Rozvíjení a urychlování inovačních procesů ve firmách v rámci havířovské GASCONTROL GROUP, často za spolufinancování z dotačních fondů EU, není pro zákazníky GASCONTROL, společnost s r.o., GASCONTROL PLAST a MATEICIUC i odbornou veřejnost žádnou novinkou. Totéž však již nelze říci o významné roli žen, které za tuto prioritní oblast v rámci GASCONTROL GROUP odpovídají. Patří k nim zejména Bc. Agnes Šmýrová, manažerka pro koordinaci inovačních projektů, kterou jsme požádali o rozhovor:
Jak by se dalo stručně charakterizovat ono široké spektrum inovačních aktivit v rámci seskupení a co je jejich cílem?
Výzkum, vývoj a inovace mají ve skupině GASCONTROL GROUP strategické přední místo. Hlavním cílem je rozšiřování a rozvoj podnikatelských směrů ve společnostech v rámci tohoto seskupení. V inovacích vidíme možnost prosazovat se na českých, ale obzvlášť na zahraničních trzích, kde nové technologie a nová řešení vytvářejí dobrou konkurenční pozici. Ze zkušeností již víme, že inovační kroky jsou nutností při rozvíjení firmy a pro zajištění její další existence. Proto věnuje inovacím velkou pozornost.
V čem především spočívá vaše role koordinátora?
Role koordinátora projektu je v každé firmě, která projekt řeší, klíčová. Koordinátor vede projekt od přípravy, realizaci až po jeho ukončení po stránce legislativní a administrativní. Projekt obsahuje rozsáhlou agendu, která slouží k jeho monitorování i jako podklad pro specifikaci žádosti o dotace. Velmi důležité je období udržitelnosti projektu, které nastává po jeho ukončení. Teprve tehdy se totiž obvykle prokazuje úspěšnost celého díla.
Agnes Šmýrová
Příprava konkrétního projektu a absolvování všech organizačních a administrativních kroků není vůbec jednoduchou záležitostí. Jak se s tím dokážete poprat?
Příprava projektového záměru v naší společnosti je týmovou prací. Tak široké spektrum odborných a specifických úkonů nemůže připravovat jeden člověk. Pro každý projekt je jmenován řešitelský tým v čele s vedoucím projektu, který zajišťuje vše od přípravy až po ukončení. Koordinátor projektu je v podstatě členem týmu. Zpracovává a vede výsledky řešení nejen po dobu přípravy a realizace projektu, ale i po jeho ukončení. Koordinuje spolupráci se spoluřešiteli, dodavatelskými organizacemi a ostatními činnosti v zájmu komplexního řešení, které musí probíhat podle podmínek schválených poskytovatelem dotace.
Projekty spolufinancované z fondu EU patří v tomto směru k nejnáročnějším, jak ve fázi příprav, tak i samotné realizace, pokud je schválen. Na co vše musíte striktně dohlížet?
Zásadně dodržujeme podmínky poskytnutí dotace se všemi náležitostmi a přílohami, kterými se po celou dobu projektu řídíme. Striktně se musí dodržet splnění všech závazných ukazatelů, které jsme si v projektu stanovili. Ty jsou tabu a diskutujeme pouze o tom, jak jich co nejlépe a maximálně efektivně docílit.
Když někdy, jak se říká, hoří termíny, dokážete být i patřičně tvrdá na své kolegy?
Řešení projektu je vždy náročné, protože se tvoří „něco nového“. Vzhledem k této náročnosti se v týmu snažíme o vzájemný respekt a vstřícnost. Doposud se nám podařilo úspěšně ukončit několik projektů, a to díky dobré komunikaci a vzájemné spolupráci v řešitelském týmu v čele s vedoucím projektu.
Musíte často skládat účty ze své agendy vedení společnosti?
Při řešení náročných projektů to jinak ani nejde, než projednávat a předkládat agendu vedoucímu projektu, respektive vedení společnosti k průběžným kontrolám a schvalování. V konečném důsledku jsou to podklady pro monitoring, žádosti o dotaci a splnění závazných ukazatelů projektu.
Bývají to ostrá jednání?
Bývají to jednání především „k věci“. Řešení projektu – to nejsou jenom peníze z dotace. Skrývá se za tím mnoho mravenčí, náročné a odpovědné práce a spousta času pro dosažení výsledků, mnohdy opakovaně. Snažíme se být tvrdí především sami k sobě, abychom uspěli. Zní to možná jako klišé, ale každý, kdo to prožil, o tom ví své …
Které z projektů spolufinancovaných EU v současnosti běží a které se připravují?
V letošním roce jsme úspěšně ukončili projekt INOVACE – „Realizace soustrojí pro paroplynový cyklus do výkonu 50 kW spalováním nízkokalorických plynů, např. bioplyn“. V současné době realizujeme projekt EKO ENERGIE –„Energetická úspornost výrobního areálu společnosti GASCONTROL“, dále je to projekt INOVACE Výzva II – „Odorizační stanice tlaková“ a v programu NEMOVITOSTI „Rekonstrukce objektu“ provádíme rekonstrukci starého objektu pro nové výrobní prostory. Očekáváme vyhlášení nových výzev programů EKO ENERGIE a NEMOVITOSTI, na něž budeme jistě reagovat. V oblasti výzkumu a vývoje jsme se pustili v programu ALFA do projektu „Výzkum a vývoj zařízení pro zvyšování energetické účinnosti a snižování emisí spalovacích motorů přidáním vodíku ve spalovacím procesu“. Se zájmem samozřejmě očekáváme nové programové období od roku 2014.
Co vám osobně nejvíce pomáhá k úspěšnému završení všech každodenních pracovních předsevzetí?
Po zkušenostech si stanovuji pracovní úkoly prioritně podle termínů a důležitostí. Mnohdy však přijde období – což asi poznal každý manažer – kdy jsou najednou všechny úkoly prioritní. V takovém případě je třeba je chytře a efektivně seřadit, a především plnit.
rozmlouval Jiří Novotný