Oproti prvnímu pololetí loňského roku došlo v objemu i počtu odhalených podvodů k mírnému nárůstu, a to o 19 % v počtu prošetřovaných případů a o 14 % v uchráněné hodnotě. „Nejčastěji se snažili falšovat a zkreslovat pojistné události v Praze a středních Čechách, naopak nejméně na Vysočině. Největší, dvojnásobný, nárůst oproti loňskému prvnímu pololetí byl pak zaznamenán v Pardubickém kraji, pohoršil si i kraj Zlínský, Karlovarský a Jihočeský. Naopak výrazný pokles počtu podvodů zaznamenaly Moravskoslezský kraj a Vysočina," uvedla Maya Mašková, vedoucí oddělení interního auditu a kontroly Allianz pojišťovny.
Opět v počtech pojistných podvodů vedlo pojištění automobilů. Nebo lépe řečeno některých špatně pojištěných nebo dokonce nepojištěných vozů. Právě obavy z vysoké částky, která by byla nutná na opravu auta po nehodě, dohánějí jejich majitele k trestné činnosti. V tu chvíli si člověk nepřipouští, že se na to přijde. A z následujících případů klientů Allianz je zřejmé, že se na to přijde velmi brzy a stejně rychle přichází trest.
S podmínkou na jeden rok odešla těsně před prázdninami od soudu 42letá účetní z Olomoucka, která před koncem loňského roku srazila srnu. Protože však neměla havarijní pojištění, nehodu oznámila několik týdnů poté a její průběh popsala tak, že v areálu firmy, kde pracuje, zaparkovala a o její vozidlo zachytil při otáčení řidič náklaďáku s návěsem. Návěs místo srny? Nikoliv. To, že poškození vozu v hodnotě 89 tisíc korun je zcela neadekvátní popisu nehody, poznal mobilní technik na první pohled a potvrdil to znalecký posudek z oboru dopravy i autoopravárenství. Podezřelá se nakonec k činu doznala a přijala podmíněný trest se zkušební dobou 12 měsíců.
Sice mírnější trest, ale o to dražší poučení si ze svého pokusu o podvod odnesl mladý pár z okresu Brno-venkov. Podle hlášení, které pojišťovně zaslali oba řidiči, jel v lednu majitel Octavie po silnici směrem z Brna a na blíže neurčeném místě jej začala předjíždět řidička stříbrného BMW. A předjížděla tak nešikovně, že o Octavii zavadila a následně ji vytlačila ze silnice, takže vůz narazil do kovové konstrukce mostu. Oba aktéři sepsali hlášení o nehodě a poslali pojišťovně. Na první pohled bylo zvláštní, že oba účastníci nehody mají stejnou adresu trvalého bydliště a podezření se potvrdilo následnou prohlídkou BMW. Z ní jasně vyplynulo, že k dopravní nehodě mezi uvedenými vozy vůbec nedošlo. Téměř 68 tisíc korun jako náhrada za pomuchlané plechy vyplaceno nebylo, naopak oba obvinění sáhli ještě hlouběji do vlastní kapsy. Z rozhodnutí soudu totiž musel každý přispět částkou 5000 Kč na státní účet pro oběti trestné činnosti a druhou pětitisícovou bankovku věnovat na charitu. Protože oba mladí projevili účinnou lítost, písemně se omluvili a jejich dosavadní trestní rejstřík byl čistočistý, bylo nakonec trestní řízení zastaveno.
Také další Octavia byla předmětem pojistného podvodu, tentokrát dokonaného. Za její poškození po nehodě, u níž se díky důkladnému šetření nakonec podařilo prokázat, že se stala jindy a jinak, než bylo nahlášeno, vyplatila Allianz manželům z Prahy více než 151 tisíc korun. Podle výpovědi obžalované řidičky do ní mělo v centru Prahy před křižovatkou zezadu narazit auto, které z místa činu ujelo a odhodilo ji na před ní stojící Mercedes čekající na semaforech. Nesrovnalosti do její verze události pak vnesla svědectví osádky Mercedesu, která děj popsala zcela jinak a hlavně popřela, že by existoval další účastník incidentu, který ujel. Detektivové pak zjistili, že poškození zadní části vozu je mnohem staršího data a vina byla manželům následně prokázána. Ti místo přiznání odmítli u soudu vypovídat a ještě se snažili využít známosti s policistou k ovlivnění vyšetřování. Proto také jejich tresty byly vyšší – 12 a 15 měsíců odnětí svobody s podmíněným odkladem na 30 měsíců.
Nejčastějším motivem spáchání pojistného podvodu už nebývá tak často touha po „velkých penězích", i když výjimky jsou pravidlem. Přilepšit si chtěla skupina mladých lidí, kteří několikrát po sobě – z různých evropských destinací a z různých automobilů hlásili krádeže sportovních potřeb – surfů, potápěčské výzbroje a další sportovní výbavy. Žádný neznámý pachatel však neexistoval. Okénko u auta vždy rozbili kamenem, zavolali místní policii a údajně odcizené věci nechali schované v hotelu. Z cestovního pojištění pak doma vyinkasovali finanční náhradu. Když se jedno z dívčích jmen ze skupiny „sportovců" objevilo v hlášeních podruhé, začal se celý komplot rozplétat. Případ je zatím v šetření a částka neoprávněně získaných peněz ještě není konečná. Ale určitě bude v řádu statisíců.
Podle světových statistik patří mezi pojistné podvody čtrnáct procent všech případů, které lidé hlásí pojišťovnám. V případě autopojištění se číslo zvyšuje, podvádět zkouší 35 procent pojištěných.
Pojistný podvod je trestným činem, za který hrozí odnětí svobody až na 10 let a nový trestní zákoník přísněji postihuje tzv. recidivisty, tedy osoby, které již v minulosti pojistný podvod spáchaly.
(tz)