S partnery v srbském Bělehradě jednala dvacítka českých firem, která sem pod vedením viceprezidenta Hospodářské komory České republiky (HK ČR) Bořivoje Mináře doprovodila ve dnech 11. - 12. března 2015 náměstka ministra průmyslu a obchodu ČR Vladimíra Bärtla. Ministr Jan Mládek se z důvodu neodkladného jednání v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR mise do Srbska neúčastnil.
Čeští podnikatelé se v rámci programu mise aktivně zapojili do jednání pracovních skupin 8. smíšeného ekonomického výboru. Pět pracovních skupin se zastoupením představitelů srbských ministerstev diskutovalo o obchodu a investicích, energetice, dopravě, zemědělství a financích. Jedním z výstupu jednání je dohoda české a srbské hospodářské komory o vytvoření projektu zaměřeného na spolupráci v oblasti metrologie a zkušebnictví.
Další den mise se firmy představily na podnikatelském fóru v prostorách Srbské hospodářské komory, kde kromě náměstka Vladimíra Bärtla vystoupil i předseda vlády Srbské republiky Aleksandar Vučić, ministr hospodářství Željko Sertić a oba vrcholní představitele komor - viceprezident Bořivoj Minář a prezident Marko Čadez. Následně měli čeští podnikatele možnost diskutovat se svými srbskými protějšky.
"Přítomnost předsedy vlády Vučiće, ministra hospodářství Sertiće a přeplněný Velký sál Srbské hospodářské komory je jasným důkazem toho, že čeští a srbští podnikatelé jsou si blízcí a mají dlouholetou tradici spolupráce. Existuje řada příkladů zapojení českých firem do infrastrukturních či energetických projektů v Srbsku. Je čas, aby se vzájemné vztahy ještě více materializovaly do obchodních a investičních kontraktů," řekl viceprezident HK ČR Minář.
Mezi účastníky mise byl i generální ředitel OHL ŽS a viceprezident HK ČR Michal Štefl, který zde se Srbskými státními železnicemi projednal výstavbu a financování projektu železničního koridoru X (Bělehrad - Sofie, resp. Niš - Dimitrovgrad). „Projekt již delší dobu řešíme v rámci konsorcia s Inekon Group, AŽD Praha, EŽ Praha a dalšími partnery. Posunuli jsme se zde ale natolik, že do konce března očekáváme podpis smlouvy se srbskými železnicemi. Objem první fáze by měl dosáhnout 55 mil. EUR, v další fázi by se mělo jednat o dalších 65 mil. EUR. Jednali jsme také o zapojení naší firmy do výstavby osmikilometrového úseku dálnice Bělehrad - Skopje v objemu cca 40 mil. EUR,“ sdělil Štefl.
Další firmou, která misi využila hned k několika jednáním, byla společnost BAEST Machines & Structures, a.s. „Na podnikatelském fóru v Bělehradě jsme měli jednání s 5 firmami, přičemž 4 z nich se nám zdají z hlediska perspektivy velmi zajímavé. Diskutovali jsme o kooperaci v oblasti dodávek průmyslového zařízení, jako jsou sila, nádrže, ocelové konstrukce a další,“ uvedl František Kulovaný, generální ředitel
Zajímavá jednání se srbskými partnery ohledně výstavby kanalizací v Srbsku, kde jsou obecně potíže s tímto typem infrastruktury, ale podobné geologické podloží jako v Česku, měla společnost Eutit, s.r.o. Robert Kostolány, vedoucí manažer obchodu, k průběhu mise řekl: „ Odvážíme si řadu kontaktů, které mají dobrou perspektivu. Byl jsem na takové cestě s Hospodářskou komorou poprvé a velmi si takové příležitosti vážím. Oceňuji jak vysokou úroveň organizačního zajištění, tak kvalitu kontaktů na místě.“
(tz)