Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová v minulých dnech opět zopakovala, že cílem jejího ministerstva (MMR) je zjednodušit extrémně komplikovaný proces povolování staveb v ČR. Nově připravovaný zákon by měl umožnit podat žádost o stavební povolení i ohlášku elektronicky bez nutnosti chodit po úřadech. Stavařům má výrazně ulehčit přípravu také opatření, které umožní žádat o všechna povolení ke stavbě na jediném místě.
Snaha zjednodušit komplikované povolování staveb, které v Česku patří k nejsložitějším na světě, je bez jakékoliv pochyby správná a nutná. Už nyní stráví malý investor plánující vybudovat „jen“ vlastní dům bojem s byrokracií při získávání všech povolení často více času, než vlastní stavbou. U velkých bytových komplexů se tato příprava táhne dlouhé roky. Situace je natolik alarmující, že dopadá na celý sektor stavebnictví. V blízké budoucnosti může vést až k masivnímu propouštění stavebních dělníků i jiných profesí.
Stavaři, projektanti i nezávislí odborníci po změnách volají už velmi dlouho. Nynější avizovaná snaha ministerstva přichází ne za pět minut dvanáct, ale pět minut po dvanácté. Abych to řekl jasněji: včera bylo pozdě.
Otázkou také zůstává, co se MMR podaří prosadit. Ve schvalovacím procesu je nyní novela stavebního zákona, kterou připravovali ministerští úředníci dlouhé měsíce. I ta měla podle MMR výrazně zjednodušit a urychlit povolovací proces. V připomínkovém řízení však ministerstvo obdrželo na 2300 připomínek, z toho 1800 zásadních. Na setkání s představiteli stavebních společností letos na jaře si ministryně postěžovala, že tolik potřebné změny blokují některé resorty, které se nechtějí vzdát svých kompetencí.
Obávám se proto, že se tyto spory nepodaří odstranit ani při projednávání nového zákona a proklamace současné vlády o nutnosti podporovat české stavebnictví opět zůstanou jen prázdnými slovy na papíře koaliční smlouvy.
Že na to doplatí hlavně české stavebnictví, které se jako jediné významné odvětví českého hospodářství od začátku roku neustále propadá, není nutné zdůrazňovat. Je na čase, aby se 350 tisíc lidí zaměstnaných ve stavebnictví ozvalo výrazně silněji. Jako to umí například pár tisíc horníků z OKD. Nebo 50 tisíc míst ve stavebnictví zrušených během minulé ekonomické krize nebude zdaleka číslo konečné.
RNDr. Evžen Korec, CSc.
Generální ředitel a předseda představenstva, EKOSPOL a. s.