INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem
Během prvních šesti měsíců letošního roku odhalili detektivové Allianz pojišťovny podvody za téměř 59 milionů korun, přičemž ve srovnatelném období loňského roku zachránili na pojistných plněních částku přesahující 51 milionů korun. Nejvíce se snažili podvádět lidé v Praze, ve středních Čechách a na jižní Moravě, naopak nejméně na Vysočině a Karlovarsku. Celkem bylo prošetřeno 712 podvodů, meziroční nárůst počtu prošetřovaných případů byl zhruba pětinový.

Oproti prvnímu pololetí loňského roku došlo v objemu i počtu odhalených podvodů k mírnému nárůstu, a to o 19 % v počtu prošetřovaných případů a o 14 % v uchráněné hodnotě. „Nejčastěji se snažili falšovat a zkreslovat pojistné události v Praze a středních Čechách, naopak nejméně na Vysočině. Největší, dvojnásobný, nárůst oproti loňskému prvnímu pololetí byl pak zaznamenán v Pardubickém kraji, pohoršil si i kraj Zlínský, Karlovarský a Jihočeský. Naopak výrazný pokles počtu podvodů zaznamenaly Moravskoslezský kraj a Vysočina," uvedla Maya Mašková, vedoucí oddělení interního auditu a kontroly Allianz pojišťovny.

Opět v počtech pojistných podvodů vedlo pojištění automobilů. Nebo lépe řečeno některých špatně pojištěných nebo dokonce nepojištěných vozů. Právě obavy z vysoké částky, která by byla nutná na opravu auta po nehodě, dohánějí jejich majitele k trestné činnosti. V tu chvíli si člověk nepřipouští, že se na to přijde. A z následujících případů klientů Allianz je zřejmé, že se na to přijde velmi brzy a stejně rychle přichází trest.

S podmínkou na jeden rok odešla těsně před prázdninami od soudu 42letá účetní z Olomoucka, která před koncem loňského roku srazila srnu. Protože však neměla havarijní pojištění, nehodu oznámila několik týdnů poté a její průběh popsala tak, že v areálu firmy, kde pracuje, zaparkovala a o její vozidlo zachytil při otáčení řidič náklaďáku s návěsem. Návěs místo srny? Nikoliv. To, že poškození vozu v hodnotě 89 tisíc korun je zcela neadekvátní popisu nehody, poznal mobilní technik na první pohled a potvrdil to znalecký posudek z oboru dopravy i autoopravárenství. Podezřelá se nakonec k činu doznala a přijala podmíněný trest se zkušební dobou 12 měsíců.

Sice mírnější trest, ale o to dražší poučení si ze svého pokusu o podvod odnesl mladý pár z okresu Brno-venkov. Podle hlášení, které pojišťovně zaslali oba řidiči, jel v lednu majitel Octavie po silnici směrem z Brna a na blíže neurčeném místě jej začala předjíždět řidička stříbrného BMW. A předjížděla tak nešikovně, že o Octavii zavadila a následně ji vytlačila ze silnice, takže vůz narazil do kovové konstrukce mostu. Oba aktéři sepsali hlášení o nehodě a poslali pojišťovně. Na první pohled bylo zvláštní, že oba účastníci nehody mají stejnou adresu trvalého bydliště a podezření se potvrdilo následnou prohlídkou BMW. Z ní jasně vyplynulo, že k dopravní nehodě mezi uvedenými vozy vůbec nedošlo. Téměř 68 tisíc korun jako náhrada za pomuchlané plechy vyplaceno nebylo, naopak oba obvinění sáhli ještě hlouběji do vlastní kapsy. Z rozhodnutí soudu totiž musel každý přispět částkou 5000 Kč na státní účet pro oběti trestné činnosti a druhou pětitisícovou bankovku věnovat na charitu. Protože oba mladí projevili účinnou lítost, písemně se omluvili a jejich dosavadní trestní rejstřík byl čistočistý, bylo nakonec trestní řízení zastaveno.

Také další Octavia byla předmětem pojistného podvodu, tentokrát dokonaného. Za její poškození po nehodě, u níž se díky důkladnému šetření nakonec podařilo prokázat, že se stala jindy a jinak, než bylo nahlášeno, vyplatila Allianz manželům z Prahy více než 151 tisíc korun. Podle výpovědi obžalované řidičky do ní mělo v centru Prahy před křižovatkou zezadu narazit auto, které z místa činu ujelo a odhodilo ji na před ní stojící Mercedes čekající na semaforech. Nesrovnalosti do její verze události pak vnesla svědectví osádky Mercedesu, která děj popsala zcela jinak a hlavně popřela, že by existoval další účastník incidentu, který ujel. Detektivové pak zjistili, že poškození zadní části vozu je mnohem staršího data a vina byla manželům následně prokázána. Ti místo přiznání odmítli u soudu vypovídat a ještě se snažili využít známosti s policistou k ovlivnění vyšetřování. Proto také jejich tresty byly vyšší – 12 a 15 měsíců odnětí svobody s podmíněným odkladem na 30 měsíců.

Nejčastějším motivem spáchání pojistného podvodu už nebývá tak často touha po „velkých penězích", i když výjimky jsou pravidlem. Přilepšit si chtěla skupina mladých lidí, kteří několikrát po sobě – z různých evropských destinací a z různých automobilů hlásili krádeže sportovních potřeb – surfů, potápěčské výzbroje a další sportovní výbavy. Žádný neznámý pachatel však neexistoval. Okénko u auta vždy rozbili kamenem, zavolali místní policii a údajně odcizené věci nechali schované v hotelu. Z cestovního pojištění pak doma vyinkasovali finanční náhradu. Když se jedno z dívčích jmen ze skupiny „sportovců" objevilo v hlášeních podruhé, začal se celý komplot rozplétat. Případ je zatím v šetření a částka neoprávněně získaných peněz ještě není konečná. Ale určitě bude v řádu statisíců.

Podle světových statistik patří mezi pojistné podvody čtrnáct procent všech případů, které lidé hlásí pojišťovnám. V případě autopojištění se číslo zvyšuje, podvádět zkouší 35 procent pojištěných.

Pojistný podvod je trestným činem, za který hrozí odnětí svobody až na 10 let a nový trestní zákoník přísněji postihuje tzv. recidivisty, tedy osoby, které již v minulosti pojistný podvod spáchaly.

(tz)

Slovo ke dni

  • Bez předsevzetí? Bez cíle?

    Mnoho z nás na novoroční předsevzetí zanevřela. Nedivím se. Vždycky, když si nějaké dávám, nakonec jsem z něj vystresovaná. Jednoduše proto, že si do hlavy člověk vtiskne slovo musím. O to víc mám chuť na čokoládu, ke které bych začátkem ledna neměla ani přivonět. O to víc mě rozčiluje, že v jógovém studiu je každé úterý pořádná zima a vlastně se mi tam vůbec nechce. A tak jsem nad předsevzetími zlomila hůl. Takhle to prostě nemá smysl. Teď to dělám jinak. Sepisuju si cíle. A každý den, podle zásad Čtyř dohod, velmi inspirativního filozofického díla, dělám to nejlepší, co v daný moment mohu. Ne více, ne méně. Tak, aby mi činila každá moje volba radost. Slovo musím jsem vygumovala ze scénářů, které si v hlavě vytvářím. A nahradila je pocitem hřejivého potěšení, kdy je srdce, mysl i čin v rovnováze. A tak si jógu zacvičím doma, pěkně v...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Prosinec 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partneři plus:

 
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2 audepor

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3