„V dnešní situaci napjatých veřejných rozpočtů stát logicky hledá nejen úspory, ale také potenciál pro zvyšování výnosů. Na druhé straně firmy podnikající v sektorech zatížených spotřební daní upozorňují, že míra zdanění se blíží svému limitu, což zvyšuje motivaci k ilegální výrobě, pašování a prodeji tohoto zboží a roste pokušení lidí nakupovat nezdaněné výrobky na černém trhu. Tento trend nejen podrývá příjmy státního rozpočtu, ale zároveň deformuje podnikatelské prostředí. Nevytvářet prostor pro černý trh a odhalovat a potírat jeho projevy je tedy společným zájmem veřejné i podnikatelské sféry. Naším cílem bylo zprostředkovat dialog mezi exekutivou, legislativci, průmyslem a odborníky, kteří se dané problematice věnují, a to i na mezinárodní scéně," řekl k motivům pro uspořádání akce Jan Novotný, viceprezident Hospodářské komory ČR.
Inkaso ze spotřebních daní za rok 2010 dosáhlo 130 miliard korun a představuje 13% z celkových příjmů státního rozpočtu. Podle dostupných informací přitom u pohonných hmot, cigaret a alkoholu dochází k únikům ve výši 10 miliard Kč ročně. Představitelé průmyslu za tímto trendem vidí výši spotřebních daní v České republice, v případě pohonných hmot navíc i podvody na DPH.
„Fiskálním cílem České republiky musí být snížení poměru deficitu vládního sektoru k hrubému domácímu produktu pod referenční hranici 3% do roku 2013. K tomu je zapotřebí změna trendu vývoje našich veřejných rozpočtů. Nejen adresné omezování rozpočtových výdajů, ale také zamezování daňovým únikům – to je cesta k tomuto cíli," řekl Pavel Suchánek, předseda Rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny ČR.
Vysoké spotřební daně u alkoholu a piva vedly v posledních měsících k nárůstu spotřeby levných vín z dovozu. Lihoviny a tabákové výrobky navíc na český trh pronikají i nelegálními způsoby ve formě padělání či pašování.
"Pro vlády je složité zvládat nezákonný obchod s výrobky, jako jsou cigarety nebo alkoholické nápoje. Jeho hlavním „tahounem" jsou totiž peníze – zločinci chtějí vydělat a zákazníci uspořit," uvedla Elizabeth Allen, bývalá vysoká úřednice britské vlády a nyní spolupracovnice International Tax and Investment Center. „Vysoké daňové zatížení spotřební daní nebo daní z přidané hodnoty vytváří zločincům příležitost pro atraktivní zisky, zatímco rizika jsou – v porovnání například s nezákonným obchodem s drogami – nízká. Nejlepších výsledků v boji s nezákonným obchodem dosahují vlády prostřednictvím koordinované a ucelené strategie zapojující všechny klíčové veřejné instituce a soukromý sektor. Taková strategie se zaměřuje na snižování poptávky a nabídky nelegálních výrobků a musí být podepřena praktickými akčními plány, sdílením výsledků zaměřených na cíle a spoluprací s legitimním průmyslem. Reaktivní přístup a schovávání hlavy do písku může přinést celní správě dílčí úspěchy, ale zmůže jen málo v zamezování zločinným aktivitám, únikům na vládních příjmech a nepříznivým dopadům na politiku veřejného zdraví," shrnula své zkušenosti.
K situaci v sektorech alkoholu a tabáku by podle účastníků konference navíc nepřispěla ani nepřiměřená regulatorní opatření, která se připravují na půdě Světové zdravotnické organizace či Evropské komise.
„Na silně regulovaných trzích, jako je například tabák, je regulace extrémně důležitým faktorem formujícím samotný trh a proto může nechtěně vytvářet příležitosti ke kriminalitě," dodal Ernesto Savona z výzkumného střediska Transcrime, které se zabývá vyhodnocováním rizik nárůstu kriminality při přijímání legislativy.
Kroky Ministerstva financí představil první náměstek ministra Ladislav Minčič: „Zdokonalení výběru daní a snížení souvisejících administrativních nákladů pro stát i daňové poplatníky je jedním ze základních principů naší daňové reformy. Zřízení jednoho inkasního místa či Specializovaného finančního úřadu, což je důležité v kontextu dnešního semináře, má zlepšit servis podnikům řádně plnícím své závazky a ztížit situaci těm, kteří chtějí na daních podvádět stát, a tím i své spoluobčany."
Viceprezident Jan Novotný připomněl také nedávnou společnou výzvu na zavedení elektronické evidence daňových dokladů, jejímiž autory byla i Hospodářská komora ČR. Podle něj to sice není řešení na všechny problémy, ale může pomoci dokonaleji ověřit, že prodávané zboží pochází z legálních zdrojů a bylo tedy řádně zdaněno.