikátor.
Průzkum Manpower Index trhu práce nyní probíhá v těchto 42 zemích a oblastech světa: Argentina, Austrálie, Belgie, Brazílie, Bulharsko, Česká republika, Čína, Finsko, Francie, Guatemala, Hongkong, Indie, Irsko, Itálie, Izrael, Japonsko, Jihoafrická republika, Kostarika, Kanada, Kolumbie, Maďarsko, Mexiko, Německo, Nizozemí, Nový Zéland, Norsko, Panama, Peru, Polsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Singapur, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Tchaj-wan, Turecko, USA a Velká Británie. Projekt odstartoval ve Spojených státech a Kanadě v roce 1962 a v roce 1966 se zapojila také Velká Británie. V roce 2002 se připojují Mexiko a Irsko, o rok později pak dalších 13 zemí. Nový Zéland se přidává v roce 2004, Čína, Indie, Švýcarsko a Tchaj-wan v roce 2005 a Argentina, Peru, Kostarika a Jihoafrická republika v roce 2006. V roce 2008 se do projektu zapojují i Česká republika, Guatemala, Kolumbie, Polsko, Rumunsko a Řecko, v roce 2009 Maďarsko a Brazílie, v roce 2010 Panama, pro rok 2011 Bulharsko, Izrael, Slovensko, Slovinsko a Turecko, v roce 2012 Finsko.
Více informací o průzkumu a detailní výsledky za všechny země najdete na stránkách www.manpowergroup.com v sekci Research Center nebo na http://www.manpower.cz/index-trhu-prace.php
Společnost ManpowerGroup™ (NYSE: MAN) je více než 65 let světovým lídrem v poskytování inovativních služeb a řešení na míru, které pokrývají životní cyklus zaměstnance a pomáhají jejím klientům dosáhnout svých cílů a zvýšit svoji konkurenceschopnost. Skupina společností ManpowerGroup, fungující pod značkami Experis™, Manpower®, ManpowerGroup™ Solutions a Right Management® pomáhá 400 000 klientům v 80 zemích a oblastech zlepšit výkonnost jejich pracovníků a více než 600 000 uchazečům zajistí odpovídající práci. ManpowerGroup byla v roce 2015 již popáté jmenována jednou ze světových nejetičtějších společností, a posílila tím svoji pozici jako nejdůvěryhodnější společnost ve svém oboru.
Více informací o tom, jak vám ManpowerGroup může pomoci uspět, najdete na www.manpowergroup.com.
V České republice se ManpowerGroup každý měsíc stará o personální a mzdovou agendu pro téměř 12 000 zaměstnanců, které vyhledal a kteří pracují u jeho klientů. V roce 2014, díky své síti 25 poboček, ManpowerGroup našel pro 1 000 klientů 19 000 nových zaměstnanců. Více informací o společnosti ManpowerGroup naleznete na www.manpowergroup.cz.