Obohacené klece pro nosnice jsou téměř o polovinu větší (750 cm2), mají snáškové hnízdo, hřad a místo pro hrabání, klobání a obrušování drápků. Z těchto klecových velkochovů míří na trh čtyři pětiny domácích vajec. Zbytek pochází od slepic chovaných na podestýlce, ve voliérách nebo ekologickým způsobem. Uvedla to Ing. Dagmar Tůmová z Českomoravské drůbežářské unie.
Náklady na přestavbu z konvenčních na obohacené klece dotovaly ze 40 procent stát a Evrospké unie. V prodejní ceně vajec by se měly projevit růstem o 10 až 20 procent.
Ke směrnici 74/1999 EU se zatím nepřipojilo 15 členských států a z některých stále míří produkce do českých obchodů. Pokud však vejce nesplňují směrnici EU, jejich prodej je v ČR pozastaven. Jak informovali pracovníci Státní veterinární správy a Státní zemědělské a potravinářské inspekce, kontrolní orgány letos už nepustily na trh zhruba 4 miliony vajec z dovozu.
Čeští zemědělci protestují v Bruselu proti nekalé konkurenci chovatelů nosnic, kteří nedodržují evropskou směrnici 77/1999. Požadují, aby bylo ukončeno období, kdy přetrvává výroba z konvenčních klecí. Na přechod k vyšším standardům měly státy EU dostatečně dlouhou dobu víc než deseti let.
Podle posledních informací vyzvala EU chovatele k opuštění konveční klecové technologie během dvou měsíců.
(kčr)