Setkání se za podnikatele zúčastnili předseda Asociace Karel Havlíček a generální ředitelka Eva Svobodová. Jednalo se o průlomové jednání, v rámci kterého zástupci malých firem nastartovali dlouhodobý trend spolupráce a vzájemné podpory v rámci udržení infrastruktury obcí a malých měst.
Z venkova, kde žije přibližně třetina tuzemské populace, se obyvatelé začínají stále více stahovat do měst. I když zatím nelze hovořit o hromadném vylidňování, jako je tomu například ve Španělsku, Portugalsku nebo Francii, kde lze za pár desítek tisíc euro koupit skanzeny ještě nedávno funkčních obcí, je zcela patrné, že vesnice pod 50 obyvatel jsou ohroženy. Karel Havlíček k tomu dodává: „Chceme-li zachovat aktivní život na vesnicích, je nezbytné aby tam fungoval obchod, hospoda, řemeslo, kostel a škola. Bohužel všechny tyto „instituce“, které tvoří jejich základ se z nich vytrácí. Role mikropodnikatelů v regionech se jednoznačně posouvá z úrovně ekonomické do oblasti sociální, primárním cílem musí být udržet jejich činnosti, teprve poté diskutujme o výši daní. Role katolické církve v regionech je nezpochybnitelná a její úloha pro udržení života na malých obcích bude rovněž důležitá. Vylidňování regionů je vážný celoevropský problém, který se začíná stávat důležitým tématem i v tuzemsku.“
Česká republika je přitom tradičně v regionech velmi silná a nepřiměřený exodus obyvatel do velkých měst by mohl příští generaci přinést velké problémy. Klíčem je posílení soběstačnosti obcí prostřednictvím rodinných firem, drobných řemesel a služeb nebo třeba zemědělských farem. „Posílit se musí zejména malé a střední firmy a samozřejmě i služby, jako je doprava, možnost vzdělání či kulturního vyžití,“ komentuje stav vesnic Petr Wija z fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy. Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR proto mobilizuje ke spolupráci a začíná v regionech představovat svoje projekty Fandíme řemeslu, Svou cestou, Podnikavá žena, Malý obchod nebo Rodinná firma. Podporuje současně projekt Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy Malá škola a projekt tzv. pojízdných knihoven. „Věřím, že všichni politici už konečně pochopí, že mikropodnikatelé, zejména OSVČ působící na vesnicích, již nikdy nebudou přínosem ekonomickým, ale že jsou základem sociálního smíru v regionech. Varujeme před jakoukoliv manipulací s daňovými paušály nebo jinými odvody, je to neprozíravé a může se nám to vymstít“, dodává Karel Havlíček. „Spolupráce s církví je logická, chceme-li udržet mikroregiony, je nutné, aby k nim všichni posilovali vztah. To nelze bez vzájemného respektu. S panem kardinálem jsme dohodli širší spolupráci, založenou na vzájemné podpoře a průběžné výměně informací stavu regionů, s tím, že během následujících třech měsíců zkonkretizujeme spolupráci např. v oblasti vzdělávání, správy majetku apod.“, shrnuje jednání Eva Svobodová.
(tz)