INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem
Jak zaměstnavatelé využívají Národní soustavu kvalifikací v praxi? Jaký význam mají sektorové rady? Jakým způsobem získat pracovníky nedostatkových, zejména řemeslných a technických profesí? Tyto a mnohé další otázky byly tématem konference Národní soustava kvalifikací – praktický nástroj pro řešení nerovnováhy na trhu práce, která se uskutečnila ve čtvrtek 7. června 2012 v Mladé Boleslavi. Konferenci pořádalo konsorcium Hospodářské komory České republiky, Svazu průmyslu a dopravy České republiky a společnosti Trexima, s.r.o.

Účastníky konference přivítal Vladimír Hanáček, rektor Vysoké školy Škoda Auto a.s., Mladá Boleslav. Odborné konference se zúčastnil i Petr Kužel, prezident Hospodářské komory České republiky, která je lídrem konsorcia realizujícího zakázku NSK 2 Národního ústavu pro vzdělávání. „Trh práce v České republice se neustále potýká s problémy v oblasti nedostatku kvalifikovaných pracovních sil a to napříč všemi obory. Dle aktuálních průzkumů a statistik se tento nedostatek značně týká i automobilového průmyslu. Cílem je tak mimo jiné zvýšení informovanosti HR manažerů, kteří musí v dané problematice pomoci především," zmínil v rámci úvodu Petr Kužel. Připomněl také, že kvalifikace Národní soustavy kvalifikací plně vyhovují standardům Evropského rámce kvalifikací (EQF).

O propojení a souvislostech Národní soustavy kvalifikací pohovořil i Zdeněk Liška, generální ředitel Svazu průmyslu a dopravy ČR. „Naším zájmem je podílet se na vytvoření důvěryhodného a efektivně fungujícího kvalifikačního systému, který pružně reaguje na potřeby trhu a práce a požadavky našich podniků. Díky projektu NSP a NSK máme možnost prosadit požadavky praxe do nabídky celoživotního vzdělávání," uvedl Zdeněk Liška. Dále zmínil společný zájem Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR v rámci konsorcia usilovat o novelu zákona č. 179/2006 Sb., o ověřování a uznávání výsledků dalšího vzdělávání ve smyslu bližšího provázání s živnostenským zákonem. „Chceme výrazně přispět, a díky našim aktivitám se to i daří, aby zaměstnavatelé a podnikatelé měli lepší možnost dostat se k odborně vzdělaným pracovníkům," dodal.

V první přednášce se Jaromír Janoš, manažer zakázky NSK 2, Trexima spol. s r. o. zabýval Sektorovými radami a podrobněji seznámil účastníky konference s touto problematikou. V těchto radách, kterých je celkem 29, zástupci zaměstnavatelů a podnikatelů a také odborníci z praxe vytvářejí popisy profesí a kvalifikací podle současného stupně výrobních technologií a požadavků na jejich zvládnutí pracovníky. V tuto chvíli je schváleno již téměř 300 kvalifikací, které byly od začátku designovány tak, že vyhovují i evropskému rámci kvalifikací. „Uvítáme zájem odborníků o spolupráci se sektorovými radami – kontaktujte nás, například prostřednictvím webových stránek www.narodni-kvalifikace.cz," vyzval ve své přednášce Jaromír Janoš, který dodal: „Zaměstnavatelé – nečekejte na absolventy středních škol a učebních oborů. Těch bude navždy málo."

V následujícím bloku přednášek o uplatňování NSK v praxi a o práci zaměstnavatelů v sektorových radách vystoupili za Škoda Auto a.s. Jana Hakenová, HR Planung a Václav Pospíšil, koordinátor odborného výcviku SOUs, Škoda Auto a.s. Vysoká škola. Dále pak své poznatky z praxe přednesli i Iveta Valentová, HR manažer, ABB s.r.o. a Tomáš Vlček, personální ředitel AERO Vodochody a.s.

V závěrečném vystoupení Zdeněk Somr, viceprezident Hospodářské komory České republiky, promluvil o dosavadních zkušenostech ze zavádění Národní soustavy kvalifikací do praxe v souvislosti s požadavky současného vývoje trhu práce. „Pro nás jako zaměstnavatele je klíčové, že díky NSK víme, jaké schopnosti a dovednosti absolventi či uchazeči o práci mají, máme také možnost to kdykoliv ověřit. Národní soustava kvalifikací v závislosti na vývoji technologií nabízí možnost nechat vyzkoušet a přezkoušet, co zaměstnanec umí a zda nové technologie zvládá." Zdeněk Somr rovněž ocenil klíčovou roli, kterou ve vytváření systému hraje Národní ústav odborného vzdělávání.

(tz)

Slovo ke dni

  • Voda a veselí

    Tvoří až 80 % lidského těla. V její molekule jsou obsaženy dva atomy vodíku a jeden atom kyslíku. Podle některých studií uspořádáním molekul dokáže reagovat na emoce. Harmonické uspořádání lze dosáhnout tím, když tuto kapalinu udržujeme v prostředí, kde vládne pohoda, pozitivní lidské emoce bez extrémních výkyvů. K opaku stačí vodu vystavit agresi, hněvu a lítosti či smutku. Je to zjištění, které vede k zamyšlení. Voda je základem procesů v lidském těle. A je-li vystavena každodennímu bohatému přísunu negace, jak na to organismus musí reagovat? A co když bychom naopak naše smysly zušlechťovali přísunem optimismu, radosti a naděje? Jak by se naše těla změnila? Dala by se tak třeba zvrátit některá psychosomatická onemocnění… Možná by se dokázaly aktivovat hluboké procesy obnovy a prodloužila by se průměrná délka dožití ve zdraví… Nebylo...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Červenec 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2 audepor

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3