Prostředí, v němž se každodenně odvíjí běžný život českých firem i zahraničních soukromých subjektů působících na našem území, není vždy zcela ideální. Od přibývajících nekalých praktik, přežívající platební nekázně přes stále existující černou ekonomiku až po určité projevy diskriminace malých firem a živnostníků ve srovnání s postavením ostatních subjektů na trhu. Příčin je více, včetně mnohdy bezzubé či v praxi nedostatečně aplikované legislativy.
Ke zlepšení by jistě přispělo i respektování specifiky českého tržního prostředí, kdy kromě několik desítek gigantů a tisícovek velkých firem rozhodující většinu tvoří desetitisíce středních podniků, a především statisíce malých firem, živnostníků a osob samostatně výdělečně činných. A bohužel řada politických rozhodnutí přetvářených ve formování podmínek pro podnikání byla až dosud šita na míru spíše Goliášům a znevýhodňovala malé Davidy; použijeme-li toto přirovnání z bible.
Věci by prospělo poukázat na problémy, blíže je specifikovat a probrat z různých úhlů, aby se podařilo podnikatelské prostředí výrazně zkvalitnit. Například jasnějšími pravidly, jejich dodržováním a postihem za porušování a snad i posílením vlivu profesních uskupení. Třeba na udělování profesních povolení a licencí z hlediska kvalifikačních a dalších podmínek v zájmu zvýšení kvality odváděné práce...
Slovo mají top manažeři havířovského výrobce a dodavatele zařízení, technologií a služeb pro energetiku, plynárenství a další obory – GASCONTROL, společnost s r. o., Ing. Roman Buryjan, vedoucí projektového oddělení, Ing. Radim Vaško, výkonný ředitel pro výrobu a obchod, a Ing. Milan Slamečka, obchodní ředitel:
Vzpomínáte, která negativní zkušenost z podnikání vám v poslední době uvízla v paměti?
R. Buryjan: Veškeré nešvary v podnikání (a nejen tam) o kterých jste se zmínil, vycházejí z toho, že se v naší evropské společnosti chybí etika a produkce. Lidé by chtěli mít prostředky a majetek bez práce a námahy. To je dle mého názoru podstatou většiny problému v businessu. Konkrétních příkladů bych měl na napsání celé knihy, a nebyla by to určitě komedie ani satira. Hodnota zboží a služeb, které jsme zákazníkovi dodali a nikdy nedošlo k jejímu zaplacení, je ve firmě vyčíslována v desítkách milionů.
R. Vaško: Já vidím značnou nepružnost, která spíše vychází z nekompetentnosti státních institucí například v oblasti trestního práva. Ti, co něco umí, nejspíš nepracují pro stát, protože tam nemohou být řádně ohodnoceni.
Ing. Roman Buryjan
M. Slamečka: Zhoršená platební morálka. Pohledávky po lhůtě splatnosti přibývají. Máme i častější zkušenosti s obstrukcemi při předání dokončeného díla, a tím pozdržení termínu platby.
Co vás občas trápí při zavádění nové výroby, uplatňování moderních technologií či rozšiřování nabídky služeb?
R. Buryjan: Je to zejména nejistota dalšího vývoje ve společnosti a absence stabilní energetické koncepce.
Ing. Radim Vaško
R. Vaško: Současná nálada soukromého sektoru investovat.
M. Slamečka: Velmi košatá administrativa, tedy požadavky na povolení, zkoušky, certifikace atd.
Myslíte si, že stát dostatečně podporuje dobré myšlenky jak technologicky lépe využít třeba biologický odpad pro výrobu energie, odpadové teplo pro další zpracování a jiné dobré nápady?
R. Buryjan: Nejdřív bychom si museli vydefinovat co nebo kdo je to stát? Pokud státem rozumíme státní aparát volený co nějaké období, tak záměrem těchto lidí ve většině případů je úplně něco jiného než podpořit vývoj dobrých a užitečných nápadů.
R. Vaško: Čím dříve bude stanovena jasná legislativa v této oblasti, tím dříve se tato problematika začne aplikovat.
M. Slamečka: Ne, opravdu musím říci, že nepodporuje dostatečně.
Ing. Milan Slamečka
A co by firmám více prospělo a pomohlo?
R. Buryjan: Jasné koncepce na několik let dopředu, nastavená kritéria, méně pokřivená ekonomika dotacemi a nutným vstupem státu do oblastí, které jsou pro společnost zásadní a které soukromé subjekty mohou ovlivnit jen stěží (odborné a profesní školství, regulace vysokých škol, u nichž mají absolventi problém s uplatněním aj.).
R. Vaško: Každopádně legislativní rámec stanovený státem. Například, že zpracovatelé biologického odpadu budou odpad vykupovat za stanovenou cenu. Náklady se takto spravedlivě přesunou tam, kde vznikají.
M. Slamečka: Stručně řečeno podpora ekologických projektů a méně byrokracie.
Jak vidíte možnosti prosadit se s novými technologiemi v zahraničí?
R. Buryjan: Je to samozřejmě potenciál a řekl bych skoro jediná možnost rozvoje českých firem.
R. Vaško: Tady jde o individuální přístup, a to seriózně nabízet potřebu druhé strany.
M. Slamečka: Chtěl bych zmínit nutnost podpory financování nebo finančního zajištění zahraničních projektů.
připravil Jiří Novotný
www.gascontrol.cz