V loňském roce se značně snížila administrativní zátěž pro podnikatele. To vyplývá ze Zprávy o pokroku ve snižování administrativní zátěže podnikatelů za rok 2014, kterou schválila vláda. Zpráva informuje o zlepšeních vedoucích ke snížení administrativy pro podnikatele, které se podařilo realizovat v loňském roce. Z celkem 78 opatření, která byla identifikována, se jich podařilo v roce 2014 naplnit celých 52. Cílem je snížit administrativní zátěž podnikatelů prostřednictvím 60 opatření do konce roku 2015.
Snížení administrativní zátěže pro podnikatele patří mezi priority ministerstva průmyslu a obchodu. V letech 2005 – 2012 se podařilo díky legislativním úpravám snížit administrativní zátěž o více než 23 %. Od roku 2013 byl stanoven nový cíl – zjednodušit administrativní povinnosti pomocí 60 konkrétních opatření.
„Mám velkou radost, že valná většina opatření byla splněna právě během loňského roku, celých 52 opatření se podařilo implementovat a podnikatelé je již mohou plně vyžívat. Navržená opatření vycházejí jak z řad státní správy, tak z řad odborné podnikatelské veřejnosti,“ řekl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.
Z iniciativy MPO byl navíc již v roce 2012 spuštěn web www.zjednodusujeme.cz, kam mohou podnikatelé zasílat své návrhy, a upozorňovat tak na problémy spojené s plněním administrativních povinností při podnikání.
V průběhu roku 2014 se pak také potvrdila dobrá spolupráce veřejné správy a zástupců podnikatelů při snahách o redukci zátěže při podnikání, a to v rámci činnost Expertní skupiny pro snižování administrativní zátěže podnikatelů.
Výsledky činnosti Expertní skupiny se projevily v konkrétních opatřeních, která byla realizovaná během loňského roku. Jednalo se například o snížení finanční a administrativní zátěže prostřednictvím redukce údajů v evidenci ubytovaných hostů a možnosti digitálního přenosu údajů o ubytovaných cizincích pro cizineckou policii nebo sjednocením lhůt pro provádění prohlídek STK pro nová vozidla určená k provozování autoškol se lhůtami pro ostatní vozidla.
V současné době se Expertní skupina zabývá možností snížit administrativní zátěž podnikatelů při placení koncesionářských poplatků, zaměřuje se na bezúplatné veřejné zpřístupnění Sbírky zákonů na internetu nebo odstranění neúměrné administrativní zátěže při účasti ve výběrových řízeních. Výrazné zjednodušení pro podnikatele přinese i aktuálně připravované zpřístupnění všech formulářů státní správy na internetu.
Pomoc podnikatelům vychází i z doporučení Evropské komise, která se danou problematikou zabývá již několik let, aktuálně v rámci programu REFIT. Ten si bere za cíl zjednodušování právních předpisů a nákladů plynoucích ze zbytečné regulace. Tím se snaží podporovat ekonomický růst a dostatek pracovních míst.
Zpětná vazba od podnikatelů je pozitivní. Nejkladněji hodnotili zlepšení komunikace veřejné správy, digitalizaci právních předpisů, elektronizaci formulářů a kroky vedoucí ke sdílení dat mezi jednotlivými subjekty státní správy, které pomáhají zamezit duplicitnímu sběru informací.
Některá z provedených opatření:
· Od 1. 7. 2008 došlo ke zjednodušení a urychlení procesu vzniku živnostenských oprávnění a byl usnadněn vstup do podnikání zejména mladým a začínajících podnikatelům zavedením jedné živnosti volné, místo dosavadních 120.
· Od 30. 6. 2012 byla zavedena možnost podnikatele prostřednictvím centrálního registračního místa (tj. obecního živnostenského úřadu) oznamovat změny údajů, které podnikatel ohlašuje správě sociálního zabezpečení, finančnímu úřadu, úřadu práce a zdravotní pojišťovně, a to i v případě, že při oznámení změny neplní zároveň oznamovací povinnost vůči živnostenskému úřadu.
· V dubnu 2014 odpadla povinnost technické prohlídky po 1 roce provozu nového vozidla určeného k provozování autoškoly. Jednoroční interval se bude nadále týkat pouze vozidel taxislužby a záchranné služby.
· S účinností od 1. 1. 2015 došlo ke zrušení povinnosti mít kopii ověřené pracovní smlouvy k dispozici na pracovišti pro případ kontroly a taktéž se zrušila povinnost podnikatelů opakovaně dokládat živnostenskému úřadu doklady, které již byly některému obecnímu živnostenskému úřadu doloženy a skutečnosti, které tyto doklady osvědčují, se nezměnily. Z dokladů předkládaných podnikateli budou živnostenské úřady vytvářet elektronické kopie, které budou následně ukládat do datového úložiště živnostenského rejstříku, prostřednictvím něhož budou tyto doklady přístupné všem živnostenským úřadům.
(tz)