INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem
CPU_logoCelková spotřeba plynu se v zimním období v porovnání s loňskou zimou snížila o 6,6 procenta, tj. o 250 milionů m3 a zároveň průměrná teplota byla o 1,5 stupňů Celsia vyšší. Teplota vzduchu má na spotřebu nejvýznamnější vliv. Denní průměrná spotřeba v lednu 2012 byla 37 mil. m3, v únoru již ale díky velkým mrazům téměř 47 mil. m

Zima 2010/2011

Prosinec 2010 – 1 401,4 mil. m3

Leden 2011 - 1 234,4 mil. m3

Únor 2011 - 1 144,2 mil. m3

Celkem: 3 780 mil. m3

Průměrná teplota:

Prosinec 2010 – Únor 2011: - 2,4 stupně Celsia

Zima 2011/2012

Prosinec 2011 - 1 027,5 mil. m3

Leden 2012 - 1 150,2 mil. m3

Únor 2012 - 1 351,9 mil. m3

Celkem: 3 530 mil. m3

Průměrná teplota:

Prosinec 2011 – Únor 2012: - 0,9 stupně Celsia

„Spotřeba letos v zimě se po prvních dvou měsících očekávala výrazně nižší než v předešlém roce, ale nečekaně nízké letošní únorové teploty kolem -20 stupňů Celsia tuto spotřebu téměř vyrovnaly," řekl Oldřich Petržilka, prezident České plynárenské unie. „Zatímco se průměrné teploty v zimních měsících pohybují u nás od minus 2 do plus 2 stupňů, průměrná teplota v únoru 2012 byla minus 4,9 stupňů Celsia a denní průměrná spotřeba 46,6 milionu metrů krychlových", dodal Petržilka. Nejnižší teplotu vůbec naměřili meteorologové na stanici Jezerní Slati u Kvildy na Prachaticku 3. února a to až arktickou zimu, minus 38,1 stupně Celsia (český teplotní rekord je minus 42,2 stupně Celsia a byl naměřen 11. února 1929). „Těší nás, že recese průmyslové výroby se na spotřebě plynu výrazně neprojevuje, naopak se postupně zvyšuje spotřeba CNG. Nižší spotřeba je dána i výraznými úsporami a to nejen v domácnostech, ale i díky zavádění programů úspor energií - vytápění kogeneracemi, kvalitnější izolací staveb, alternativním zdrojům energií a další," říká Oldřich Petržilka.

„Počty zákazníků odbírajících plyn v ČR jen velmi mírně rostou, dochází ovšem k častějším změnám dodavatele. Změny jsou zaznamenávány oběma směry, od tradičních dodavatelů k novým hráčům na trhu, ale také zpět k tradičním," uvedl Petržilka. Podle OTE změnilo v prvním čtvrtletí 2012 dodavatele zemního plynu 109 319 zákazníků, což je o téměř polovinu meziročně více. Český trh patří podle odborníků spolu s Velkou Británií k nejliberalizovanějším v Evropě. Nejvíce odběratelů má RWE (asi 2,1 milionu), Pražská plynárenská (430 tisíc) a E.ON (120 tisíc). Celkem je v ČR asi 2,8 milionů odběratelů zemního plynu.

Česká plynárenská unie (ČPU) byla založena plynárenskými distribučními společnostmi a státním podnikem Český plynárenský podnik, o.z. Transgas v roce 1994, jako nezávislá a dobrovolná profesní organizace právnických osob. 17 let své existence věnovala ČPU rozvoji podnikatelského prostředí v oblasti plynárenství a představování zemního plynu jako energeticky výhodného a ekologicky šetrného paliva odborné i laické veřejnosti. Věnuje se také významným tématům ovlivňujícím plynárenství v České republice – zejména energetické koncepci, legislativě, podpoře využití zemního plynu pro výrobu elektřiny a dalším tématům s vazbou na plynárenské odvětví. Cílem ČPU je pomáhat rozvoji podnikatelského prostředí navazujícího na plynárenský obor a užití zemního plynu. Jednou z aktivit ČPU je i podpora stlačeného zemního plynu pro dopravu (CNG) jak v osobní, tak zejména v městské a příměstské autobusové dopravě. ČPU dnes sdružuje 16 členů - nejvýznamnější hráče plynárenského průmyslu: RWE Transgas, a.s., NET4GAS, s.r.o., RWE Gas Storage, s.r.o., RWE Gas Net, s.r.o., RWE Energie, a.s., E.ON Energie, a.s., E.ON Distribuce, a.s., Pražská plynárenská, a.s., Pražská plynárenská Distribuce, a.s., VEMEX s.r.o., VČP Net, s.r.o., SMP Net, s.r.o., JMP Net, s.r.o., Jihomoravská plynárenská, a.s., Východočeská plynárenská, a.s. a Severomoravská plynárenská, a.s.. Na mezinárodní úrovni ČPU zastupuje české plynárenství v organizaci Eurogas.

(tz)

Slovo ke dni

  • Voda a veselí

    Tvoří až 80 % lidského těla. V její molekule jsou obsaženy dva atomy vodíku a jeden atom kyslíku. Podle některých studií uspořádáním molekul dokáže reagovat na emoce. Harmonické uspořádání lze dosáhnout tím, když tuto kapalinu udržujeme v prostředí, kde vládne pohoda, pozitivní lidské emoce bez extrémních výkyvů. K opaku stačí vodu vystavit agresi, hněvu a lítosti či smutku. Je to zjištění, které vede k zamyšlení. Voda je základem procesů v lidském těle. A je-li vystavena každodennímu bohatému přísunu negace, jak na to organismus musí reagovat? A co když bychom naopak naše smysly zušlechťovali přísunem optimismu, radosti a naděje? Jak by se naše těla změnila? Dala by se tak třeba zvrátit některá psychosomatická onemocnění… Možná by se dokázaly aktivovat hluboké procesy obnovy a prodloužila by se průměrná délka dožití ve zdraví… Nebylo...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Červenec 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2 audepor

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3