Hodnota pohledávek postoupených v rámci factoringu, který klientům poskytli členové České leasingové a finanční asociace (ČLFA), dosáhla v prvním čtvrtletí letošního roku 28,6 miliardy korun, což představuje meziroční růst o 5 %. Členy ČLFA jsou přitom největší tuzemské factoringové společnosti.
Vzrůstající zájem o factoringové služby zároveň potvrdily zahraniční statistiky za loňský rok. Z čerstvých dat Evropské federace pro factoring a komerční financování (EUF) vyplývá, že evropský factoring loni zaznamenal – měřeno objemem postoupených pohledávek – téměř 5%meziročnínárůst.UnáspodleČLFAvykázalrůsto2 %.Celkováhodnotapohledávek postoupených factoringovým společnostem v EU v minulém roce činila 1,2 bilionu eur, v České republice to bylo necelých 131 miliard korun. EUF sleduje rovněž relaci celkového obratu oboru k HDP členských zemí EU – ta v roce 2012 dosáhla více než 9 %.
„Výsledky za loňský rok, ale i tuzemská data za letošní první čtvrtletí ukazují, že v době hospodářských problémů roste význam factoringu jakožto důležitého zdroje provozního kapitálu. Platí to zvláště v sektoru malých a středních firem, který se v řadě zemí musí v současnosti potýkat se ztíženým přístupem ke klasickému bankovnímu úvěrování,“ říká místopředseda představenstva ČLFA Tomáš Morávek.
Factoring je vhodným zdrojem financování především pro menší a střední podniky, jejichž odběratelé vyžadují delší dobu splatnosti faktur. Factoringová společnost od nich převezme pohledávky, které jim na základě sjednaných platebních podmínek vznikají. Bezodkladně po postoupení pohledávky uvolní factoringová společnost na účet klienta sumu, která představuje podstatnou část nominální hodnoty pohledávky. Potom, co odběratel uhradí fakturovanou částku na účet factoringové společnosti, je tato transakce zúčtována a klient má k dispozici doplatek. Factoringové služby jsou přitom poskytovány takřka výhradně na bázi dlouhodobé spolupráce mezi poskytovatelem a klientem, a nejsou tak primárně určeny k řešení jednorázových transakcí nebo problémových obchodních vztahů.
Náklady na factoring se skládají ze dvou složek: z factoringového poplatku za administraci spojenou s postoupením i správou pohledávek a z úroku z čerpaných částek. Zatímco factoringový poplatek se stanovuje procentem z nominální hodnoty pohledávky a obvykle nepřekračuje1,5%, úrokovásazbasepohybujenaúrovniběžnýchsazebúčtovanýchbankami u kontokorentních úvěrů.
Evropská federace pro factoring a komerční financování (EUF)
sdružuje národní i mezinárodní instituce, které jsou aktivní v tomto oboru. Členové EUF představují více než 97 %obratuodvětvív Evropě.CílemEUFjezlepšitdostupnostfinančníchprostředkůurčenýchnapodnikatelské činnosti se zvláštním důrazem na sektor malých a středních podniků. Členem EUF je i Česká leasingová a finanční asociace.
Více na: www.euf.eu.com.
Česká leasingová a finanční asociace (ČLFA)
je zájmovým sdružením nebankovních společností zabývajících se finančním a operativním leasingem, úvěry a splátkovými prodeji pro domácnosti i podnikatele a factoringem. Od svého založení v roce 1991 prosazuje jejichspolečnézájmyajezároveňpartneremorgánůstátupřiřešeníproblémůodpovídajícíchsektorůfinančního trhu. V současné době má 50 členů.
Více na: www.clfa.cz.