Deregulace ekonomiky a uvolnění prostoru tržním finančním nástrojům je jedním z předpokladů úspěchu Investičního plánu pro Evropu tzv. Junckerova balíčku, který přijede do Prahy příští týden prezentovat místopředseda Evropské komise Jyrki Katainen.První českou normou v souvislosti s Junckerovým investičním plánem je návrh novely zákona o pojišťovnictví, kterou projednává vláda.
Z celoevropské perspektivy by odstranění překážek pro investice mohlo zahrnout revizi některých mezinárodních účetních standardů nebo odložení účinnosti nové legislativy Solventnost II, regulující pojišťovnictví, která spočívá v přísnějších kapitálových, kontrolních a informačních požadavcích na fungování pojišťoven. Výzvu pro koordinovanou celoevropskou akci ke změně účinnosti prosazuje v Bruselu asociace obchodních komor EUROCHAMBRES, jejímž členem je i Hospodářská komora České republiky (HK ČR).
Směrnici Solventnost II má do našeho právního řádu s účinností od 1. 1. 2016 implementovat novela zákona o pojišťovnictví, jejíž návrh projednává vláda, a jejíž přijetí je s ohledem na doposud platné znění směrnice nevyhnutelné. Vzhledem k tomu, že nová regulace Solventnost II dopadne i na státní pojišťovnu EGAP však doporučujeme vládě, aby učinila alespoň takové kroky, které minimalizují dodatečné kapitálové požadavky na tuto instituci. EGAP považujeme za klíčový nástroj státní podpory exportu. Jakákoliv nová regulace, která omezí činnost státní pojišťovny, jejíž služby jsou pro tuzemské exportéry nezastupitelné, je pro nás s ohledem na exportní zaměření české ekonomiky nepřijatelná.
(tz)