INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek pokračoval v sérii diskusí nad prolomením územních ekologických limitů v severních Čechách s představiteli Horního Jiřetína a Litvínova. Hovořil také s podnikateli z obou měst.

Svou návštěvu Mostecka zahájil ministr Mládek ranní prohlídkou závodu Triola v Horním Jiřetíně. Po provozu tohoto významného místního zaměstnavatele, který jako jeden z mála českých oděvních podniků dokázal konkurovat levné asijské produkci, ho doprovodil ředitel firmy Petr Kala. Značka Triola byla zaregistrována už v roce 1919 a dnes vyrábí především dámské i pánské elastické prádlo a plavky pro český a slovenský trh. V závodě v Horním Jiřetíně pracuje necelá stovka zaměstnanců, v drtivé většině ženy z okolních obcí, celkově podnik zaměstnává 130 lidí. Triola leží asi dvě stě metrů za hranicí případného dobývacího prostou, ale prolomení limitů na dole ČSA by se jí výrazně dotklo.

"Plné prolomení limitů na dole ČSA by pro nás znamenalo existenční problémy, byly bychom odříznuti od okolí, přišli bychom tak nejspíš o zaměstnankyně z okolních obcí a znamenalo by to pro nás prakticky likvidaci. Požádal jsem též pana ministra, aby vláda rozhodnutí o limitech, ať už bude jakékoliv, zbytečně neodkládala,“ uvedl ředitel Trioly Petr Kala.

"S panem ředitelem Trioly Petrem Kalou jsem hovořil nejen na toto téma. Triola je nešťastně umístěná, protože leží těsně za hranou možného dobývacího prostoru, pokud by došlo k plnému prolomení limitů na dole ČSA. Pana ředitele jsem ujistil, že je v tom nenecháme, pokud by k prolomení limitů skutečně došlo, a pomůžeme jim v tom, aby se s nimi ve věci řádného vypořádání střetu zájmů zacházelo jako s firmami, které v dobývacím prostoru sídlí,“sdělil po rozhovoru s vedením Trioly ministr Jan Mládek.

Po návštěvě hornojiřetínského závodu zamířil ministr Jan Mládek společně se starostkou Litvínova Kamilou Bláhovou, místostarosty Erikou Sedláčkovou a Milanem Šťovíčkem a starostou Horního Jiřetína Vladimírem Buřtem do sousedního Litvínova. Z jedenáctého patra litvínovského "Koldomu" měli dokonalý rozhled do okolí pětadvacetitisícového města, sousedícího s dolem Bílina i dolem ČSA. V průmyslové zóně navštívili Strojírnu Litvínov, s. r. o., která se mj. jako jedna z mála na světě zabývá výrobou aerodynamických tunelů, simulujících volný pád.

O důležitých aspektech rozhodování nad územně ekologickými limity diskutoval ministr Jan Mládek i se členy litvínovského zastupitelstva a výboru životního prostředí a limitů těžby. Rozdílné názory na prolomení či neprolomení limitů totiž panují nejen mezi občany Litvínova, ale i mezi zastupiteli.Podle starostky Litvínova Kamily Bláhové či místostarosty Milana Šťovíčka jsou v mírné převaze představitelé radniční koalice, kteří jsou proti prolomení limitů, zatímco opoziční strany, za něž hovořili například Daniel Volák či Robert Kysela, argumentují zachováním zaměstnanosti a využitím nerostného bohatství ve prospěch tohoto regionu. Zastupitelé vesměs ocenili zodpovědnost a rozvahu, s jakou ministr Jan Mládek k řešení limitů dlouhodobě přistupuje, nicméně společným přáním radniční opozice i koalice je to, aby s konečným rozhodnutím o případném prolomení na dole ČSA vláda neotálela.

"Já samozřejmě chápu vaše priority, jsou logické, ale věřte, že odložení rozhodnutí o možném prolomení limitů na dole ČSA je důležité pro občany této země a pro její energetickou nezávislost a bezpečnost. V současné době existuje v rozhodování o této variantě celá řada proměnných:Je to nejistota v oblasti vývoje naší jaderné energetiky a dostavby nových bloků v Dukovanech a v Temelíně i to, zda po roce 2024 bude fungovat tepelná elektrárna Počerady. Pokud ne, zbyde nám najednou nějakých pět milionů tun uhlí ročně, a prolomení limitů na ČSA tak nebude zapotřebí. To ale nyní s určitostí nedokáže nikdo říci," vysvětloval důvody, proč je jednou z diskutovaných variant i odklad rozhodnutí o prolomení na dole ČSA o pět let ministr Jan Mládek.

Jednání v Horním Jiřetíně a Litvínově se uskutečnilo den po projednávání těžebních limitů na Radě hospodářské a sociální dohody.

"V rámci včerejší tripartity jsme se domluvili, že ještě před předložením materiálu vládě doplníme společně s Ministerstvem financí a Ministerstvem práce a sociálních věcí ke každé z dotčených variant návrhy možných sociálních a dalších opatření, které by bylo možné realizovat ve prospěch sociálně ekonomického rozvoje regionu. Naši snahou je minimalizovat dopady na zaměstnanost v tomto strukturálně velmi postiženém regionu v případě, že by došlo k omezení těžby,“ uvedl ministr Jan Mládek.

Podle jeho názoru se po jednání tripartity zúžila diskuse především na varianty buďto prolomení limitů pouze na dole Bílina a zachování dosavadních limitů na dole ČSA, který sousedí s Litvínovem a Horním Jiřetínem, dále na variantu plného prolomení na obou lomech, které by mělo za následek zbourání Horního Jiřetína a Černic, a třetí diskutovanou variantou je prolomení limitů na dole Bílina a odložení vládního rozhodnutí o případném prolomení na dole ČSA na rok 2020.

Dnešní návštěva ministra Jana Mládka byla jeho letošní třetí cestou na Mostecko.Po lomu Bílina a okolních obcích, kde byl v lednu, navštívil v březnu lom ČSA a okolní obce -Horu Svaté Kateřiny, Novou Ves a Horní Jiřetín, kde se setkal s představiteli obcí, těžaři, horníky i odboráři. Opakovaně diskutoval v Ústí nad Labem i se členy zastupitelstva Ústeckého kraje a hejtmanem Oldřichem Bubeníčkem.

(tz)

Slovo ke dni

  • Bez předsevzetí? Bez cíle?

    Mnoho z nás na novoroční předsevzetí zanevřela. Nedivím se. Vždycky, když si nějaké dávám, nakonec jsem z něj vystresovaná. Jednoduše proto, že si do hlavy člověk vtiskne slovo musím. O to víc mám chuť na čokoládu, ke které bych začátkem ledna neměla ani přivonět. O to víc mě rozčiluje, že v jógovém studiu je každé úterý pořádná zima a vlastně se mi tam vůbec nechce. A tak jsem nad předsevzetími zlomila hůl. Takhle to prostě nemá smysl. Teď to dělám jinak. Sepisuju si cíle. A každý den, podle zásad Čtyř dohod, velmi inspirativního filozofického díla, dělám to nejlepší, co v daný moment mohu. Ne více, ne méně. Tak, aby mi činila každá moje volba radost. Slovo musím jsem vygumovala ze scénářů, které si v hlavě vytvářím. A nahradila je pocitem hřejivého potěšení, kdy je srdce, mysl i čin v rovnováze. A tak si jógu zacvičím doma, pěkně v...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Prosinec 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partneři plus:

 
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2 audepor

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3