Hospodářská komora České republiky (HK ČR) je organizátorem další z doprovodných podnikatelských misí, která má za cíl podpořit české firmy v Pobaltí. Na dvoudenní misi do Litvy a Lotyšska doprovází předsedu vlády ČR Petra Nečase téměř 20 českých firem. Ve Vilniusu jednají s dvojnásobným počtem svých protějšků.
Doprovodnou podnikatelskou misi do Pobaltí vede viceprezident HK ČR Josef Cílek: „Čeští exportéři v období od ledna do září roku 2012 vyvezli do Litvy zboží v hodnotě 8 bilionů korun. To je o 45 % více oproti roku 2011. Taková čísla jasně potvrzují skutečnost, že Litva je pro Českou republiku perspektivním a velmi důležitým obchodním partnerem. I přes stávající nelehkou situaci má právě Litva jednu z nejrychleji rostoucích ekonomik EU. Jsem přesvědčen, že právě tato mise podpoří a prohloubí vzájemný byznys, a to i na třetích trzích.“
České firmy mj. z oborů IT, strojírenství, školství či zdravotnictví se ve Vilniusu za přítomnosti předsedů vlád účastní Podnikatelského fóra, které HK ČR uspořádala ve spolupráci s Litevskou podnikatelskou konfederací. Téměř 20 zástupců českých firem tak má unikátní možnost navázat kontakty s 40 zástupci litevského byznysu. Na fórum totiž záhy navazují bilaterální jednání.
Firmy účastnící se podnikatelské mise mají v Litvě velké plány. Jednou z nich je i společnost Merkur toys, s.r.o. „Do Litvy a Lotyšska jsme se vypravili již v loňském roce a to při příležitosti obchodní delegace doprovázející české senátory. Právě při této cestě jsme v Litvě představili výchovný systém technické výuky Merkur education system, který velmi zaujal zástupce Univerzity Kaunas v Panevežysu. Nyní, tedy necelý rok poté, jsme přijeli dokončit plánovanou spolupráci s fakultou robotiky, jejímž cílem je otevření technického centra pro mladé. Pilotní centrum se otevře dle rozhodnutí Litvy buď v Panevežysu nebo hlavním městě Viniliusu,“ řekl Jaromír Kříž, jednatel a ředitel společnosti Merkur toys, s.r.o. a dodal: „Při příležitosti této podnikatelské mise jsme rovněž požádali velvyslanectví o vložení podkladů týkajících se tohoto projektu do oficiálních jednacích dokumentů obou premiérů, aby byl náš výukový systém založen jako celostátní výukový program.“
Nemalé zkušenosti s litevským trhem má ale i firma Ecofluid Group s.r.o. „Od roku 2002 jsme v Litvě uskutečnili celkem 16 úspěšných projektů zaměřených na výstavbu či rekonstrukci čistíren a odpadních vod. Vždy se jednalo o 100 % dodávku z České republiky v hodnotě převyšující půl miliardy korun. Projekty byly z 80 % financovány ze strukturálních fondů EU. Ostatně za dodávky čistíren odpadních vod byla právě Litva vyhodnocena EU v roce 2011 jako jediná postsocialistická země, která odpovídá úrovni západních zemí. V Litvě proto máme již dlouhodobě strategického partnera, se kterým dnes projednáváme další možnosti spolupráce,“ sdělil Miloš Janů, ředitel společnosti Ecofluid Group s.r.o.
Ve Vilniusu byly uzavřeny i první dohody. Příkladem je dohoda o spolupráci mezi českou a litevskou firmou SAS Logistic týkající se výstavby závodu stavebních hmot v Brazílii, která nutně potřebuje speciální stavební prvky na výstavbu domů. Jedná se o zakázku ve výši 300 mil. korun.
Z Litvy se doprovodná podnikatelská mise předsedy vlády ČR přesouvá do lotyšské Rigy, kde se zúčastní dalšího Podnikatelského fóra.
(tz)