Úvahy o opětovném zvýšení základního kapitálu firem s ručeným omezením ze stávající 1 Kč považujeme za nepřijatelné. Takový krok by nepochybně narušil podnikatelské prostředí a nepřispěl by k podpoře začínajících podnikatelů a konkurenceschopnosti firem obecně.
Od změny, kterou s sebou přinesl nový zákon o obchodních korporacích, jenž umožňoval zakládání „eseróček“ za korunu, totiž uplynul pouhý rok. Sotva snížení kapitálu začalo platit, už má být zrušeno, přitom právě stabilita a neměnnost pravidel je jedním z hlavních stavebních kamenů kvalitního podnikatelského prostředí. Domníváme se, že se jednokorunová možnost založení společností za uplynulý rok v žádném případě nestihla dostat do povědomí začínajících podnikatelů.
Je však potřeba vnímat i další aspekty - zvýšení základního kapitálu (například zpět na původní úroveň) je v rozporu s evropskou směrnicí o podpoře malého a středního podnikání, jde proti podpoře inovativních podnikatelských záměrů, či mladých podnikatelů, kteří se snaží svůj byznys rozjet úplně poprvé a celkově nepřispívá k rozvoji dalšího podnikání a konkurenceschopnosti českého podnikatelského prostředí. Stát by měl také vnímat skutečnost, že podnikání prostřednictvím s.r.o je pro stát i z hlediska daňového anebo budoucího penzijního zabezpečení těchto osob daleko výhodnější než forma OSVČ . Dalším problémem zvažované změny je fakt, že začínající podnikatelé mnohdy nemají tak velký kapitál, aby mohli investovat do založení společnosti několik set tisíc korun, přičemž nemusí platit, že tato částka bude „zárukou“.
Upozorňujeme, že zákon tak, jak je postaven, se dá snadno obejít vložením a následným výběrem kapitálu například již po 24 hodinách. Další kličkou je i nákup již založených tzv. „prázdných s.r.o.“ za výrazně nižší cenu. Do jisté míry by proto stát tyto praktiky návratem k vyšší částce znovu začal podporovat, a to jistě není účelem. Z výše uvedeného považujeme za mnohem účelnější zaměřit se nikoliv na výši kapitálu pro založení firmy, ale na celý proces jejího vzniku, který je oproti ostatním evropským zemím nejen zdlouhavý, ale i administrativně náročný. Voláme po snížení nákladů na notáře a další, chceme větší elektronizaci a rychlejší procesy – tedy podporu podnikatelského prostředí a zajištění jeho stability tak, jak jej ostatně ve svém programovém prohlášení deklarovala i vláda ČR.
(tz)