Mé první začátky v obchodování na principech osobního prodeje nebyly špatné. Co jsem nakoupila, tak jsem dobře prodala, něco jsem spotřebovala sama a nelitovala jsem. Značku, pro niž jsem pár měsíců zkusila pracovat, jmenovat nemohu ani nechci, nicméně jí vděčím za velké poznání i příležitost ke studiu několika obchodních disciplín i za zkušenosti, jež se mi dodnes hodí. Myslím, že osobní prodej je velký fenomén, který dává prostor k vysokému nasazení i odpovědnosti jednotlivce.
Odměnou je patřičné místo na trhu a vracející se klientela. Co víc si přát? Průkopnické firmy kdysi před lety založily Asociaci osobního prodeje. Dnes ji vede Ildiko Dikošová. Jí patřilo několik mých otázek:
Jaké má Asociace osobního prodeje dlouhodobé cíle a vize?
AOP je profesní sdružení firem, které podnikají podobným způsobem, prodávají spotřební zboží prostřednictvím nezávislých přímých prodejců – distributorů. Protože jde o způsob prodeje, který není všeobecně příliš znám a musí řešit řadu specifických otázek, je AOP důležitým prostředníkem komunikace mezi firmami a veřejností, regulátory a spotřebiteli. Je zároveň garantem férového a etického podnikání a pro spotřebitele zárukou, že firmy a distributoři, kteří je obsluhují, jednají v plném souladu s legislativou a se zásadami čestného obchodování. AOP se tedy zabývá především hájením zájmů svých členů, jejich distributorů a též ochranou jejich spotřebitelů. Vedle toho se samozřejmě věnuje osvětě, propagaci a všeobecně podpoře přímého prodeje.
A co ji čeká do konce letošního roku?
Do konce letošního roku bychom chtěli zintenzivnit naší osvětovou činnost zejména na sociálních sítích, zřízením FB AOP, setkat se se zástupci médií a pokračovat ve spolupráci s Vysokou školou ekonomickou. Dále se asociace bude aktivně podílet v rámci spolupráce se Svazem obchodu na přípravě projektu Elektronické evidence tržeb, kterou chystá Ministerstvo financí ČR. Využijeme samozřejmě každou příležitost, jak nejširší veřejnosti představit v pozitivním světle přímý prodej jako podnikatelskou příležitost a možnost bezproblémového nákupu kvalitních výrobků.
Kdo se vlastně může stát vaším členem a za jakých podmínek?
Členem AOP se může stát každá česká firma, která podniká v přímém prodeji za předpokladu, že bude bezpodmínečně dodržovat stanovy AOP a její Etický kodex. Uchazeči musí projít bezúhonně roční zkušební lhůtou.
Osobní prodej patří ve světě k uznávaným obchodním praktikám, v České republice na něj byly ne vždy jednoznačné názory. Jak je vnímán veřejností dnes?
Po více než dvaceti letech existence přímého prodeje a asociace si troufám říci, že přímý prodej si našel svoje zcela nezpochybnitelné místo v maloobchodním sektoru a poskytl nejenom podnikatelskou příležitost statisícům občanů, ale obsloužil v celé své české historii i miliony spokojených zákazníků. Ostatně dvě čísla hovoří sama za sebe: počet osob, které se věnují přímému prodeji ve členských firmách AOP, je více než 250 000 a roční obrat firem byl v roce 2013 více než 5,2 miliardy korun.
A co na něm oceňují odborníci-obchodníci?
Spíše bych řekla, co na něm oceňují zákazníci, neboť to považuji za důležitější. Je to především pohodlný nákup v místě a čase, které si zvolí zákazník. Dále je to nezpochybnitelná kvalita výrobků, u kterých většina firem uplatňuje nadstandardní záruky kvality. V neposlední řadě je to možnost dokonale se seznámit prostřednictvím distributora s jednotlivými výrobky, možnost vyzkoušet je a nákup uskutečnit v příznivém společenském prostředí. A nesmíme v žádném případě zapomenout na bezrizikovou podnikatelskou příležitost, kterou přímý prodej nabízí.
Bude u nás firem, které pracují na základě osobního prodeje, přibývat? A pokud ano, v jakých oborech?
Věřím, že ano. Ve světě prodělává přímý prodej již řadu let, bez ohledu na globální i lokální ekonomické problémy, trvalý růst. Proč by tomu mělo být v ČR jinak? Je řada produktů, které lze přímým prodejem úspěšně prodávat. Kromě tradičních portfolií to mohou být např. stavební prvky, vybavení do domácností, knihy, vzdělávací programy atd.
Řadu let se opíráte o přísný etický kodex. Co je jeho posláním?
Etický kodex je základním samoregulačním nástrojem naší asociace. Stanovuje pravidla etického podnikání a zároveň má účinný sankční mechanizmus. Vymezuje, jak mají jednat firmy a jejich distributoři a jaká práva má spotřebitel. Na jeho dodržování dohlíží a jako nezávislý rozhodce v případě spotřebitelských sporů vystupuje administrátor Etického kodexu.
Další podrobnosti o činnosti AOP najdou zájemci na stránkách www.osobniprodej.cz
za odpovědi poděkovala Eva Brixi