Metanolová aféra neskončila, jen se přelévá do dalších oblastí. Na trhu se už projevuje velmi malý prodej pitného líhu, důsledkem je nízká produkce likérek, které vyrábějí nyní především na export. Obecně panuje nedůvěra českých spotřebitelů lihovin v alkoholické nápoje. Uvedli na to tiskové konferenci v Praze představitelé Agrární komory ČR.
V lihovarech hrozí naplnění skladů lihem a nutnost zastavení výroby. To může mít osudové důsledky i pro aktuálně probíhající řepné kampaně v českých cukrovarech, kde nebude odbyt pro melasu jako základní surovinu k výrobě konzumního líhu. Sklady melasy se brzy zaplní až po okraj.
Je těžké odhadnout další vývoj těchto událostí. Hledají se alternativní řešení. Čeští výrobci konzumního lihu upozornili, že jsou schopni dodat potřebné množství etanolu k výrobě nemrznoucích prostředků a nahradit tak smrtelně jedovatý metylakohol.
Siituace domácích likérek se dlouhodobě zhoršuje. Po zvýšení DPH v roce 2010 došlo k propadu nejen výroby, ale také odbytu kvalitních a dražších značek lihovin. Platí, že zákazníci z finančních důvodů stále častěji preferují levnější druhy a značky alkoholických nápojů. Tento trend trvá.
Vyjádření a návrh řešení Svazu lihovarů ČR ke kauze „Metanol"
Svaz lihovarů ČR hluboce lituje důsledků a dopadů tzv. metanolové kauzy v České republice. Klade si otázky, zda muselo dojít ke ztrátě velkého počtu lidských životů, obrovskému úniku spotřebních daní a negativním dopadu této kauzy na poctivé výrobce alkoholických nápojů a tuzemské lihovary, a to jak v ČR, tak i v zahraničí.
Opatření, která stát během kauzy zaváděl a dále zavádí, jsou dle našeho názoru nadbytečná a neřeší dnes již známou příčinu.
Český trh je dle názoru samotných celníků trhem rizikovým – viz neblahé kauzy s topnými oleji, pohonnými hmotami a nyní i lihovinami. Svaz lihovarů, který s celní správou spolupracuje, dlouhodobě upozorňuje na zvýšené dovozy nemrznoucích směsí. Stát přesto neučinil dostatečná opatření k zamezení těchto dovozů. Kontroluje kontrolované, hlídá hlídané, zatímco v „terénu" bují podvody a černý trh s alkoholem.
Metanol se v ČR nevyrábí a dováží se k nám zejména pro výrobu MTBE (přídavek do pohonných hmot) a MEŘO (metylester řepkového oleje). Metanol je hořlavá, čirá tekutina lihového zápachu, tedy snadno zaměnitelná s etanolem. Je klasifikován jako vysoce toxická látka.
Je tedy s podivem, že v laboratorních podmínkách se s metanolem musí zacházet jako s nebezpečným jedem, kdežto v průmyslových podmínkách se s ním může zacházet jako s běžnou chemikálií, bez zvláštních předpisů.
Evropská unie povolila v nedávné době používat metanol jako nemrznoucí složku v nemrznoucích směsích namísto etanolu. V podmínkách českého černého trhu s alkoholem bylo tedy ke katastrofě velmi blízko.
Návrh řešení pro zamezení opakování pančování lihovin metanolem
1) Na metanol by se mělo pohlížet jako na zvlášť nebezpečný jed a měl by tedy podléhat zvláštním režimům (tak jako na etanol, pohonné směsi anebo tak jako na toxické látky).
2) Tam, kde to jde, nahradit dovozový metanol v tuzemsku vyráběným etanolem. Zkoušky již byly s dobrými výsledky vykonány.
3) Na dovoz metanolu uvalit určitý druh daně (např. ekologickou), neboť se jedná o pro lidské zdraví a životní prostředí obzvlášť nebezpečnou látku.
4) Při hledání řešení a opatření plynoucích z tohoto případu je nutné vycházet z příčin, nikoliv z důsledků.
Svaz lihovarů ČR je připraven účinně spolupracovat na celkovém řešení této kauzy.
(red)