Jan Veleba na něm vyzval Gerda Sonnleitnera, aby COPA respektovala požadavky nových zemí, znamenající určité změny v navrhované reformě společné zemědělské politiky a připomněl mu budapešťské memorandum z 29. listopadu 2011, na něž dosud tato agrární EU organizace nereagovala. V něm se mimo jiné uvádí, že návrh Komise ve své současné podobě nepředpokládá silnější a konkurenceschopnější evropské zemědělství.
„Místo toho uvaluje na farmáře dodatečné náklady a různou další administrativní zátěž. Nepřichází s opravdovým a transparentním novým řízením a místo toho ještě více komplikuje současný systém. Nepřináší nový systém předělování zdrojů a místo toho toleruje systém založený na historických referenčních údajích na příštích mnoho let. A co víc, přichází s dalším přechodným obdobím. S tím absolutně nemůžeme souhlasit, nerovnost v podporách starých a nových zemí by se jen dál prohlubovala a naše konkurenceschopnost by šla dál dolů," konstatoval Jan Veleba. „Potřebujeme silnější, spravedlivější a jednodušší Společnou zemědělskou politiku než je ta, kterou v současné době navrhla Komise," dodal. Následně svůj protějšek seznámil se stanoviskem AK ČR, že vyzve nevládní agrární organizace nových zemí ke snížení členských příspěvků organizaci COPA o polovinu pokud se tak nestane
Na závěr jednání Jan Veleba s plnou vážností upozornil Gerda Sonnleitnera, že tento návrh se připravuje k projednání na nejbližším summitu organizací nových zemí, který je již naplánován na 1. a 2. březen tohoto roku do Bratislavy, kam jej na Grüne Woche jménem devíti účastnických nových zemí oficiálně také pozval.
(tz)