„Růst nebankovních leasingových i úvěrových obchodů pro podnikatele i v období nepříznivého ekonomického vývoje opět potvrdil jejich význam pro zdravý vývoj ekonomiky. Firmy mají stále větší zájem o nebankovní úvěry, významný je i růst operativního leasingu o téměř 9 % a dvouciferný růst factoringu," řekla Jiřina Tapšíková, předsedkyně představenstva ČLFA. „U spotřebitelského financování opět docházelo k diverzifikaci nebankovních produktů, kdy leasingové a splátkové společnosti nabízejí většinou spotřebitelské úvěry. V současné době tvoří přes 87 % jejich spotřebitelského financování."
Produkty pro podnikatele tvoří 71,8 % všech nebankovních obchodů
Nebankovní produkty jsou nepostradatelné pro ekonomiku i společnost především při financování investic, obnově produktivního majetku, výrobních zařízení, podnikatelských start - up či restrukturalizačních projektů. I přes postupný pokles tempa ekonomického růstu v loňském roce, snižování meziročního růstu průmyslové výroby a téměř nulového růstu investic, byly v loňském roce leasingem movitých věcí předány do užívání stroje, zařízení a dopravní prostředky v souhrnu pořizovacích cen přes 45,6 mld. korun, což je meziroční růst o 1, 8 % u největších patnácti společností ČLFA. Odhad objemu financování celého trhu je více než 47,8 mld. korun. V leasingu opět dominovalo financování silničních vozidel pro podnikatele. Podíl nových aut na celkovém leasingu osobních vozů dosáhl 94 %.
Operativní leasing je postupně rostoucí formou leasingového financování. Jeho podíl na celkovém leasingu movitých věcí meziročně vzrostl o 8,7 % na 34,7 %. Pro srovnání, v roce 2005 činil jeho podíl pouze 12 %. Potvrzuje se tak postupné prosazování outsourcingu provozních a administrativních služeb v podnikatelské sféře.
I současná ekonomická situace vede řadu ekonomických subjektů k přehodnocení účelnosti vlastnictví výrobních předmětů, kdy stále více firem sahá po outsourcingu a svěřuje financování a správu leasingovým společnostem.
Zájem trhu o nebankovní financování se projevil také v leasingu nemovitostí, který poprvé od roku 2007 zaznamenal meziroční růst. V loňském roce se v tomto odvětví uzavřelo 21 nových smluv s předáním nemovitosti do užívání v souhrnu pořizovacích cen za 2,7 mld. korun. V meziročním srovnání jde o navýšení o 28,6 %.
Podíl leasingu strojů a zařízení, včetně leasingu fotovoltaických zařízení klesl v loňském roce na 32,8 % proti 40,3 % v roce 2010. Tento pokles je způsoben snížením poptávky po fotovoltaických zařízeních (pokles o 53 % proti roku 2010). Naopak financování ostatních komodit ve strojích a zařízeních vzrostlo o 18 %.
Trend směřující k vyspělým ekonomikám
Nebankovní úvěry jsou jediným produktem nebankovního trhu, který má stále růstovou křivku. V roce 2009, v době ekonomické recese, zaznamenaly jako jediný segment na nebankovním trhu meziroční růst o 6,6 procenta. V roce 2011 opět došlo k meziročnímu navýšení objemu úvěrů pro podnikatele, a to o 11 % v případě vedoucích patnácti společností. Celková výše úvěrů dosáhla 30,4 mld. korun, z toho úvěry na osobní vozy tvořily 44 % a úvěry na stroje a zařízení, včetně fotovoltaických zařízení 20,4 %. Průměrná výše poskytnutého úvěru byla přes 455 tis. korun.
Nebankovní úvěry podnikatelé využívají v obdobném měřítku jako u finančního leasingu. Navíc však mohou financovat tituly podléhající dotacím z českých i nadnárodních evropských fondů, kde je financování leasingem podmínkami dotací či fondů vyloučeno. Nebankovní úvěry tak mohou využít kromě firem i zemědělci, veřejná správa, obce, rozpočtové organizace, družstva a další subjekty, které mají možnost čerpat prostředky z dotačních programů.
Roste zájem firem o financování provozních potřeb
V letech 2010 i 2011 zaznamenal factoring dvojciferný růst. U členských společností AFS ČR došlo v loňském roce k meziročnímu růstu o 16,6 %. Lze předpokládat, že tento trend bude i nadále pokračovat. Na členy Asociace factoringových společností ČR byly postoupeny pohledávky celkem za 128,2 mld. korun, z toho na factoringové společnosti, které jsou zároveň členy ČLFA, připadá 106,2 mld. korun. Objem prostředků poskytnutých členy AFS ČR klientům dosáhl k 31. prosinci 2011 výše 17,9 mld. korun, z toho na členy ČLFA připadá 15,4 mld. korun. České firmy v současné době využívají především regresní factoring s 73,7% podílem proti bezregresnímu factoringu.
Úvěry pro spotřebitele rostou
V roce 2011 poskytovalo úvěry pro spotřebitele 22 členských společností ČLFA včetně leasingových společností, které je nabízejí dodatkem k leasingovým produktům. Celkový objem poskytnutých úvěrů pro osobní potřebu činil v loňském roce 34,2 mld. korun, což představuje faktický meziroční růst o 1,5 %. Pozitivním faktorem je zvýšení objemu úvěrů na financování osobních aut, který meziročně vzrostl o 2 % na 7,6 mld. korun.
V průběhu loňského roku tempo růstu nebankovních spotřebitelských úvěrů klesalo. Je to dáno především přetrvávajícím pomalým růstem výdajů u domácností, kdy se tržby v maloobchodě meziročně zvýšily pouze o 1,9 %. Členské společnosti ČLFA také uplatňovaly obezřetnější kritéria hodnocení zákazníka i financované komodity, kdy řada klientů na financování od členů ČLFA nedosáhla.
I v roce 2011 pokračovalo rozšiřování nabídky leasingových společností o úvěrové produkty a růst podílu úvěrového financování na jejich obchodech. Je to dáno i omezujícími legislativními změnami, především novým zákonem o spotřebitelském úvěru, který vstoupil v účinnost 1. ledna 2011 i vývojem trhu směřující k vyspělým ekonomikám. Především z tohoto důvodu poklesl objem spotřebitelského leasingu meziročně o polovinu. Souhrn pořizovacích cen movitých věcí předaných v roce 2011 do spotřebitelského leasingu činil 0,8 mld. korun. Za pozornost stojí podíl operativního leasingu (na nějž se nevztahuje zákon o spotřebitelském úvěru) na celkovém spotřebitelském leasingu movitých věcí, který vloni dosáhl 83,1 %. Komoditně dominoval leasing osobních aut s 99,4% zastoupením. Podíl nových aut na celkovém spotřebitelském leasingu osobních vozů tvořil 97,2 %.
Významný partner pro financování vozů
Členské společnosti ČLFA se v loňském roce podílely na financování silničních dopravních prostředků (vesměs nových) částkou 55,9 mld. korun. Z toho 32,6 mld. korun šlo na pořízení osobních vozů prvně registrovaných v ČR, tzn. více než dvě pětiny, resp. 45,8 % osobních vozů prvně registrovaných vloni v ČR bylo financováno členskými společnostmi ČLFA.
(tz)