U příležitosti slavnostního podpisu hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný uvedl, že nepříznivá situace trvá několik let a kvůli ní hrozí zánik keramického oboru technologie silikátů, který se v rámci celé České republiky vyučuje pouze na Střední průmyslové škole keramické a sklářské v Karlových Varech. Jak dodala ředitelka školy Markéta Šlechtová, v loňském roce absolvovalo tento obor posledních pět žáků. Přitom škola zajišťovala výuku keramických oborů nepřetržitě 140 let. Obdobný problém by se mohl brzy týkat také oboru výtvarné zpracování keramiky a porcelánu, kde v posledních letech prudce klesá zájem o studium. „Podle analýzy trhu práce, kterou jsme v rámci přípravy sektorové dohody provedli, by byla potřeba zaměstnavatelů pro celou Českou republiku do roku 2015 celkem 112 absolventů. V té souvislosti si musíme uvědomit, že se nejedná o problém pouze Karlovarského kraje, ale je to problém celorepublikový. Proto sektorovou dohodu velmi vítáme," vysvětlila Markéta Šlechtová.
„Toto tradiční odvětví průmyslu v našem kraji budeme i nadále podporovat. Stát by měl ale vytvořit lepší legislativní podmínky k tomu, aby zaměstnavatelé mohli vstupovat do vzdělávacího procesu a měli možnost definovat své požadavky, podle nichž by se například změnily osnovy," zdůraznil Josef Novotný a pokračoval: „Zaměstnavatelé musí mít legislativní oporu pro to, aby si mohli žáky vytipovat, spolupracovat s nimi i s rodiči a připravovat si je podle svých potřeb. A aby u nich tito žáci po skončení školy také zůstali."
Generální ředitel Svazu průmyslu a dopravy ČR Zdeněk Liška během slavnostního podpisu připomněl, že se jedná o jednu z prvních uzavřených sektorových dohod a k podpisu jsou připraveny další. „Historicky poprvé se tak podařilo dostat k jednomu stolu firmy, školy a státní správu. Půjde o otevřené dohody, do nichž mohou vstupovat i další zaměstnavatelé," vysvětlil podstatu tohoto nástroje trhu práce.
K sektorové dohodě vytvořené v rámci veřejné zakázky Národní soustava povolání II se již přihlásilo dvacet firem z celé České republiky. Jsou mezi nimi například zástupci LAUFEN CZ, s.r.o., Lias Vintířov, Sedlecký kaolin, P-D Refractories CZ a.s., LB Minerals, s.r.o, SEEIF Ceramic a.s., Český porcelán, a.s., Glazura, s.r.o, Lasselsberger, s.r.o., Ideal Standard, s.r.o., a Výzkumný ústav stavebních hmot, a.s. Stanovili si přitom dva úkoly, přičemž první je zajistit dostatečný počet absolventů keramických oborů technologie silikátů a výtvarné zpracování keramiky a porcelánu. Druhý úkol spočívá v nastavení podmínek pro další vzdělávání v keramických oborech. Cílem je zachovat tyto keramické obory, a to v místech a školách s dlouhodobou tradicí výuky. Konkrétně se jedná o již zmíněnou Střední průmyslovou školu keramickou a sklářskou v Karlových Varech v Karlovarském kraji, Střední školu Horní Bříza v Plzeňském kraji a Střední uměleckoprůmyslovou školu v Bechyni v Jihočeském kraji.
Jednatel společnosti LAUFEN CZ Miloslav Hambálek, předseda sektorové rady, spatřuje v centralizaci výuky do těchto škol možnost, jak navýšit počet žáků a zkvalitnit výuku. Neoddělitelným úkolem je vytvoření pozitivního obrazu o keramickém školství a jeho perspektivách, nábor žáků podle požadavku zaměstnavatelů, modernizace oborů vzdělání, vytvoření Střediska celoživotního vzdělávání v keramice, oživení modelu spolupráce se zaměstnavateli a vysokými školami – zkrátka nový model vzdělávání v keramice.
(tz)