Sdružení obchodu a cestovního ruchu ČR zveřejňuje informaci o své níže uvedené aktivitě, protože už nevidí jinou možnost, jak ochránit nejen poctivé obchodníky, ale především zákazníky. Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR již léta prosazuje, aby se na českém trhu narovnaly podmínky podnikání a stávající legislativa byla dodržována a vymáhána u všech podnikatelů na českém trhu.
SOCR ČR zastává názor, že např. řádnou kontrolu sledovatelnosti potravin není možné zajistit bez evidence tržeb.
Nařízení (ES) č. 178/2002 se mimo jiné vyslovuje i k nutnosti vytvořit v potravinářských podnicích komplexní systém sledovatelnosti umožňující v případě potřeby identifikovat dodavatele a přímé prodejce uvádějící na trh potraviny. Pokud by toto jedno z nejvýznamnějších nařízení směřujících na ochranu spotřebitele výrobci i obchodníci dodržovali, mohla mít „kauza metanol“, která otřásla celým Českem, nesrovnatelně méně závažný dopad, či se jí dalo dokonce z větší části předejít.
Zásadní připomínkou SOCR ČR tedy je, že zatím návrhy legislativy bojující s černým trhem alkoholu ponechávají bez povšimnutí
• průkaznou evidenci o nakoupeném množství a ceně potravin
• a o jejich prodeji.
Bez dosud neexistující povinnosti pro všechny podnikatele (nejen prodávající lihoviny, ale v daném případě zejména pro ně) mít řádný systém evidence tržeb, tak jak SOCR ČR dlouhodobě požaduje, je snaha Vlády ČR zamezit prodeji nezdaněných a nekvalitních lihovin marná a výběr daní v této oblasti naprosto nedokonalý.
Výše uvedené se týká pouze nepoctivých prodejců potravin, kteří nesplňují své zákonné povinnosti. Písemný dotaz SOCR ČR Evropské komisi není snahou vytvořit napětí v ČR a stěžovat si v Bruselu, ale jde o žádost o posouzení našeho názoru, jak řešit popsanou situaci na českém trhu a zda-li je za stávajícího stavu možné dokonale provádět kontrolu víše zmiňovaného nařízení.
Vzhledem k tomu, že neočekávaně došlo k předčasné publicitě, rozhodli jsme se příslušný dokument s vysvětlením zveřejnit již dnes, abychom zabránili zbytečným dohadům.
Výše uvedené stanovisko SOCR ČR jsme prezentovali několikrát na tripartitě, ve společném stanovisku s Potravinářskou komorou ČR a Unií výrobců a dovozců lihovin ČR ihned po vypuknutí kauzy metanol a při jiných dalších příležitostech. Mimo jiné také v následujících tiskových zprávách:
Stanovisko SOCR ČR k současnému stavu dodržování platné legislativy vztahující se k ochraně českého trhu s potravinami a k výběru DPH viz http://www.socr.cz/scripts/detail.php?id=6542
SOCR ČR: Bojujeme s větrnými mlýny, chce vláda skutečně napravit černý trh? viz http://www.socr.cz/scripts/detail.php?id=6484
Návrh opatření pro omezení černého trhu s lihovinami Tisková zpráva SOCR ČR, PK ČR a UVDL viz http://www.socr.cz/scripts/detail.php?id=6439