Obchodní řetězec Billa přichází s novinkou s názvem Regionální regál, kde nabízí krajové potraviny od menších producentů. První se objevil v Jihočeském kraji, příští měsíc se otevře další ve středních Čechách. Iniciativu chválí Agrární a Potravinářská komora ČR.
Nabídka českých výrobků je však na tuzemském trhu dlouhodobě nižší než jsou možnosti domácích zemědělců a zpracovatelského průmyslu. Do repubuliky se dováží víc než polovina vepřového masa, třetina drůbeže a sýrů, dokonce víc než dvě třetiny ovoce a zeleniny mírného pásma. Řešení nepřináší ani vývoz. Na export směřují především suroviny a výrobky s nízkou přidanou hodnotou. Uvedl to na tiskové konferenci prezident Agrární a potravinářské komory ČR Ing. Miroslav Toman.
Upozornil rovněž na vysoké marže obchodních řetězců. Podle M. Tomana se pohybují i v řádu několika set procent, například u jablek, brambor, některých uzenin, müsli tyčinek a dalšího zboží. Jak prohlásil, situace na trhu není uspokojivá, Ministerstvo zemědělství ČR jde cestou nejmenšího odporu, chybí prováděcí vyhláška k zákonu o významné tržní síle, obchodníkům se otvírá dostatečný prostor k manipulacím.
Předseda Svazu chovatelů prasat Jindřich Macháček na tiskové konferenci v Praze uvedl, že v řadě základních potravin klesá naše soběstačnost pod 50 procent. Před deseti lety čeští farmáři chovali 3 miliony prasat, po vstupu ČR do Evropské unie se stavy zvířat postupně snížily až na polovinu. Dřívější velký exportér selat dnes musí mladá zvířata dovážet – jen vloni 320 tisíc kusů. V této souvislosti se zaměřil také na masivní dotace, které dávají evropské země na podporu zemědělství. Umožňují nabídnout nižší cenu masa a tím se stává česká produkce méně konkurenceschopná, respektive výkrm prasat nerentabilní.
Ing. Zdeněk Jandejsek, generální ředitel společnosti Rabbit Trhový Štěpánov, vyjádřil přáni, aby se v Evropské unii i v ČR vyrábělo bez dotací. Srovnaly by se podmínky, české zemědělství a potravinářství by ukázalo, že je v rovné soutěži plně konkurenceschopné.
(kčr)