Vláda ČR projedná Program aplikovaného výzkumu a experimentálního vývoje „TRIO“ a návrh výdajů státního rozpočtu ČR na výzkum, experimentální vývoj a inovace na rok 2016 s výhledem na léta 2017 a 2018. Předpokládané celkové výdaje na Program budou 6 150 mil. Kč, což při očekávané průměrné míře podpory 60 % představuje 3 700 mil. Kč z výdajů státního rozpočtu. Hospodářská komora vítá vyšší podporu pro výzkum, vývoj a inovace. Podpora ve střednědobém horizontu ale musí přispět ke zvýšení konkurenceschopnosti ČR a zlepšit zejména exportní možnosti tuzemských podnikatelských subjektů.
„Přes deklarovanou podporu aplikovanému výzkumu se nejvíce prostředků orientuje do institucionální podpory výzkumných organizací. Nevidíme však větší podporu zaměření těchto organizací na aplikace do praxe. Zároveň jeden z mála programů na podporu aplikovaného výzkumu – program TA ČR Epsilon – není v roce 2016 podpořen, i když podle vládou schváleného programu měla být letos vyhlášena nová výzva. Nebyl rovněž naplněn slib vlády, že prostředky TA ČR na tento program v roce 2015 budou navýšeny,“ upozorňuje v souvislosti s návrhem výdajů pro výzkum, vývoj a inovace předseda Sekce pro vědu, výzkum a inovace při Hospodářské komoře ČR a člen představenstva komory Pavel Bartoš.
Zároveň má být podpořen program TRIO, který je orientován na aplikovaný výzkum, ale pouze na část témat, neobsahuje ochranu životního prostředí a dopravu. Prostředky na TRIO jsou zároveň menší, než byly plánované a vládou schválené prostředky na Epsilon.
„Je s podivem, že rozsáhlý materiál odůvodňující potřeby financování výzkumu, vývoje a inovací se nezabývá, jaký hospodářský dopad bude mít ročně vynakládaných přibližně 30 miliard Kč a jaké motivační nástroje vedou k posilování prostředků z privátních zdrojů, zejména u základního výzkumu,“ podotýká Bartoš, podle něhož materiál není dostatečně ambiciózní už podle předkládací zprávy a signalizuje nízkou efektivitu vynakládaných prostředků.
Hospodářská komora ČR dlouhodobě prosazuje, aby veškeré dotační peníze, tedy nejen do oblasti výzkumu, vývoje a inovací byly směřovány účelně tak, aby přinášely pozitivní efekty projevující se v konečném důsledku růstem HDP, zvýšenou zaměstnaností a zejména pak zvýšením životní úrovně občanů ČR.
(tz)