Obyvatelé malých obcí do 2000 obyvatel mohou do 12. července 2013 nominovat své starosty do pátého ročníku soutěže Era Starosta roku. Opět se hraje o 250 000 korun do obecního rozpočtu i tradiční Rychtářské právo, symbol dobrého vedení obce. Předchozí ročníky ukázaly, že nejvíce si práce svých starostů váží v Moravskoslezském kraji.
„V České republice je téměř 5600 malých obcí do dvou tisíc obyvatel a jejich residenti mají znovu šanci nominovat své starosty, kteří se dle jejich soudu velkou měrou zasloužili o rozvoj spravované obce. Vítězná obec přitom získá do rozpočtu čtvrt milionu, což pro takto velké obce není zanedbatelná částka. Vloni ji vyhrála Vlasta Mokrá z Násedlovic na Hodonínsku,“ řekla manažerka společenské odpovědnosti Ery a Poštovní spořitelny Jitka Švejcarová.
Dosavadní ročníky přitom ukázaly, jak jsou aktivní lidé v různých krajích a jak je pro ně správa obcí důležitá. „Za předchozí čtyři ročníky jsme obdrželi celkem 818 přihlášek, tradičně nejvíce jich přichází se Středočeského kraje. Ovšem vezmeme-li v úvahu počet malých obcí v daném kraji, tak je nejaktivnější Moravskoslezský kraj, kde si obyvatelé svých starostů dlouhodobě velice váží,“ dodala Renáta Vondráková, projektová manažerka Nadace VIA. Posun lze sledovat také v Ústeckém kraji - v prvním roce soutěže pouhá 3,3 % obcí do 2000 obyvatel nominovala své starosty. V roce 2010 to bylo rekordních 6 %, o rok později stabilních 4,3 % a loňských 4,6 % bylo dokonce druhým nejvyšším ukazatelem spokojenosti s prací starostů.
Starostka, nebo starosta?
Údaje Fóra 50% říkají, že z 6 249 měst a obcí v České republice je 1 117 vedeno ženami – starostek je tedy 18 %. Zároveň je třeba upozornit na fakt, že zde existuje nepřímá úměra: čím větší obec či město (větší rozpočet, větší moc apod.), tím méně jsou ve vedení zastoupeny ženy.[1]
Mezi nominacemi na cenu Era Starostka roku jsou ženy zastoupeny přibližně jednou třetinou (30 % v roce 2009 až 23 % v roce 2011). Do finále se doposud probojovalo 7 žen, z toho 2 se staly vítězkami. Mužů starostů bylo celkem 13 a vítězi byli také dva. Pokud je tedy nominovaná starostka ve finálesoutěže, má třicetiprocentní šanci na vítězství. U starosty je šance jen patnáctiprocentní. Data pocházejí z archivu Nadace VIA, ČSÚ a MVČR.
Jak nominovat?
Nominaci musí podepsat nejméně 20 lidí trvale nebo přechodně žijících v dané obci. Kromě základních údajů o obci (jméno, velikost) a o starostovi, je potřeba v přihlášce popsat, jak se po dobu starostování přihlášeného změnil život v obci a čím konkrétně k tomu nominovaný přispěl. Podmínky nominace kandidátů do soutěže budou vycházet z dobrých zkušeností z minulých ročníků, podrobné informace jsou k dispozici také na internetových stránkách www.nadacevia.cz/starostaroku nebo www.erasvet.cz/Starostaroku.
Nominační přihlášky je možné zasílat do 12. července. Nominace posoudí devítičlenná odborná porota. Do druhého kola postoupí 30 nejlépe hodnocených přihlášek. Tito nominovaní starostové a starostky budou mít možnost vyplnit krátký dotazník. Porota na svém zasedání v druhé polovině září na základě bodového hodnocení a dotazníku vyplněného starostou vybere 5 kandidátů postupujících do 2. kola.
Přehled dosavadních vítězů
2009: Vladislava Moravčíková, starostka obce Oplany ve Středočeském kraji
2010: Josef Zámečník, starosta obce Písečná v Pardubickém kraji
2011: Pavel Kašpárek, starosta obce Úsilné v Jihočeském kraji
2012: Vlasta Mokrá, starostka obce Násedlovice v Jihomoravském kraji
Soutěž „Era Starosta roku“ probíhá v rámci programu podpory projektů zaměřených na komunitní rozvoj, který vyhlašují ČSOB a Era ve spolupráci s Nadací VIA.