Výsledky průzkumu „Manpower Index trhu práce“ ukazují, že zaměstnavatelé pro 4. čtvrtletí očekávají opatrné, ale stále pozitivní vyhlídky na zvýšení náboru zaměstnanců. Společnost Manpower Česká
republika zveřejnila výsledky průzkumu „Manpower Index trhu práce“ pro čtvrté čtvrtletí roku 2015.
V rámci průzkumu Manpower Index trhu práce pro čtvrté čtvrtletí 2015 byla všem účastníkům vybraného reprezentativního vzorku 750 zaměstnavatelů v ČR položena otázka: „Jak očekáváte, že se změní celkový počet zaměstnanců ve vaší společnosti v následujícím čtvrtletí do konce prosince 2015 v porovnání s aktuálním čtvrtletím?“
Manpower má pro Českou republiku k dispozici i sezonně očištěná data SAD (jelikož průzkum v ČR se provádí již pět let), která eliminují dopad sezonních výkyvů v datech týkajících se náborových aktivit. Tisková zpráva uvádí všechna data sezonně neočištěná.
Zaměstnavatelé v České republice hlásí pro čtvrté čtvrtletí 2015 opatrné náborové plány. 6 % zaměstnavatelů očekává nárůst počtu pracovních sil, 5 % předpovídá snížení počtu pracovních sil a 86 % zaměstnavatelů nepředpokládá žádné změny. Na základě těchto údajů vykazuje Čistý index trhu práce pro Českou republiku pro čtvrté čtvrtletí 2015 hodnotu +1 %.
„Výsledky našeho průzkumu ukazují na pokračování pozitivního trendu na trhu práce, který se ale netýká ekonomiky jako celku. Silné náborové aktivity pozorujeme především ve velkých společnostech s více než 250ti zaměstnanci. Jejich poptávka silně roste a tyto firmy hlásí nedostatek vhodných talentů. Nejsilnější je tato situace v automobilovém průmyslu, logistických a call centrech. Nedostatek talentů nutí zaměstnavatele využívat nové strategie v hledání, náboru a udržení si lidských zdrojů, což se projevuje zejména v systému odměn, organizování výroby, alternativních formách úvazků apod. Na druhou stranu malé firmy, které nejsou tak mediálně viditelné, ale tvoří základ ekonomiky, předpokládají spíše stagnaci v počtu pracovních míst. Navíc některé regiony stále bojují s vysokou mírou nezaměstnanosti a to je velká výzva nejen pro firmy, ale i pro stát a jednotlivce,“ řekla Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka ManpowerGroup Česká a Slovenská republika.
Porovnání organizací podle velikosti
Zaměstnavatelé velkých společností hlásí nejoptimističtější náborové plány s Čistým indexem trhu +17 %, následováni středními společnostmi se silným Indexem +14 %. Malé podniky a mikropodniky však očekávají stagnující náborové prostředí s Indexem 0 % a -1 %.
Porovnání dle odvětví
Zaměstnavatelé v sedmi z 10 odvětví předpovídají pro nadcházející čtvrtletí snižování počtu pracovních sil. Nejslabší trh práce hlásí Výroba a rozvod elektřiny, plynu a vody s Indexem ‑17 % a Státní správa, zdravotnictví, vzdělávání a kultura s Indexem -9 %, dále pesimistickou předpověď hlásí Těžba nerostných surovin -8 % a Stavebnictví -5 %. Zaměstnavatelé ve třech odvětvích hlásí příznivé náborové prostředí. Nejsilnější Index předpovídá odvětví Velkoobchod a maloobchod s Indexem +8 %, Zpracovatelský průmysl +3 % a Finance, pojištění, nemovitosti a další služby podnikům +2 %.
Regionální srovnání v rámci ČR
Zaměstnavatelé ve dvou ze tří regionů očekávají v příštím čtvrtletí nárůst počtu pracovních sil. Zaměstnavatelé v Praze očekávají nárůst pracovních sil s Indexem +3 % a v Čechách hlásí Index +1 %. Na Moravě se očekává mírný pokles s Indexem -2 %. V porovnání s předchozím čtvrtletím se náborové plány výrazně snížily o 15 procentních bodů na Moravě a jsou téměř nezměněny v Praze (-1 %). Zaměstnavatelé v Čechách hlásí relativně stabilní náborové prostředí s hodnotou -3 %.
Globální pohled
Výsledky průzkumu pro čtvrté čtvrtletí ukazují, že zaměstnavatelé ve 36 ze 42 zemí očekávají nárůst počtu pracovních sil. Avšak zlepšení situace na trhu práce je pouze lokální a další známky svědčí o tom, že ozdravení ekonomik po krizi je stále pomalé a zdlouhavé. Mnoho zaměstnavatelů si zachovává opatrný přístup, a dokud neuvidí jasný růst trhu práce, vyhýbají se agresivnímu náboru. Zaměstnavatelé v Indii a Tchaj-wanu hlásí nejsilnější náborové prostředí z globálního hlediska. Jistota zaměstnavatelů v Japonsku stále narůstá a uchazeči o práci se zde mohou těšit na nejoptimističtější předpověď od 1Q 2008. Náborové plány v USA se také postupně zlepšují a současný Index je zde nejsilnější od 4Q 2007. Naproti tomu optimismus zaměstnavatelů v Brazílii postupně slábne, jejich předpověď pro čtvrté čtvrtletí je nejslabší ze všech 42 sledovaných zemí a oblastí, a propadla se na nejnižší úroveň od začátku provádění průzkumu. Trh práce oslabuje také v Číně, kde zaměstnavatelé předpovídají nejslabší náborové prostředí za posledních 6 let. Negativní předpověď hlásí opět Itálie a znovu se k ní přidalo Řecko, Francie a Finsko.
Další výsledky průzkumu Manpower Index trhu práce budou zveřejněny 8. prosince 2015.
(tz)