„S pány poslanci jsme dnes diskutovali o oblasti kohezní politiky, o penězích pro budoucí programovací období 2014 – 2020 nebo o možnosti zpoždění finančních prostředků. Je nutné, aby se naši zástupci v Bruselu pokusili v této oblasti udělat maximum tedy to, aby se k financím, na které si můžeme sáhnout, zvládly dostat všechny podnikatelské subjekty, malé, střední i ty velké," vysvětlil prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel záměr pracovního setkání. Dále byla řeč o programech Horizont 2020 a Cosme, o vymáhání přeshraničních dluhů, řešilo se uznávání profesních kvalifikací, liberalizace a podpora vnitřního trhu, či duševní vlastnictví. Rozebírala se i palčivá problematika zákona o veřejných zakázkách. „Toto téma nás velmi tíží. Hospodářská komora společně s KZPS a SP ČR tlačí na novelizaci tohoto zákona. Do května letošního roku chceme předložit ministrovi průmyslu a obchodu novelu zákona o veřejných zakázkách," dodal prezident Kužel.
Oldřich Vlasák, místopředseda Evropského parlamentu, možnost pracovního setkání se zástupci podnikatelů přivítal. „Děkuji za možnost seznámit se s požadavky podnikatelů a získat informace o stávající situaci. Do budoucna je načrtnuta základní koncepce implementačního systému. Zásadní informací je skutečnost, že ze 740 miliard Eur došlo v rámci všech oblastí a resortů ke snížení na 500 miliard Eur a já souhlasím s Hospodářskou komorou, že pokud pracujeme s veřejnými penězi, je potřeba podpořit veřejné projekty. Legislativa se momentálně vyjednává. Souhlasím s potřebou změny zákona o veřejných zakázkách. V tomto ohledu jsme připraveni plně spolupracovat. Probíhají trialogy mezi Evropskou radou, Evropskou komisí a Evropským parlamentem, formou návrhů veškeré záležitosti posouváme dál. Ze strany vlády se rovněž plní harmonogram, který byl naplánován. Z programů bych vyzdvihl stěžejní z nich, kterým je program OPPI pro konkurenceschopnost, o kterém budeme jednat. Souhlasím se zástupci podnikatelů, že je potřeba podpořit nejen malé a střední podniky, ale i ty velké, pokud budou zprostředkovávat příležitosti malým a středním a fungovat společně. Rovněž potvrzuji potřebu snížení byrokracie, která do Česka plyne právě z Bruselu," shrnul místopředseda Vlasák. „Máme místopředsedu Evropského parlamentu, jsme v pěti z šesti trialozích a toho musíme bezpodmínečně využít," doplnil prezident HK ČR Kužel.
Zakladatelské organizace CEBRE rovněž před europoslanci zmínily potřebu posílení koordinační činnosti a nalezení užší platformy o informování. Za problematickou označili například oblast průmyslu, které dělá problém přesvědčit místní politickou reprezentaci, aby hájila její zájmy a ty posílala za europoslanci do Bruselu.
Společně s místopředsedou Evropského parlamentu Oldřichem Vlasákem se pracovního setkání se zástupci podnikatelské sféry a českých členů Evropského parlamentu zúčastnili: Jan Březina, Hynek Fajmon, Milan Cabrnoch a Miloslav Ransdorf. Další pracovní setkání je naplánováno na konec měsíce června 2013.
(tz)