INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem
Dnem 14. prosince 2012 začala platit nová pravidla pro používání zdravotních tvrzení při označování potravin, konkrétně v rámci nařízení (ES) č. 1924/2006 a nařízení (EU) č. 432/2012. Výrobci tak mohou na obalech, ale i v reklamě a obchodních sděleních, používat pouze zdravotní tvrzení, která jsou v souladu s požadavky těchto nařízení. Neznamená to ale, že jsou zakázána všechna tvrzení na obalech potravin, jak se několikrát v médiích objevilo. I nadále je možné používat odkazy na obecné, nespecifické příznivé účinky živiny nebo potraviny na celkové dobré zdraví a pohodu, pokud jsou doplněny specifickými zdravotními tvrzeními ze seznamu schválených zdravotních tvrzení.

Abychom byli konkrétnější, použijme například značení žvýkaček bez cukru. Seznam schválených zdravotních tvrzení obsahuje mimo jiné tyto položky vztahující se ke žvýkačkám:

„Žvýkačky bez cukru pomáhají neutralizovat kyseliny zubního plaku."

„Žvýkačky bez cukru přispívají k zachování mineralizace zubů."

„Žvýkačky bez cukru přispívají ke zmírnění sucha v ústech."

Pokud použijeme jedno z těchto tvrzení, je možné je doplnit odkazem na obecné příznivé účinky, například:

„Žvýkačka bez cukru napomáhá udržovat zdravé zuby (obecný příznivý účinek), protože přispívá k zachování mineralizace zubů (schválené zdravotní tvrzení)."

„Žvýkačka bez cukru posiluje zuby (obecný příznivý účinek), protože pomáhá neutralizovat kyseliny zubního plaku (schválené zdravotní tvrzení)."

Není ale možné používat jen tvrzení o obecně příznivém účinku, tedy například jen:

Žvýkačka bez cukru napomáhá udržovat zdravé zuby nebo

Žvýkačka bez cukru posiluje zuby.

Toto tvrzení o obecně příznivém účinku vždy musí být ve spojení se schváleným zdravotním tvrzením.

(tz)

Slovo ke dni

  • Bez předsevzetí? Bez cíle?

    Mnoho z nás na novoroční předsevzetí zanevřela. Nedivím se. Vždycky, když si nějaké dávám, nakonec jsem z něj vystresovaná. Jednoduše proto, že si do hlavy člověk vtiskne slovo musím. O to víc mám chuť na čokoládu, ke které bych začátkem ledna neměla ani přivonět. O to víc mě rozčiluje, že v jógovém studiu je každé úterý pořádná zima a vlastně se mi tam vůbec nechce. A tak jsem nad předsevzetími zlomila hůl. Takhle to prostě nemá smysl. Teď to dělám jinak. Sepisuju si cíle. A každý den, podle zásad Čtyř dohod, velmi inspirativního filozofického díla, dělám to nejlepší, co v daný moment mohu. Ne více, ne méně. Tak, aby mi činila každá moje volba radost. Slovo musím jsem vygumovala ze scénářů, které si v hlavě vytvářím. A nahradila je pocitem hřejivého potěšení, kdy je srdce, mysl i čin v rovnováze. A tak si jógu zacvičím doma, pěkně v...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Prosinec 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partneři plus:

 
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2 audepor

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3