INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem
Česká rada pro šetrné budovy ve spolupráci s Národní platformou SBToolCZ připravila pro veřejnou správu unikátní možnost, jak změřit kvalitu plánovaných veřejných staveb. Tuto možnost navíc veřejná správa dostává zdarma. Otazkou je, zda a jak jí dokáže využít.

Projekt předběžného hodnocení budov funguje jako online dotazník na webu České rady pro šetrné budovy (http://czgbc.org/dotaznik). Zájemce do něj zadá parametry o budově z projektové dokumentace. Například povahu konstrukčního systému, řešení pozemku, kvalitu stavebních materiálů, údaje o vizuálním a akustickém komfortu a energetickou náročnost. Data se přepočítají podle certifikační metodiky PreSBToolCZ, kterou vyvinula Fakulta stavební ČVUT. Výsledek dá zájemci předběžné hodnocení komplexní kvality plánované budovy ve stupnici 0 – 10. Výstup z precertifikace je pak předmětem osobní konzultace mezi zájemcem a experty.

Certifikace SBToolCZ je českou obdobou úspěšných zahraničních certifikací budov, jakou je například americký LEED nebo britský BREEAM. Rozdíl je hlavně v délce působení na trhu a příslušné marketingové váze. Zatímco BREEAM působí na trhu přes 20 let a LEED přes 10, SBToolCZ má za sebou necelé dva roky fungování. SBToolCZ se již ovšem komerčně také používá. První certifikaci získal například pražský bytový dům X-Loft a nyní probíhá certifikace nových kanceláří společnosti Metrostav Palmovka Park 2 a desítek dalších rezidencí.

Modelování předběžné certifikace má samozřejmě svou komerční hodnotu. Sice se jedná o předběžné hodnocení, to ale pomáhá vnímat návrh budovy v širších (udržitelných) souvislostech a nastiňuje možná zlepšení. Česká rada pro šetrné budovy a Národní platforma SBToolCZ se rozhodla dát v zájmu zkvalitnění veřejných staveb v České republice státní správě tento nástroj zdarma. „Bude teď na veřejné správě, jak tento nástroj využije," říká Petr Vogel, předseda představenstva České rady pro šetrné budovy.

Co je Česká rada pro šetrné budovy, o.s.

Česká rada pro šetrné budovy (CZGBC – Czech Green Building Council) byla založena 15. září 2009 v Praze. Je neziskovou organizací, která nyní sdružuje 100 společností a také některé veřejné a státní instituce z různých sektorů ekonomiky s vazbou na trh s nemovitostmi a stavební průmysl. CZGBC je obdobou úspěšných „Green Building Councils" v jiných zemích. Ty působí již například ve Velké Británii, Francii, Německu, Polsku, Maďarsku, USA, Austrálii, Japonsku a Indii. Cílem CZGBC je prosadit environmentální šetrnost budov v Česku jako standard.

Co je Národní platforma SBToolCZ

Sdružení Národní platforma SBToolCZ bylo založeno v prosinci 2011 Fakultou stavební ČVUT v Praze, Technickým a zkušebním ústavem stavební Praha, s.p. a Výzkumným ústavem pozemních staveb - Certifikační společnost, s.r.o. Jeho cílem je podpora udržitelného stavění v Česku a provozování, správa a rozvoj komplexního certifikačního systému kvality budov SBToolCZ.

(tz)

Slovo ke dni

  • Záchrana řízkem Hudera a syn

    Znáte to. Jste soustředění na svoji práci, letíte za splněnými KPI. A pak zapomenete na to zásadní. Dotankovat energii. Ne autu, ale sobě. A vzpomenete si na to dávno po poledni. To je pak štěstí, když vyrážíte na vánoční setkání s výjimečným člověkem. Tomáš Hudera rozhodně nasytí vaši duši. A jak tak uklidňujete myšlenky, v té lahodné vůni vznášející se prodejnou a jídelnou se najednou rozpomenete, že jste od sedmé ráno nejedli, že vám žaludek dělá nespokojené kotrmelce a úpí hlady. Jak se říká, líná huba, holé neštěstí. Nedalo mi to. Ptám se, jestli náhodou nezbyl nějaký řízeček. Tomáš se na mě podívá, zdvihne obočí a povídá: A to jsi mi to nemohla říct před půl hodinou, když jsme si volali, zrovna řízky většinou nezbývají. No, já si na ten hlad prostě nevzpomněla, krčím rameny. Pokývá Tomáš souhlasně hlavou a dodá, že se mu to občas...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Prosinec 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2 audepor

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3