„Drtivá většina alkoholu byla na Slovensko dovezena na základě dvoustranných smluv mezi českými a slovenskými soukromými společnostmi. Navíc je zcela nepochybné, že jde o legální produkty, jejichž nezávadnost lze zcela snadno ověřit," uvedl Miroslav Toman, prezident Potravinářské komory ČR.
Pokud bude Slovensko trvat na navrácení českých produktů z obchodní sítě a distribučních skladů zpět do České republiky, budou tento proces muset zajistit přímo slovenští obchodní partneři, kteří zboží odebrali. Distributoři českých výrobků totiž prodali lihoviny svým slovenským obchodním partnerům na základě dohodnutých obchodních podmínek a neporušili při tom žádný slovenský zákon. „Slovenští obchodníci by tak museli zajistit navrácení produktů sami a na vlastní náklady. Tyto dodatečné a zbytečné výdaje by si pak mohli nárokovat jedině na autorovi nařízení, tedy na slovenské vládě," dodal Miroslav Toman. Kromě toho by i technicky byl zpětný přesun lihovin do Česka velmi obtížný, protože produkty jsou u desítek či stovek odběratelů.
Česká republika již minulý týden uvolnila prodej lihovin vyrobených před rokem 2012 bez omezení a lihovin vyrobených v roce 2012 za předpokladu, že je k nim vystaven takzvaný rodný list, který například deklaruje původ lihu a obsahuje také osvědčení certifikované laboratoře o nezávadnosti výrobku. „Zcela identicky lze zpětně dokladovat původ a nezávadnost pro český alkohol, který se nyní nachází u slovenských obchodníků," prohlásil Miroslav Toman. Například produkty členských společností Unie výrobců a dovozců lihovin ČR, které představují zhruba 80 % trhu s lihovinami, prokazatelně nikdy nebyly kontaminovány metylalkoholem.
Podle Tomana slovenské státní orgány podlehly nátlaku tamních výrobců, kteří se snaží využít mimořádné situace a vytlačit české konkurenty z trhu. „Nucený odsun ze slovenského trhu by způsobil českým firmám velké škody. Pokud by k tomu skutečně došlo, budeme je vymáhat v rámci mezinárodní arbitráže," dodal Miroslav Toman.
(tz)